Energetické náročnosti budov se v celé Evropské unii v současnosti věnuje značná pozornost. Ta je důležitá jak pro dosažení úspor energie, tak i v boji proti klimatickým změnám. Snížením spotřeby primární energie v tomto sektoru přispějeme k větší energetické bezpečnosti.
Od 1. ledna roku 2009 ve státech EU platí, že kdo chce pronajmout nebo prodat nemovitost, musí předložit Průkaz energetické náročnosti budovy (ENB). Vlastník budovy je totiž povinen splňovat požadavky na energetickou náročnost dané stavby. Česká republika je v tomto zatím výjimkou a průkaz je prozatím nutné předkládat pouze u novostaveb a větších rekonstrukcí domů s podlahovou plochou nad 1000 m2. Nutnost vlastnit tento průkaz však neplatí pro obytné budovy, které jsou určeny k užívání kratšímu než 4 měsíce v roce, samostatně stojící budovy o celkové podlahové ploše menší než 50 m2 a také budovy dočasné, u nichž je plánováno využívání pouze po dobu do dvou let.
Od 1. ledna 2013 však bude nutné podle novely zákona č. 406/2000 sb. o hospodaření energií, zpracovat tento průkaz energetické náročnosti budovy pro každou nemovitost, která bude předmětem prodeje, či nákupu. Evropská směrnice totiž ukládá povinnost významně snížit energetickou náročnost budov v členských státech Evropské unie. Od roku 2020 by pak již měly mít všechny nově vystavěné budovy v EU téměř nulovou spotřebu energie.
Co je průkaz ENB?
Průkaz energetické náročnosti budovy (ENB) obsahuje dvě části – grafické znázornění, které zařazuje budovu do třídy ENB pomocí barevně odlišené stupnice a protokol průkazu ENB popisující budovu po stránce stavební, tedy podle jejich tepelně-technických parametrů a energetických systémů. Svůj energetický štítek získá stavba na základě tepelně-technických vlastností, podle spotřeby energie na vytápění pomocí celkové průměrné roční spotřeby tepla na vytápění. Výsledkem je STN – stupeň tepelné náročnosti.
Zákazník se bude moci tímto dokladem řídit při koupi nebo nájmu nemovitosti a vybrat si takové objekty, které nebudou vyžadovat velké náklady na provoz. Z průkazu snadno vyčte očekávanou roční spotřebu za energie v dané budově. Průkaz bude platit 10 let a jeho cena by u běžného rodinného domu se stavební dokumentací neměla přesáhnout 5 tisíc korun.
Energetický štítek obálky budovy
Energetický štítek je obdobou energetického štítku používaného u elektrických spotřebičů, klasifikuje budovy do sedmi kategorií a informuje o veškerých potřebných energetických údajích. Konkrétní třída energetické náročnosti se stanoví podle tabulky pro vypočtenou měrnou spotřebu energie v kWh/(m2 rok). Kvalitní budova by se podle norem měla vejít do tříd A až C. Třídy D až G jsou pak z hlediska plnění požadavků vyhlášky nevyhovující.
Třídy ENB:
A: menší než 51 kWh/(m2 za rok) = mimořádně úsporná
B: 51 – 97 kWh/(m2 za rok) = úsporná
C: 98 – 142 kWh/(m2 za rok) = vyhovující
D: 143 – 191 kWh/(m2 za rok) = nevyhovující
E: 192 – 240 kWh/(m2 za rok) = nehospodárná
F: 241 – 286 kWh/(m2 za rok) = velmi nehospodárná
G: větší než 286 kWh/(m2 za rok) = mimořádně nehospodárná
Budovy třídy G by se dnes již vůbec neměly stavět. Zpravidla jsou v této třídě objekty postavené před rokem 1989 a v devadesátých letech.
Díky nové směrnici klesne energetická náročnost všech novostaveb postavených po roce 2020 až na desetinu současných průměrných hodnot. U budov s téměř nulovou spotřebou energie se pravděpodobně dostaneme na hodnotu kolem 20 kWh/m2 rok. Směrnice ovšem vyžaduje také úspory energie při větších renovacích stávajících budov. Na přelomu tisíciletí se stavěly budovy s průměrnou spotřebou energie na vytápění kolem 150 kWh/m2 za rok, zatímco dnes se díky zpřísněným normám pohybujeme mezi 100 až 120 kWh/m2rok. Starší rodinné domy málokdy vyhovují moderním požadavkům na spotřebu paliva, uživatelský komfort i obsluhu vytápění.
Úsporná opatření se nejčastěji týkají spotřeby tepla na vytápění, kde je největší potenciál. Šetřením energií přitom nijak nesnížíme komfort, ale naopak zlepšíme kvalitu bydlení například zateplováním zdiva, izolací podlah, stropů a střech. Nebude již docházet k úniku tepla okny nebo větracím vzduchem. Výsledek bude znatelný v podstatě okamžitě na fakturách za topení. Z rodinných rozpočtů tak do budoucna téměř vymizí jedna z finančně nejnáročnějších položek.
- jap -