Čím vším ji můžete osázet?

Miniaturní zahrádku lze osázet jakýmikoli rostlinami, které nerostou příliš rychle a do velkých rozměrů. Dobře se k tomuto účelu hodí například sukulentní rostliny, u kterých příliš nevadí, když občas opomenete zálivku. Vhodné jsou třeba i lesní nebo převislé jahody. Dobrým a zároveň užitečným nápadem na osázení jsou bylinky. Zvolte vaše oblíbené. Hodit se budou i nižší letničky nebo trvalky, půdopokryvné skalničky nebo netřesky, případně miniaturní cibuloviny.

Co budete potřebovat

• Květináč z pálené hlíny o velikosti průměru minimálně 25 cm.
• Šablonu z papíru
• Vrtačku a vrták do zdi
• Květiny na osázení
• Zeminu
• Kamínky
• Další drobnosti na dozdobení

Jak postupovat

Z papíru si vytvořte šablonu, podle níž si na vnější stěnu květináče předkreslíte řez střepu, jímž otevřete vstup do květináče, potažmo do chystané minizahrádky. Šablona by měla mít tvar velkého písmene U, kde jedna svislá stěna není naprosto totožná s duhou. Šablonu z papíru vystřihněte a připevněte ji k vnější stěně květináče pomocí izolepy.

Pro vytvoření řezu na květináči použijte nejlépe RotoZip s vrtákem na zdivo. Tento nástroj se osvědčil. Při řezání doporučujeme chránit se ochrannými pracovními brýlemi a rukavicemi. Při řezu se bude hodně prášit, takže doporučujeme řezat spíše venku, ne v interiéru nebo v dílně.
Jakmile jste úspěšně vyřezali část květináče dle šablony, můžete začít vyplňovat dno nádoby zeminou. Zvolte takovou půdu, aby vyhovovala rostlinám, kterými budete mini zahrádku osazovat. Jakmile máte zaplněnu dolní třetinu otevřené zahrádky, vezměte vyříznutý hliněný střep a postavte jej do středu květináče.

Máte-li k dispozici další hliněné střepy stejné barvy a materiálu například z jiných rozbitých květináčů, můžete je použít k vytvoření menších schůdků v mini zahrádce. Schůdky vkládejte postupně podle toho, jak budete dosypávat zeminu.

Pak začněte s osazováním nádoby. Máte-li k dispozici větší trsy rostlin, rozdělte je na menší části, nebo na jednotlivé rostlinky. Začíná se vždy menšími rostlinkami u paty květináče a postupně se přidávají rostliny vždy o něco větší. Nemáte-li v druhé části nádoby vytvořené mini schodky, použijte větší kámen k tomu, abyste si přibližně ve středu zajistili vyřezaný střep proti pádu.

Schodky můžete vytvořit ale i z plošších kamínků. Viňte je spirálovitě podél vnitřního obvodu nádoby odzdola až nahoru. Nakonec minizahrádku dozdobte podle vlastní fantazie, vyrobte například malý žebříček, dřevěná dvířka, cokoli, co vám připadne dostatečně vhodné. Dílo je tím hotovo. Nakonec postačí mini zahrádku opatrně zavlažit, aby se zemina nevyplavila ven.
Pod názvem Fairy gardens naleznete mnoho dalších inspirací na výrobu venkovních pohádkových minizahrádek například na stránkách Pinterestu.

Přečtěte si také Zahrada ve stylu vintage – inspirace dávnými časy

 

 



Foto: the11best.com, botoezinhos.com, i.pinimg.com, hubpages.com, i.pinimg.com

Text: Zuzana Bohdalová