Z čeho stavět?
Nejdůležitější při návrhu zahradních staveb je ucelený styl materiálu, struktury i barvy oplocení a přizpůsobení k architektuře domu za použití dostupných místních materiálů a regionálních stylů.
Do každé zahrady přirozeně zapadnou tradiční dřevěné stavby, protože dřevo na rozdíl od některých jiných materiálů nemá snahu vystupovat do popředí a přitahovat pozornost. Navíc dřevo se dobře kombinuje s kamenem, betonem či cihlami, může zůstat v přirozeném tónu nebo se dá jeho povrch upravit mořidlem či nátěrem.
Městský typ zahrady snese konstrukce z oceli, skla, umělého kamene a betonu v čistých geometrických tvarech, které tak odráží věrný obraz moderní (hi-tech) architektury domu.
Řadu originálních tvarových řešení pro zahradní stavby nabízí kov. Navzdory hmotnosti kovové konstrukce nepůsobí robustně ani těžkopádně, ale naopak. Altán z tepaného kovu vypadá vzdušně a přitom je stabilní, a stejně tak i litina svými ladnými křivkami vyvolává nostalgické vzpomínky na besídky z období devatenáctého století. Z kovu lze vykouzlit jakýkoliv tvar, záleží jen na vkusu a požadavcích. O romantický vzhled stavby se pak postarají popínavé či převislé rostliny.
Pro sezónní, lehké přístřešky je na trhu dostatek dřevěných plotových dílců, bambusových, slaměných a rákosových rohoží, z nichž se dá jednoduchá pergola nebo stinné zákoutí postavit za pár hodin.
Kam déšť ani chlad nepronikne
Altánky mohou být otevřené, bez uzavření bočních stěn, uzavřené z několika stran nebo zcela uzavřené. Boční stěny mohou být plné zděné, lehké dřevěné nebo řešené jako treláž - opora pro popínavé rostliny. Proti nepřízni počasí lze vnitřní prostor altánu izolovat okolní výsadbou popínavých rostlin. Altán může být doplněn krbem neb sloužit jako prostor pro grilování. Podstatné pro stavbu altánu je najít pro něho vhodné využití, aby nesloužil jen jako odkladiště nepotřebných věcí a rozbitého nářadí.
Mezi drobné stavby patří i různé druhy přístřešků. Na rozdíl od pergol, které jsou zhotoveny z lehkých konstrukcí, jsou přístřešky určeny především k úkrytu před nepřízní, a to jak k uskladnění zahradního nábytku, nářadí, strojů, ale i obyvatel zahrady, V některých případech může přístřešek nahradit chybějící garáž.
Základní konstrukce přístřešku bývá otevřená, je však možné ji z jedné nebo dvou stran uzavřít stěnami z lehkého materiálu (laťkovým mřížovím, bambusovou rohoží, stavební překližkou). Konstrukce přístřešku závisí i na tom, jak daleko je vzdálený od obvodových zdí domu nebo zděného zahradního plotu, na něž může stavba jednoduše navazovat. Pokud je konstrukce přístřešku dostatečně stabilní, může být ze shodného materiálu, jakým je pokryta střecha hlavního domu. Tím je docíleno ideální harmonie mezi oběma stavbami.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Vetas, Zahradní ráj, D.N.P., Lukáš Mižoch, JV Truhlářství, Hezčí zahrada