Plynový nebo elektrický?
Venkovní tepelné zářiče na propan butan mají jednu velkou nevýhodu. Všechny modely jsou vyráběny pro těžké desetikilové láhve. Tento handicap vyvažuje stabilní základna a fakt, že zářič lze současně využít jako zdroj světla. Výkon topidla je nastavitelný na dvě či čtyři polohy. Provozní doba na plný výkon představuje 11,5 až 28 hodin. A kolik zaplatíme za hodinu plného provozu? U plynových topidel se náklady pohybují okolo 25 korun.
Co se týče provozu elektrického infrazářiče, který sice po zapnutí „jede“ na plný výkon, je situace poněkud horší. Ať výrobci uvádí jakékoli argumenty o úsporném provozu infrazářičů, vždy se jedná o klasický přímotop s velkou spotřebou energie. Provoz elektrických zářičů je tedy dražší než na plyn. Ale abychom pouze nehaněli. Na rozdíl od klasických teplovzdušných topidel infrazářič neohřívá vzduch, proto se nedá hovořit o úniku tepla a z této stránky je úspornější. Výhodou elektrických zářičů je plný výkon ihned po zapnutí bez předchozího předehřívání.
Některé typy jsou stojací s výškovým nastavením od 80 do 210 centimetrů, nástěnné či s montážní konzolou, která umožňuje náklon zářiče od 45 do 90°. Stojací infrazářiče se dají umístit podle potřeby (některé typy jsou vybaveny kolečky), takže manipulace je velmi snadná. Většina modelů je vybavena termostatem a regulátorem teploty, což v kombinaci s pohybovým snímačem a časovačem umožní instalaci plnoautomatického venkovního vytápění.
Podle jakých parametrů ohřívač vybrat?
Výkon topidel se podle jejich parametrů pohybuje od 3,6 kW do zhruba 12 kW. Při deseti stupních nad nulou, což již dávno není teplota lákající k venkovnímu posezení, je přitom v okruhu šesti metrů od topidla teplota okolo 20 stupňů Celsia. Řada, zejména dražších topidel, má také několikastupňovou regulaci výkonu, která umožňuje přizpůsobit činnost přístroje okamžitým klimatickým podmínkám. Je však potřeba, aby přístroj nebyl na přímém větru. Ten totiž ovlivňuje činnost hořáku, který pak vydává nižší topný výkon. Výsledkem je samozřejmě nižší výsledná teplota. Z hlediska bezpečnosti si při výběru topidla ověřte, zda má zvolený typ pojistku proti převržení. Při případném pádu přístroje pojistka automaticky vypne přívod plynu.
Podle toho, kam chcete topidlo umístit, si můžete vybrat, zda jej v prostoru zavěsíte, nebo naopak postavíte. U stojacích tepelných zdrojů se propanbutanová nádoba vkládá do podstavce stojanu. Instalace stojacího topení je snadná. Stačí jej přinést na zvolené místo, připojit plynovou nádobu a můžete topit. V případě závěsného zdroje elektrického zářiče by měl instalaci provádět odborník a to zejména v případě, kdy topidlo používáte u domácího bazénu. Cena zahradních topidel začíná u zhruba čtyři tisíc korun, ale u designových italské provenience se může vyšplhat až na pětadvacet tisíc.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem