Náš život s hlodavci Mnoho příběhů pro děti, převážně kreslených, je založeno na existenci hlodavce v domě. Je přitom zajímavé, že onen hlodavec (nejčastěji myš) bývá zpravidla kladnou postavou, bojující se „zlými“ nepřáteli. Ve skutečnosti ale asi jen málokdo vítá hlodavce ve svém domě s otevřenou náručí.
Péče o řezané květiny Pomíjivá krása křehkých květů, ať za ně zaplatíme pár korun nebo i několik tisíc, stejně vydrží jen přírodou vymezený čas. Život některých květin může být krátký, třeba jen jeden den, nebo i několik týdnů či měsíců. Záleží na tom jak se o kytici postaráme.
Jak na pěstování malin a ostružin Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.
Miniaturní jehličnany Možná vlastníme větší kus zahrady, ale láká nás mít něco neobvyklého nebo máme jen terasu nebo balkon, kde není místa nazbyt. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí a vejdou téměř všude, do miniaturních zahrádek a nádob.
Zahrada podle počítače Nechat si zpracovat projekt od zahradního architekta není umění a něco to stojí. Co takhle navrhnout si zahradu podle svého, aby vypadala tak, jak si ji představujete, abyste se v ní dobře cítili a aby vůbec vyhlížela tak jak má.
Zahradní chatky Útulné zázemí na zahrádce přijde vždycky vhod. Když prší, máme se kde schovat a v létě užijeme zahrádku i večer, aniž by bylo třeba spěchat domů. Kromě toho odpadnou starosti kam uložit nářadí a sklizenou úrodu. Katalog zahradních chatek (na rozdíl od rodinných domů) neexistuje, proto nabízíme orientační přehled podle čeho a jaký typ vybrat.
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad Současné zimní zahrady mají původ v klasických zimních zahradách a verandách měšťanských domů. Již v devatenáctém století se zimní zahrady staly symbolem blahobytu a i dnes patří k nadstandardu. Pro každý typ zimní zahrady se hodí jiné druhy rostlin. Poradíme vám, které si vybrat a jak se o ně starat.
Proč mít na zahradě dvouletky Ještě donedávna bývaly nepostradatelnými květinami venkovských zahrádek, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene. Babiččina zahrádka se bez dvouletek zkrátka neobešla už proto, že řada z nich patří mezi léčivky.
Sportoviště na zahradě Zahrada, to nejsou jen okrasné záhony, plné rozkvetlých kosatců, či skleník se sazenicemi rajčat, okurek a salátů. Je to především místo, které slouží k příjemnému posezení s přáteli, ale i k aktivnímu odpočinku nás všech. Proč si tedy nepořídit malé sportoviště přímo před vlastním domem?
Nákup zahradního traktoru Zahrada, to je koutek vlastní přírody, místo kam se člověk uchyluje k odpočinku od pracovního shonu a kde často tráví volný čas s rodinou. I samotná péče o trávník může být příjemnou aktivní formou relaxace. Aby i u většího pozemku zůstala údržba trávníku radostí, tam kde malé sekačky již nestačí, se vyplatí pořízení zahradního traktorku nebo rideru. A jaký typ se hodí právě pro vaší zahradu?
Proč je výhodné kupovat stromky v kontejneru Tradiční postup, kdy zahrádkář koupí sazenici s kořeny obalenými jutovým pytlem je překonán pohodlnějším a šetrnějším způsobem - sadbou z kontejneru. Jsme zvyklí na to, že okrasné keře i stromky jsou běžně na trhu v květináčích, ale jabloň, hrušeň či švestka se v této podobě teprve objevují.
Čarověník: Přírodní zázrak s nádechem magie Co si představíte, když slyšíte slovo čarověník? Možná něco magického, spojeného s folklórními zvyky nebo kouzelnými rituály. Pravda je ale mnohem překvapivější. Čarověníky nejsou kouzelné rostliny z pohádek, ale fascinující přírodní úkaz, který zná pouze hrstka zasvěcených, jako jsou pěstitelé bonsají a zkušení skalničkáři.
Třešně: Co se skrývá za jejich sladkou vůní a chutí Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.
Jak poznáme azalku od rododendronu? Azalky i rododendrony patří jako do jedné rodiny pěnišníků. Mají i stejné požadavky: daří se jim v polostinných partiích, na propustných kyselých půdách s dostatkem vláhy, ale přece jen se od sebe něčím liší.
Pěstování hyacintů Hyacint pochází ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu, ale jeho pojmenování má kořeny v řecké mytologii. Podle legendy byl bůh vegetace Hyakinthos přítelem boha Apollóna. Na jejich vztah žárlil bůh západního větru Zefyros a při závodech ve vrhu diskem Hyakintha zabil. Apollón pak na památku Hyakintha proměnil kapky jeho krve v květinu.