Zahrada potřebuje tvárnost, kreativitu a fantazii

Přírodní jezírko obsypané valouny či vodopád v potůčku z lámaného kamene jsou na zahradě často pověstnou třešničkou na dortu, ale jezírko není jedinou kompozicí, která vodní prvek v zahradě zastupuje. Voda a kámen jsou zvláštní partneři. Na první pohled kámen nad vodou dominuje, protože rozhoduje o směru toku, ale časem se kámen vodou obrousí a postupně mění svůj vzhled. Přesto však kámen a voda patří k sobě - mokrý kámen získává na kráse, mění barvu a lesk podle hloubky koryta.

Vodní prvek v zahradě má mnoho podob - může mít klidnou hladinu nebo dravě proudit, padat do níže položených nádrží po kamenných, skleněných či kovových deskách. Zajímavé efekty dokáží do moderní zahrady vnést i fontánky a uplatnit se mohou také atraktivní vodní hry. Kámen v různých podobách, od drobných oblázků až po bludné balvany, dokáže zajímavě ladit s klasickými i netradičními tvary a barvami listů, květů, plodů, barevné kůry i okrasnými rostlinami. Výběrem barevnosti kamene je možné sladit barevnost fasády domu či chodníků, zdí a plotů. Při vytváření moderní zahrady se meze absolutně nekladou, a proto se kromě kamene uplatní i sklo, kov, bambus a dřevo.

Suché koryto – a přesto je slyšet zurčení potůčku

Kámen má i jednu úžasnou vlastnost – dokáže symbolizovat vodní prvek, aniž by k tomu bylo potřeba vzácné tekutiny. Iluzí vodního prvku vynikly proslulé zenové zahrady z období buddhismu. Jemný bílý štěrk s osamělými kameny vytváří dokonalou kompozici štěrkové řeky. Jemně uhrabané terasy představují vodopád, řeka se pak dělí do dvou pramenů a ústí do prostého bílého obdélníku z uhrabaného křemenného štěrku, který symbolizuje jezírko. Zdálo by se, že zahrada bez jediné zelené rostliny působí, bude smutná a fádní. Opak je pravdou, záleží na vyváženosti, sladění barev a kamenného materiálu. Klidová zóna je tvořena štěrkem o stejné zrnitosti, vitální náladou zapůsobí různobarevný štěrk doplněný kameny a zelení v přenosných nádobách. Rozmanitá zrnitost a barevnost štěrku doslova svádí si pohrát. Chce to jen trpělivost, přesnost a trochu fantazie. A pokud vám schází nápad, Inspiraci pro tvorbu obrazců najdete v geometrických tvarech tibetského umění mandaly nebo kubistických malbách.

I v dynamickém interiéru může být útulno

Moderní interiér zařízený ve stylu chrom a sklo zjemní pečlivý výběr doplňků, a vodní dekorace může být jedním z nich. Malá vodní zahrádka je na údržbu nenáročná. Nejčastěji se na stolek umisťují malé fontánky, kde je kromě kamenů, vody a samotných rostlin použité v menším množství i sklo (dekorativní valounky), případně kov. Doplňky fontánky mají kompozici doplnit a vdechnout jí orientální, decentní nebo extravagantní styl. Vhodné jsou například různé ulity, korály a lastury, kůra stromů, kořeny rostlin, samorosty, oblázky, valouny nebo malé terakotové doplňky. Fontány jsou nejen luxusním a velmi originálním interiérovým doplňkem, zároveň i dbají o vaše zdraví. Nehlučná tekoucí voda uklidňuje napjaté nervy, nezasklené fontány navíc stále zvlhčují vzduch v místnosti.

V současné době je trh dobře zásoben různými druhy bytových fontán z přírodního či umělého kamene, mramoru, betonu, nerezu, keramiky, skla či v kombinaci několika materiálů. Pro menší prostory a místnosti jsou vhodnější závěsné nebo nástěnné fontány, které nezabírají cenné místo na nábytku. V ložnici, obýváku nebo kdekoli jinde, kde je možnost efekt tekoucí vody ocenit vynikne stolní fontána. Vděčným materiálem jsou tufové kameny a klasické říční oblázky či valouny, po nichž voda stéká nebo se vsakuje do misky. I v těchto malých stolních fontánkách lze pěstovat drobné či plazivé druhy rostlin. Stojanové a kaskádové fontány potřebují více prostoru. Aby jako dekorace vynikly, umisťují se na nízký podstavec nebo se staví přímo na určené místo v interiéru.

Autor: Irena Forejtová