Historie zimních zahrad se začala psát přibližně v roce 3000 před naším letopočtem, kdy bylo objeveno sklo. První oficiální zmínky o prosklených stavbách byly zaznamenány v 17. století. Tehdejší vládcové je stavěli ke svým velkolepým palácům, aby v nich pěstovali vzácné citrusové plody. Nejčastější použití našli pro výsadbu pomerančovníků, proto se jim v minulosti říkalo oranžérie.

Móda obytných skleníků se měnila s časem. Největší vzestup byl zaznamenán v 19. století, kdy byly skleněné zahrady využívány nejen pro růst citrusů, ale také nejrůznějších bylin, květin a jiných okrasných i užitkových rostlin. Ve 20. století byl však zaznamenán výrazný úpadek kvůli vysokým nákladům na provoz. Obytné skleníky se znovu vrátily na svůj pomyslný vrchol v 80. letech 20. století, v tomto období se začaly označovat jako zimní zahrady. Novodobé zimní zahrady nejsou symbolem bohatství jako v dávných dobách, lidé si je staví spíše jako vyjádření své lásky k přírodě.


Foto: newartdesign.cz

Jak vybavit zimní zahradu?

Při plánování výstavby zimní zahrady je nejdůležitější si ujasnit, jak velký prostor bude zasklené konstrukci náležet a k jakému účelu bude sloužit. Je totiž rozdíl, zda bude zasklená část samostatná nebo přímo součástí domu či bytu, jestli bude určena k pěstování rostlin či odpočinku anebo jestli bude s vytápěním nebo bez něj. Je třeba si zodpovědět na spoustu otázek, které ovlivní vzhled díla po konstrukční stránce. Když máte stavbu úspěšně za sebou, přišel čas se poohlédnout po odpovídajícím vybavení, abyste prostoru dodali správný šmrnc.

Primárním prvkem každé správné zimní zahrady je vhodně zvolený nábytek. Záleží především na preferencích majitele, jakému materiálu a barvám dává přednost. Nicméně platí několik obecných pravidel, které mohou zákazníkům pomoci s výběrem nejlepšího řešení. Na nábytku byste rozhodně neměli šetřit, přece jen můžete v proskleném koutku trávit spoustu času jak v létě, tak v zimě a pohodlné sezení je předpokladem pro kvalitní trávení volného času. Je vhodné volit takové zařízení, které nebude na první pohled narušovat harmonické spojení s přírodou.


Foto: Kasper Dudzik

Materiály nábytku do zimních zahrad

Nabídka nábytku do zimních zahrad je ve své podstatě totožná se zahradním nábytkem. Měl by být v prvé řadě praktický, abyste s ním měli co nejméně práce. Pokud máte nevytápěnou zimní zahradu nekupujte kovový nábytek, který je studený na dotek. Sezení na něm bez podsedáků není příliš příjemné. Naopak do teplých či tropických zimních zahrad můžete volit libovolný nábytek, který odolá nepřetržité vlhkosti. Kompromisem jsou středně vytápěné zimní zahrady, které jsou v našich končinách nejběžnější. Do nich si můžeme pořídit nábytek z libovolného materiálu, jako je dřevo, plast, kov nebo ratan. Může se jednat o sedačky, křesla, houpačky, taburety, stoly, židličky a relaxační lehátka. V zimních zahradách můžete teoreticky využít jakýkoliv zahradní nábytek, a pokud máte dostatek místa, můžete v nich přes zimu uskladnit i nábytek používaný pouze na zahradě.


Foto: Solarlux

Nejoblíbenějším materiálem využívaným do zasklených místností je dřevo. Tento přírodní materiál sice nepatří mezi nejlevnější, za to má pohlednou strukturu a při správné údržbě bude dělat službu dlouhá léta. Speciálním druhem je teakové dřevo, které je odolné proti povětrnostním vlivům a škůdcům. Je tvrdé, tvarově stálé a má vysokou životnost. Dřevo se musí zpravidla častěji ošetřovat potřebnými nátěry a jeho pořizovací cena je řádově vyšší než třeba u plastu.

Plastový nábytek je jistotou nejnižší pořizovací ceny. Dá se pořídit v mnoha barvách, se vzory to je bohužel horší. Plast nepatří mezi přírodní materiály, takže se příliš nehodí do zimních zahrad, kde preferujeme typickou atmosféru divočiny. Kladnou stránkou je naopak jednoduchá údržba, protože mu nemusíte věnovat zvláštní pozornost.

 
Foto: Solarlux

Nábytek z kovu se příliš nehodí ve spojení s přírodou, ale je to také jedna z možností. Tento materiál je stabilní, odolný proti povětrnostním vlivům, slunečnímu záření a opotřebování. Nevadí mu vlhkost a je snadno omyvatelný. V chladném prostředí je na omak studený, zatímco na sluníčku se dokáže pořádně rozpálit. Na trhu existují také kousky v kombinaci se dřevem, které dokáže akumulaci teploty částečně utlumit.

Nejluxusnějším dojmem bude zcela jistě působit nábytek z ratanu. Jeho pořízením dostanete do zimní zahrady nádech exotiky, takže se z ní rázem stane příjemné místo pro snění o dalekých krajích. Jestliže si ratan, jenž příjemně lahodí oku, nemůžete dovolit kvůli vysoké ceny, ideálním řešením je umělý ratan. Je mnohem levnější, odolnější a dokonce se nemusí pravidelně ošetřovat.


Foto: Okna Nedbal

Příslušenství a doplňky zimních zahrad

Pro zimní zahrady je k dispozici široká škála doplňkových zařízení. Správné osvětlení tvoří základ pro dokonalou atmosféru. Vybírejte z bodových zářivek, úsporných LED diodových pásků nebo stmívajících reflektorů. Vhodné klimatické podmínky zajistíte větracím systémem, který také nesmíte opomenout. Na výběr jsou klasická střešní okna, ventilátory, větrací lišty nebo klimatizace. Dávejte však pozor, na klimatizaci mohou být některé rostliny citlivé. Okna vybavená sítěmi proti hmyzu mnohdy udělají větší službu.

Pro regulaci teploty zimní zahrady se využívají stínící prvky, které se dělí na vnitřní a vnější. Venkovní markýzy ochrání před sluncem a zajistí příjemný stín po celý rok. Vnitřní zastínění je v každém případě různorodější. Člověk si může vybírat z rozličných druhů žaluzií, rolet, závěsů tak, aby materiál a barva ladili ke zbytku zařízení.

Zvláštní účel plní tepelná čerpadla. Tento všestranný doplněk pro chlazení a zahřívání vzduchu umí obstarat také čištění vzduchu. K vytápění prosklených prostor se nejčastěji používá podlahové topení, další možností jsou podlahové konvektory, z nichž zahřátý vzduch stoupá kolem skleněných ploch vzhůru. Všechna přídavná zařízení můžete jednoduše ovládat řídící jednotkou, kterou lze naprogramovat přesně podle specifických přání zákazníka.

Když máte všechno důležité vybavení na místě, můžete místnost zkrášlit nejrůznějšími drobnými doplňky. Zaměřte se na obšité koberce, svíčky, vázy, prostírání, polštáře, suché dekorace, obrazy, lampy, hodiny, květináčky... na cokoliv, co je vašemu srdci blízké.


Foto: Solarlux

Rostliny do zimních zahrad

Co by byla zimní zahrada bez okrasných nebo stálezelených rostlin? Přidejte zasklenému prostoru kapku dokonalosti vhodným výběrem květin. Vegetaci je třeba volit podle typu stavby, vytápění a způsobu odvětrání. Každá rostlina má navíc své vlastní požadavky na péči - umístění, pěstování, zalévání. Květiny je vhodné namíchat podle doby kvetení tak, aby se bylo v zimní zahradě stále na co dívat.

Vytápěné suptropické až tropické zimní zahrady s vysokou vlhkostí vzduchu jsou finančně nejnáročnější. Můžeme do nich vysadit exotické druhy rostlin vyššího vzrůstu, mezi něž se řadí palmy, citrusy, kaktusy, ananasovníky, banánovníky, datlovníky, fíkovníky, kávovníky, pomerančovníky, ibišek čínská růže, jasmín sambakový, papája, oleandr, smokvoň nebo žumara nízká. Překrásné jsou také bromélie a orchideje, které se však nedoporučují do zimních zahrad orientovaných na jih.

Nevytápěné zimní zahrady jsou typickým domovem pro středomořské rostliny. V temperovaných zimních zahradách, kde je udržována stabilní teplota mezi 16 a 26 stupni Celsia, se daří všem pokojovým rostlinám. V menších prostorech krásně vyniknou asparágus, azalka, brambořík, břečťan, ibišek, mučenky anebo kapradiny. Nebojte se smíchat několik různých druhů květin, ať je vaše zimní zahrada stále plná barev a vůní.

Autor: Olga Kolková