Krásní a užiteční motýli
Motýli jsou nejen krásní, neboť nás těší svými lehkým letem a nádhernými barvami, ale také spolehlivými indikátory zdravého životního prostředí. Například Dánové říkají tomuto krásnému zástupci hmyzí říše letní ptáci. Pestré barvy motýlích křídel mají na naše zdraví prokazatelně pozitivní účinek.
Aby se motýli naší zahrádky drželi, je třeba jim nabídnout kvetoucí rostliny po co nejdelší období v roce. Motýli potřebují i živné rostliny pro jejich housenky. Po celou sezonu přilákají mnoho druhů motýlů bohaté zdroje nektaru a pylu, jakými jsou květinové pochoutky v podobě kvetoucích dřevin a trvalek, které kvetou i v pozdním létě.
Je třeba však vzít v úvahu také fakt, že i ti nejkrásnější motýli prožijí první část života jako housenky, které rostliny ožírají. Housenky coby larvy motýlů žijí v půdě a živí se kořeny rostlin, některé napadají jejich stonky nebo plody, ale obvykle se soustřeďují na obžírání listů. Před nežádoucí invazí motýlích housenek se uchráníte tak, že jim poskytnete kopřivu nebo bodlák, které jim budou sloužit jako potrava.
Jak udělat ze zahrady motýlí ráj?
Pestrobarevné motýly zaručeně přivábí na vaši zahradu jasné barvy a sladká vůně květů. Vyhrazený záhonek na zahradě pro motýly by měl být umístěn na chráněném slunném místě, nejlépe v závětří, protože motýli se rádi vyhřívají na sluníčku. Navíc by samci motýlů měli přijímat v dostatečném množství minerálie. Zpravidla sají vodu s rozpuštěnými látkami z okrajů kaluží. Pokud můžete, zajistěte těmto krasavcům alespoň malou vodní plochu, aby se motýli mohli napít a zároveň se ujistěte, že vaše zahrada není zamořena pesticidy.
Motýlům chutná nektar z letniček, trvalek i keřů. Vyhrazený ostrůvek pro motýly může být osazen keřem Komule Davidova, který je pro babočky, žluťásky či otakárky neuvěřitelným lákadlem. Komule rozkládají větve obsypané květy na všechny strany a jsou vhodné spíše pro solitérní výsadbu. Z tohoto bujně rostoucího vzdušného keře byla vyšlechtěna celá řada kultivarů s květy hýřícími mnoha barvami od bílé přes růžovou a světle fialovou až po temně purpurový odstín. Bez zvláštních nároků kvete bohatě celou sezonu, miluje plné slunce a humózní půdu. V průběhu květu včas odstraňujte všechna uschlá květenství, která nejsou na pohled pěkná.
Buddleia davidii Royal Red, foto: Zahradnictví Franc
Pro ty, kdo chtějí přilákat do zahrad více nejrůznějších druhů motýlů, by ji měli vysévat rostlinami jako je levandule, chrastavec, pupalka, řebříček, dobromysl, kerblík, slunečnice a všechny druhy hvězdicovitých, kterých existuje celá řada druhů. Některé kvetou hned na počátku léta a jiné zas až na podzim. Budou překvapeni, kolik motýlů se kolem nich bude během léta slétat pro jejich nektar a vůni.
Do pozadí záhonu pro motýly můžete v přírodní zahradě vysadit oman pravý a v popředí vyset menší plochu červeného jetele. Vysazovat je možné také jednotlivé rostliny roztroušeně po celé zahradě, a tak se s okáči a babočkami budete setkávat na více místech zahrady.
Vaše zeleninová zahrádka se stane také velmi rychle předmětem pozorných motýlích návštěv, když na ní zavoní kopr, fenykl nebo ředkvička, případně vyběhne do květu salát. Motýly na balkon přilákáte, když vysadíte do hluboké mísy pestrou směsku balkonových jiřinek, afrikánů a třapatek. Na balkoně se můžete také spolehnout na libory, dvojzubce nebo petúnie.
Motýlí záhon či celá zahrada?
Za autora a vynálezce motýlích zahrad je považován Brit Robert Goodey, který obstarával hedvábné vlákno na královský dvůr z vlastního chovu bource morušového. Svůj chov posléze rozšířil o pestré tropické motýly a za vstupné dovolil hostům tyto poletující drahokamy obdivovat.
Motýlí zahrady nabízejí krásnou podívanou na svět plný barev, ale také přinášejí možnost poznání těch nejzákladnějších biologických zákonitostí v přímém přenosu. Je zajímavé sledovat svatební tanec motýlů, vývoj housenek v pěstebních klíckách a jejich téměř nehybně pomalou proměnu v kuklách.
Motýlí krásu a všechna jejich vývojová stadia od vajíčka přes housenku a kuklu mohou zájemci pozorovat v ČR na výstavě motýlů umístěné ve stanu v Botanické zahradě v Praze. Na jednom místě se tak mohou seznámit s motýlím životem i s jejich živnými rostlinami. Výstavu tropických motýlů je možné shlédnout každoročně na jaře ve skleníku trojské Botanické zahrady Fata morgana.
Motýlí zahrady v zahraničí můžete navštívit v Německu, ve Švýcarsku, ve Španělsku, v Rakousku, ve Francii, v Anglii a na Kanárských ostrovech. Nejpozoruhodnější motýlí zahrada se nachází na ostrově Gran Canaria v Palmitos parku, kde je chováno asi sto druhů tropických motýlů. Nejbližší zahraniční motýlí zahradou je ale vídeňský Schmestterligshaus.
-ar-