Sekání trávy, provzdušňování a čištění trávníku, převoz materiálu, přihnojování, osev půdy, zavlažování, ale i drcení větví a různého zahradního odpadu či zimní údržba cest a chodníků - s tím vším a mnoha dalšími činnostmi vám mohou pomoci zahradní traktory. Stanou se tak nenahraditelným pomocníkem při péči o vaši zahradu. V dnešní době najdeme na trhu spoustu nejrůznějších českých i zahraničních značek zahradních traktůrků, jejichž ceny se v závislosti na výbavě pohybují od 50 až po více než 150 tisíc korun. Dražší jsou traktory s elektricky startovanými jednoválcovými nebo dvouválcovými motory. Ty mezi předními řídícími a zadními hnacími koly pohánějí zavěšenou sekačku s dvojicí případně i trojicí nožů. Šířka záběru se pohybuje od 90 do 120 cm, někdy i více. Posečená tráva je turbosystémem naháněna do velkého sběrného koše, který je vybaven mechanickým či ručním vyklápěním.


Foto: Mountfield

Základem je převodovka

Levnější zahradní traktůrky mají mechanickou převodovku, jejíž ovládání však vyžaduje určitou zručnost, nebo variátor, který umožňuje plynule měnit rychlost od 0 do 10 km/h. V dnešní době převažují spíše typy s hydrostatickým převodem, který je mnohem komfortnější, protože umožňuje plynulé řízení dopředu i dozadu pomocí jednoho pedálu. Zvolit správný typ převodovky je při výběru zahradního traktoru velice důležité. Hydrostatická je mimořádně odolná a bezúdržbová, ideální pro pohodlnou manipulaci a couvání, mechanickou pak využijete pro málo členité plochy. Variátory jsou jakýmsi kompromisem těchto dvou převodovek, ale jen velmi málo strojů tuto koncepci používá.

Na co všechno zahradní traktory využijeme?

Zahradní traktory jsou ideální pro péči o rozlehlé pozemky a zahrady, které mají plochu nad 1500 metrů čtverečních. Jsou rychlé a šíře záběru může být až 122 cm. Danou plochu tak posekají bez jakékoliv fyzické námahy a navíc kvalitně. Pokud bychom tak velkou zahradu chtěli sekat zahradní sekačkou, pravděpodobně bychom se udřeli. Zahradní traktory jsou však koncipovány tak, že neumí pouze sekat a mulčovat trávu. Můžeme je dovybavit příslušenstvím, díky kterému je budeme moci využívat v průběhu celého roku. Dokážou tak například sklízet spadané listí, odvážet či drtit dříví, odklízet sníh či provzdušňovat trávník. Zahradní traktory jsou tedy v současnosti univerzální a výkonné stroje, které majiteli poskytují při práci veškerý komfort.


Foto: Briggs&Stratton

Příslušenství zahradních traktorů

Pokud tedy chceme zahradní traktůrek využívat i pro jiné práce, než je sečení a sběr trávy, musíme se poohlédnout po dalším příslušenství. Většina z takového příslušenství však není univerzální, proto je třeba se vždy řídit značkou zahradního traktoru. Je totiž třeba mít kompatibilní typy náhonů a přípojek.


Čistič trávníku, tzv, sweeper, dokonale posbírá posekanou trávu, vyčistí trávník od listí a dalších nečistot. Foto: Mountfield

Přívěsné dvoukolové vozíky – jde o vozíky s tažnou ojí, které jsou nabízeny s pevnou, nebo výklopnou korbou. Jejich nosnost může být od 250 až do 500 kilogramů. Pokud si vybereme vozík s otvíratelnými nebo výsuvnými zadními čely, budeme moci přepravovat i delší náklady, jako jsou prkna, trámy, fošny, kmeny stromů apod. V případě, že s nimi chceme vyjet na silnici, musí být vybaveny sadou odrazek a mít technické osvědčení.

Zahradní válec – hodí se pro urovnávání a zhutňování půdy, drcení hroud, vyrovnávání oseté plochy a trávníku. Zahradní válec je připevněn v tažné vidlici, bývá široký okolo 100 cm. Aby dosáhl váhy alespoň 150 kg, plní se pískem nebo vodou.

Provzdušňovač a vertikutátor – taženými provzdušňovači a vertikutátory pročesáváme trávník. Toto příslušenství je na ose vybaveno hvězdicovými kolečky, která jsou poháněna převodem od pojezdových kol, otáčením proti směru jízdy. Zajímavé jsou také tzv. sweepery, které pomocí rotujících pérových metliček vymetají zbytky posečené trávy, listí i větvičky do sběrného koše.

Čelní radlice – díky čelní radlici můžeme v zimě odhrnovat čerstvě napadaný sníh, nebo ji můžeme využít i pro odstraňování různých sypkých hmot. Radlici je většinou možné úhlově natočit do 5 různých poloh a také ručně zdvihnout pomocí páky ze sedadla. Šířka záběru se pohybuje kolem 125 cm. Dražší typy jsou vybaveny odpružením, které chrání radlici proti poškození při nárazu na skrytou překážku.

Rozmetadla a posypové vozíky
Většinou jde o dvoukolové vozíky vybavené plastovou nebo ocelovou trychtýřovitou nádobou s různým objemem (nejčastěji od 40 do 100 litrů). Toto příslušenství využijeme jak v zimě, tak i na jaře. V zimě se totiž hodí k rozmetávání písku, soli či drobného štěrku, na jaře pak zase k rozmetávání osiva nebo hnojiv. Rozmetání je možné do okruhu asi 6 metrů. Rozmetadlo je poháněno převodem od vlastních kol nebo jako návěs na předním rámu s pohonem.

Deflektor
Deflektor se nasazuje na traktor místo sběrného koše. Toto speciální příslušenství slouží k usměrnění proudu posekané trávy, která se následně rozprostře rovnoměrně po trávníku. Proud vzduchu nese posekanou trávu skrz travní tunel, který neomezuje žádná síťovina travního koše. Tunel se proto nezacpává ani při sekání vysoké a přerostlé trávy. Instalace deflektoru je velmi rychlá a snadná. Posekanou trávu je možné nechat buď zetlít anebo po zaschnutí posbírat pomocí traktoru do sběrného koše.

Drtič větví a dalšího bioodpadu
Toto příslušenství je ideální na podzimní očistu zahrady, zbaví nás listí a bioodpadu v místech, kam se běžnými elektrickými zahradními drtiči kvůli absenci přívodu elektřiny nedostaneme. Některé drtiče umí rozdrtit větve až do průměru 7 cm. Drť je možné rychle kompostovat, případně štěpky, které se zachytily ve vaku, využít k pokrývání záhonů.

Čerpadla
Na pohonný hřídel traktoru je možné připojit také kompaktní odstředivá čerpadla, jež nám umožní přečerpávat vodu ze studny, rybníku či potoku k zavlažování záhonů, trávníků či keřů. Stačí jen zastavit s traktůrkem v blízkosti vodního zdroje a vhodit plastovou hadici s košem pod hladinu. Odstředivé čerpadlo je velmi výkonné a dokáže výtlakovou hadicí chrlit až 100 litrů vody za minutu.

Zametací kartáče
Pro úklid příjezdových cest či chodníků od sněhu, štěrku či písku se skvěle hodí zametací rotační kartáče s nylonovými vlákny, které se zavěšují na předek traktoru. Stejně jako radlici je možné je natáčet do pěti poloh a v případě potřeby i nadzvedávat. U některých kartáčů nechybí ani odpojitelný sběrný koš, do kterého spadají smetené nečistoty. Jiné modely jsou zase vybaveny sklápěcím zařízením, jež snižuje prašnost. Nasazuje se na rám.

Sněhové frézy
Dle výkonu motoru zahradního traktoru se vybírá i šířka záběru sněhových fréz, která se může pohybovat mezi 60 a 90 cm. Frézy se upevňují na přední závěs traktoru. Náhonový hřídel pohání šnek v náběhovém krytu i ventilátorové kolo, které zajišťuje odhazování shrnovaného sněhu otočným komínkem do vzdálenosti 5 až 9 metrů. Sněhové frézy zvládnou za pouhou jednu minutu odházet 600 až 800 kg prachového sněhu do vzdálenosti několika metrů.

Technická výbava

Co se týče technického vybavení, záleží většinou na tom, kolik jsme ochotni si za nejrůznější nadstandardní prvky připlatit. Zahradní traktůrky mohou být vybaveny automatickou převodovkou, LED světlomety, některým nechybí palubní počítač s multifunkčním LCD displejem ukazujícím funkce traktoru, tempomat, tažné zařízení a mnohé mají ještě takové vymoženosti, jako jsou držáky na nápoje, schránky na drobnosti či nastavitelné sedadlo. Pro ulehčení práce je k dispozici elektromagnetické spínání, kterým řidič uvádí do chodu sekačku – ta může být dvounožová, vhodná je tzv. plovoucí, která kopíruje terén, nebo s antiskalpovacími kolečky, u níž nehrozí poškození trávníku. Moderní traktory si také pamatují předem nastavenou výšku sekačky, takže není třeba ji při každém sekání nastavovat.

Jak je to s provozními a servisními náklady?

Každého majitele zahradního traktoru jistě zajímá, jaké jsou provozní náklady jeho stroje. Ty je možné srovnat s nejvýkonnějšími modely rotačních sekaček. Zahradní traktory dnes nabízí výkony motorů od 12,5 koní až např. po 20 koní. Mezi další náklady je třeba započítat servis této zahradní techniky. Je lepší zahradní traktory pravidelně svěřovat do rukou odborníků, protože nejenže tak získáte spolehlivé zahradní pomocníky s dlouhou životností, ale zároveň tak snížíte i náklady na případné opravy. Pokud jste si pořídili kvalitní model zahradního traktoru a budete s ním slušně zacházet, budou servisní i provozní náklady na srovnatelné, nízké úrovni.

- jap -