Automatická závlaha je naprogramována tak, aby dodávala rostlinám jen tolik vody, kolik právě potřebují, čímž se šetří výdaje za vodu. Úspora času je jednoznačná - při volbě dobrého systému a profesionální instalaci nemusíme zavlažování zahrady věnovat čas, systém myslí a pracuje za nás. V neposlední řadě se automatika postará o zahradu i během delší nepřítomnosti majitele, například během dovolené.
Všechny prvky automatického zavlažovacího systému jsou umístěny pod povrchem, takže jejich umístění nijak neomezuje využívání zavlažované plochy ani nebrání běžné údržbě. Systém se skládá z potrubí, uloženého pod zemí, na které jsou napojeny výsuvné postřikovače. Ty se tlakem vody vysouvají nad povrch a po ukončení zavlažování se zasunou zpět. To umožňuje bez problémů používat zahradní mechanizaci, aniž by docházelo k poškození obrubníků cest či samotných strojů.
Ovládací jednotka dokáže ovládat systém napojený na veřejnou vodovodní síť, ale i přes samostatné čerpadlo ze studny nebo z nádrže. Systém je ovládán programovatelnou ovládací jednotkou - uživatel si podle potřeby naprogramuje den, hodinu, délku zavlažování pro jednotlivé části zahrady je spotřeba vody až o 30% nižší. Zavlažování v tuto dobu příznivě působí na vegetaci, protože teplota vody je téměř shoduje s okolní teplotou, takže rostliny netrpí šokem. A pokud prší, i s tím si automatické zavlažování poradí - díky čidlu srážek systém reaguje na změny počasí a nezavlažuje nadbytečně.
Systém lze pokládat i v dokončených zahradách se vzrostlým trávníkem. Založený trávník se nejprve sloupne, zemina odstraní a rozvodné trubky uloží do drážek. Po ukončení montáže je zemina i trávník uložen zpět na ochrannou folii na původní místo. Závlaha porostu je realizována různými typy postřikovačů. Jejich parametry jsou dány velikostí a sklonem zavlažované plochy a také vydatností a tlakem vodního zdroje. Čištění vody od mechanických nečistot je jištěno instalovaným filtrem. Po celou sezonu automatický závlahový systém pracuje zcela samostatně. Kromě dostatečného zdroje vody nevyžaduje vůbec žádnou údržbu, pouze se na zimu celý systém vypustí.
Návratnost celé investice je velmi krátká, vzhledem k úspoře vody, ušetřenému času a nákladům za postřikovače, hadice a jiná zavlažovací zařízení. Spotřeba vody se řídí skutečnou potřebou porostu v závislosti na venkovní teplotě a hodnotě výparu. Nedochází k přísušku ani přemokření porostů. Optimální spotřeba vody navíc přináší finanční úsporu, která při vzrůstajících cenách energií není zanedbatelná.
Co potřebujeme k instalaci systému?
Nejprve je nutné zpracovat projekt zavlažovacího systému - dnes většina firem pracuje s počítačovými programy, které projekt podle zadaných parametrů zpracují rychle a precizně, včetně specifikace prvků a kalkulace nákladů. Podkladem pro zpracování projektu je přesný plán pozemku, který má být zavlažován s plánem osázení a dále informace o zdroji vody, zejména kapacitě a tlaku vody.
Pokud plánujete stavbu automatického zavlažování svépomocí, využijte plánovač zavlažování, který vám pomůže vybrat vhodnou zavlažovací techniku, spočitá potřebný počet kusů a v krátkém kurzu poradí i s montáží. Prográmek je přímo na stránkách firmy Gardena a pro pohodlí uživatele lze všechna potřebná data vytisknout.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Vlahys