Přestože největší nárůst v poslední době je zaznamenán u štěnic, pokud nebydlíte příliš často na ubytovnách, kolejích či hotelech, velké nebezpečí, že se zabydlí právě ve vašem domově, moc nehrozí. Štěnici si však můžete přivézt v tašce domů třeba z cesty v Indii. Dostávají se k nám i v zavazadlech dělníků, kteří přijíždějí z východu.
Včasná prevence
Dezinsekce je obor, který se zabývá metodami a prostředky hubení hmyzu, který žije v blízkosti člověka, jako jsou například mravenci farao, švábi, štěnice, blechy, vosy, sršni, komáři, vši a nejrůznější škůdci v domácnosti včetně roztočů na půdách a dřevokazného hmyzu. Před rokem 1989 existovalo u nás jakési centrální hubení hmyzu a hlodavců pomocí dezinsekce a deratizace, a to už dnes není. Nyní je na zodpovědnosti každého majitele objektu, jak se k problému postaví. Někteří si své povinnosti neuvědomují a deratizace odkládají na pozdější dobu. Při hubení štěnic, ale i mravenců, potkanů, klíšťáků a jiné havěti, je čas velmi důležitý. Čím dříve se zásah provede, tím je účinnější. Zamezí se tak jejich šíření do okolních domácností, bytů a domů.
Vetřelci v domácnostech
Mravenec faraon žije ve velkých koloniích, které zamořují celý dům. Z domácnosti do domácnosti se dostávají v obalech nebo škvírami odvedle. V bytech přebývá faraon většinou v kuchyni, spíži, kde ničí potraviny. Dělnice kousky odnášejí a živí jimi celou kolonii. Štěnici najdete většinou v blízkosti postele, mimo jiné v rámech obrazů, zrcadel, za tapetami, ale také v křeslech a gaučích. Vylézá v noci, kdy spícímu člověku saje krev. Bodnutí způsobuje u citlivějších lidí svědění a otok zasaženého místa.
V ČR žije osm druhů švábů a dva druhy zavlečené. K nejběžnějším patří rus domácí. Šváb si oblíbil především místnosti, kde je teplo a potrava. Vylézá hlavně v noci a nalezené věci rozkousává. Obydlí, kde se vyskytuje, znečišťuje okem viditelným trusem. Potkan žije v koloniích a ideálním místem jsou pro něj sklepy a kanalizace. Přenáší vážné choroby, například vzteklinu, salmonelózu choleru a podobně. Je považován za nejchytřejšího hlodavce.
Jak se chránit před obtížnou havětí
Přípravek Biolit L je vysoce účinný prostorový sprej proti mouchám, komárům, ovádům, vosám, molům a jinému hmyzu v domácnostech. Použití je jednoduché – stačí místnost vystříkat sprejem a poté vyvětrat.
Musíte počítat s tím, že i sebelépe udržovaná domácnost je stále vystavena možnosti invaze nejrůznějších škůdců potravin. Zdrojem mohou být nakoupené potraviny či krmivo pro domácí mazlíčky. Zvláštní pozornost by se měla věnovat koření. Potraviny a suroviny k přípravě jídla by se měly skladovat v době uzavřených nádobách. Je prozřetelné uskladněné potraviny pravidelně kontrolovat a skladovací prostory důsledně udržovat v čistotě. Jako preventivní prostředky proti potravinovým molům mohou být lapače na bázi feromonů, které dospělé jedince zachytí a znemožní další rozmnožení.
Jestliže máte domácího mazlíčka, buďte si jisti, že ho mohou napadnout blechy. Velice účinný je preventivní obojek napuštěný látkou, která blechy odpuzuje. Pokud už je váš miláček bleškami napaden, speciální obojek je do 48 spolehlivě zahubí.
Nejúčinnější ochranou proti mouchám je opět prevence. To je především správná údržba sociálních zařízení a rychlé odstraňování odpadků. Pokud ale prevence přestává být účinnou, lze se chránit doporučenými přípravky. Pro hubení much se stále hodí lety osvědčená mucholapka, která neobsahuje insekticidy.
Mravenci se v bytech zdržují nejčastěji v kuchyních, kolem kuchyňských linek, dřezů, odpadkových košů a v blízkosti potravin. Dalším místem výskytu je koupelna, kdy mravenci vyhledávají vodu. Nejúčinnější obranou je nalezení hnízda v bytě a jeho úplné zničení postřikem ve speji, který má aplikační trubičku, kterou se lze dostat na těžko dostupná místa, kam se běžným sprejem nedostanete. Proti mravencům faraonům je nejvhodnější zásah svěřit odborné firmě. Zásahy by se měly provádět v topné sezóně, kdy je v domech stálá teplota, a mravenci jsou aktivní.
K účinnému odpuzování i hubení komárů v obytných místnostech slouží elektrický odpařovač. Jde o malý přístroj, který se vsune do zásuvky. Vznikajícím teplem na keramické destičce se uvolňují látky (páry). Jejich vlivem komáři přítomní v místnosti přestávají asi do 10 minut bodat a po 20 minutách hynou. Elektrický odpařovač funguje i při otevřených oknech.
Největším nebezpečím pro alergiky jsou roztoči, kteří žijí v domácnostech, tzv. bytoví roztoči. Silně alergizující vlastnosti výměšků roztočů bytového prachu se často projevují navozením chronického zánětu dýchacích cest, který většinou postihuje také malé průdušky. Bylo opakovaně prokázáno, že alergie na roztoče bytového prachu je nejčastější příčinou vzniku alergického astmatu. Například Biolit R-Allergy je speciální sprej pro cílenou ochranu proti roztočům žijícím v domácnostech ve všech vývojových stádiích. Je určen pro použití zvláště na matracích, dále na kobercích, závěsech, záclonách, sedačkách.
Nejzávažnějším skříňovým škůdcem tkanin je známý mol šatní, mol kožešinový, mol čalounový a mol péřový. Základním způsobem ochrany tkanin před poškozením je především udržování čistoty v šatnících i skladech. Uložené šatstvo je třeba prohlížet. Moli nesnášejí větrání, vytřepávání a kartáčování šatstva. Dobrou ochranu poskytují plastikové pytle. Další ochranou je použití sprejových přípravků. Přípravek působí na dospělé moly i jejich larvy. Dobře fungují také závěsné háčky proti molům, které moly hubí a odpuzují. Háčky proti molům například s vůní levandule nejen chrání oděvy, ale navíc zanechávají příjemně provoněné prádlo.
Výskyt vši šatní se u nás po několik desetiletí po skončení 2. světové války prakticky neobjevil. Nový výskyt je zřetelně prokázán v roce 1991 a od té doby se opakuje. Vši jsou svázány s člověkem nejtěsněji ze všech druhů parazitických členovců, kteří jej bodají a sají krev. Na různých místech těla lidí žijí celkem tři druhy vší. Nejčastější je veš dětská, méně často muňka (veš tělní) a veš šatní. Nejúčinnější a zaručenou ochranou proti vším je použití přípravku např. Diffusil H Forte.
Autor: Alexandra Rohanová