Co znamená vintage styl?

V přeneseném významu anglického slova vintage znamená něco jako historické, vybrané, ale i klasické. Zahrnuje v podstatě všechno, od nábytku, přes oblečení, doplňky až po šperky či věci denní potřeby. Předměty z kvalitních tradičních materiálů, jako jsou dřevo, kov, sklo či porcelán a keramika charakterizuje patina. Různé praskliny či rez jsou dokonce povýšeny na dekorační úroveň. Podle nich je totiž hned na první pohled jasné, že předmět má už něco za sebou, má vlastní historii a vlastního ducha. Hlavní ideou stylu vintage je vytvořit atmosféru už "jakoby obývaného místa", z něhož právě někdo před chvílí odešel. Zkrátka, každý vintage prostor, zahradu nevyjímaje, vyzařuje své „genium loci“.

Zahrada ve vintage stylu

Jak vlastně poznáme zahradu ve stylu vintage? Zjednodušeně řečeno, je to zahrada našich prababiček, plná květin a oku lahodících drobností, jenž podtrhují nostalgickou atmosféru, ale přitom působí neokázale, mile a příjemně.

Zahrada je plná květin v modré růžové a bílé barvě, protkána cyklámenovými růžemi a levandulí. Výsadba se opakuje ve skupinách po celé zahradě a nesmí mezi ní chybět růže, pivoňky, šeříky, ale i tulipány, konvalinky či luční květiny, a samozřejmě nádherně modrá lupina a nenahraditelné hortenzie. Najdete zde i jehličnany, aby v zimě v době Vánoc zahradu oživily zasněžené větvičky, a aby bylo kam pověsit krmítka pro ptáčky.

 

Tajemné zákoutí, vůně květin a kouzlo starých věcí

Zahradní styl vintage však netvoří jen rostliny, ale různé starobylé prvky ve formě laviček, či rámů ze starého obrazu. Cokoliv s nádechem nostalgie můžete umístit mezi kvetoucí květiny, nebo dát obrůst popínavou hortenzií, čí břečťanem. Nostalgická zahrada vás ukryje pod košatým stromem, kde je posezení s voňavou kávou na stolku z blešího trhu nebo second handu.

Připomeňme si něco z historie vintage stylu nábytku, který pochází z období Francie v 18. století, kdy už byli lidé unaveni ze samých přezdobených ornamentů a vzorů a toužili po něčem jednodušším, co splní svůj účel a zároveň bude působit esteticky i v domácnosti. Namísto zlatých vyšívaných vzorů či obloukovitých tvarů dali přednost jednoduchému nábytku světlé barvy bez výraznějších ozdob. Nábytek se nese většinou ve světlých barvách, jako jsou bílá či světle béžová, nicméně ani přírodní dřevo není výjimkou. Máte-li rádi barvy, použijte na nábytek a doplňky vždy jen jednu, nejlépe bílou, pastelově růžovou, světle modrou či jemně šeříkovou.

V zahradě vždy najdete altánek, houpačku nebo lavici ukrytou pod obloukem zarostlým popínavými růžemi, pro děti staromódní domeček na hraní a v každém koutě zahrady najdete pohozené kbelíky osázené muškáty. K večerní náladě patří pěkné osvětlení v podobě starobylých tepaných či bílých luceren, umístěných na zemi či zavěšených na stromě. Ani na terase nesmí chybět stylové posezení s malovanými květináči poděděnými po babičce a na háčkovaný ubrus z blešího trhu.

 

Doplňky tvoří nedílnou součást vintage zahrady

Pro celkové dotvoření exteriéru použijte velká zrcadla ve stylu vintage, architektonické prvky (sloupy, krakorce), zahradní sochy, doplňky z černého drátu, starý lodní kufr, vintage svícny, sušené květiny, košíčky z proutí a třeba i starý porcelán v podobě šálků zavěšených na plotě. Výsledný efekt pak obvykle v sobě nese prvky romantiky až zasněnosti. Nostalgická zahrada přivítá cokoliv ve stylu vintage, doplňky krásně vyniknou mezi kvetoucími květinami.
A kde doplňky vzít? Nejlépe na bleším trhu, kde se dají najít úplné poklady. A kdyby to nevyšlo, kvalitní repliky a francouzský nábytek ve venkovském stylu seženete v e-shopech á la Provence. Originál má sice své kouzlo, ale na druhou stranu, dobře vypracovaná replika s patinou ve staronové vintage zahradě ostudu rozhodně neudělá.

 

Co víc dodat? Obohaťme své zahrady o více květin, trvalek, okrasných travin a krásné staré věci, a nezapomeňme, že nostalgická zahrada si žije svým životem. Takovým, který čím je delší, tím je krásnější. A koneckonců, nedá ani tak moc práce.

Autor: Irena Forejtová

Foto: Pinterest