Co nesmíme podcenit před stavbou domu? Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Na co si dát pozor při koupi domu nebo bytu? Koupě nemovitosti není snadná záležitost. Můžete narazit na nesolidního prodejce, který vás obere nejen o peníze, ale i radost z nového bydlení. Zde je několik rad, jak případným problémům můžete předejít. PR článek
Nové technologie odečtu spotřeby energií výrazně šetří náklady V prosinci vešla v platnost nová směrnice EU řešící problematiku dálkového měření spotřeby vody a energií. Takzvaný Smart Metering pomůže nejen domácnostem, ale i firmám ušetřit náklady vynaložené na energie v řádu 20% ročně. Jde o ucelený systém dálkového sběru dat z měřičů elektřiny, plynu, studené i teplé vody.
Pojištění odpovědnosti za škodu se hodí nejen v předvánočním shonu V životě nás může potkat spousta nečekaných a mnohdy i nepříjemných událostí. Někdy můžeme svou vlastní neopatrností, ale i bez vlastního přičinění způsobit někomu škodu. Poškozený pak má zákonné právo chtít škodu uhradit a s tím nám může pomoci pojištění odpovědnosti. Vyjde ročně na pár stokorun, ale ušetří i statisíce – smysl tedy rozhodně má.
Energetická náročnost budov Nedávno prošel v Poslanecké sněmovně zákon upravující směrnici EU o energetické náročnosti budov. Cílem této směrnice je co nejvyšší snížení spotřeby energie na vytápění budov, čímž se výrazně zvýší úspory českých domácností. Všechny nemovitosti již dnes nesou označení o své energetické náročnosti, podobně jako je tomu například u spotřebičů.
Likvidace škod – krok za krokem Škody na majetku zásahem ničivých povodní jsou v současné době pojistnou událostí číslo jedna. V rámci předcházení nepříjemných situací a nejrůznějších nemilých životních příhod se pojišťujeme téměř proti všemu a na vše. Víme ale, jak postupovat například v případě vloupání nebo jiné takzvané pojistné události?
Jaké chyby děláme při sjednávání pojištění domácnosti? Každý z nás chce mít svůj domov, který tak pečlivě buduje, v bezpečí a mít jej ochráněn před negativními vlivy. Díky pojištění domácnosti jej můžeme ochránit před požáry, záplavami či vodou unikající z potrubí. Pojištění ovšem není úplně jednoduchá záležitost a mnoho lidí se při jeho uzavírání dopouští spousty chyb. Na co si tedy dát pozor?
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Energetické třídy a úspora energie v domácnosti V každé domácnosti se nachází velké množství nejrůznějších elektrických spotřebičů, které dohromady spotřebovávají poměrně hodně elektřiny, jejíž cena navíc neustále roste. Provoz těchto domácích spotřebičů se tak nepříjemně odráží na obsahu našich peněženek. Jak ušetřit a co dělat proto, aby byla spotřeba co nejnižší? Kupujte energeticky úsporné spotřebiče!
Směnka – dobrý sluha, ale zlý pán Předvánoční čas je bohužel pro spoustu lidí obdobím finanční tísně, čehož využívají mnozí poskytovatelé půjček nabízející peníze téměř na počkání. Inzerátů typu „Nabízím půjčku na směnku ihned a bez prokazování příjmů“ se kolem nás objevuje více než dost. Před těmito „úžasnými“ nabídkami je však dobré se mít na pozoru, jinak byste mohli vašim rodinným financím značně ublížit.
Změna dodavatele elektřiny a plynu – jak na to? Určitě také nechcete platit za elektřinu a plyn více, než je nutné. Mnoho lidí kvůli stále se zvyšujícím cenám energií přešlo ke společnosti, která jim nabídla nejnižší ceny a lepší služby. Jako zákazník máte právo volby, tak proč jej nevyužít? Dodavatele elektřiny i plynu může změnit každý a není to tak složité, jak by se mohlo zdát.
Co všechno banky nabízejí při čerpání hypotéky? Hypotéka je součástí života mnoha z nás. Jiný způsob, jak získat vlastní bydlení se často ani nenabízí. Může ovšem nastat situace, kdy pro nás bude pravidelná měsíční splátka nad naše finanční možnosti. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se z této nepříjemné a tíživé situace dostat. Dobré je, se na tyto případy poptat v bance dříve, než s ní hypoteční smlouvu vůbec podepíšeme.
Jak na neplatiče nájmu? Pokud má člověk vlastní byt, je to výhra. Většinou si na něj musíme našetřit nebo půjčit peníze v bance a následně splácet nemalou hypotéku. Může se však stát, že se naše životní situace časem změní, najdeme si třeba partnera a nastěhujeme se k němu. Vyvstává tak otázka, co s druhým bytem? Nejlepším řešením je ho pronajímat, má to však svá úskalí.
Nepodceňujte pojištění domácnosti a nemovitosti Přírodní živly si s osudy lidí zahrávají od nepaměti a nejinak je tomu i dnes. Kvůli velké vodě nebo ohni se můžeme ze dne na den ocitnout bez střechy nad hlavou. Z toho důvodu je dobré pojistit si domácnost nebo nemovitost, ideálně obojí, a ochránit tak náš domov před možnými riziky. Ochránit můžeme nejen své movité věci, ale také celý dům, stačí si jen vybrat správné pojištění.
Ručitel má těžký život, zvláště když dlužník nesplácí Než se někomu upíšete jako ručitel, dobře si to rozmyslete. Nejde totiž jen o formalitu, ale o závazek, který vás staví na stejnou pozici, jako samotného dlužníka. Svým podpisem jste slíbili, v případě nutnosti zaujmete dlužníkovo místo a vyrovnáte jeho dluh ze svého majetku. Jestliže chcete například stavět dům, rozhodně dejte od ručitelství ruce pryč!