Pokud budete ke stavbě přistupovat zodpovědně a pečlivě se na vše připravíte, podaří se vám předejít řadě možných problémů. Na co konkrétně se tedy zaměřit?
Výběr pozemku je základ
Podle toho, v jaké lokalitě chcete stavět, se odvíjí cena stavebního pozemku. Často se tak stává, že pozemek převýší finanční náklady na samotnou stavbu. Jestliže se chcete usadit v malém městě nebo obci, můžete počítat s nižší cenou, než jakou byste museli zaplatit za pozemek v oblasti velkých měst či rezidenčních čtvrtí. Volba vhodného pozemku tak hraje při rozhodování o stavbě domu velmi podstatnou roli. Je třeba jeho výběru proto věnovat dostatečnou pozornost.
Zajděte na stavební úřad a prostudujte si územní plán dlouhodobého rozvoje města či dané obce v místě, kde se vámi vybraná parcela nachází. Jedině tak můžete zjistit, jestli se nestane, že vám třeba za pět let povede kolem zahrady nová dálnice. Tím by se v budoucnu zásadně znehodnotila stávající cena parcely stejně tak jako váš život v místě. Dalším důležitým krokem je návštěva katastrálního úřadu, kde se můžete dozvědět, zda je pozemek napojen na inženýrskou síť, nebo jestli náhodou nespadá do památkové zóny. Právě tato kritéria úzce souvisí s cenou pozemku a mohou tak výrazně finančně ovlivnit následnou stavbu.
Foto: H&H Develop Group
Vhodná velikost a terén pozemku
Také celková rozloha a charakter terénu ovlivňují výslednou cenu za pozemek. Právě tato zásadní kritéria je tak třeba zvážit nejen s ohledem na aktuální stavební záměr, ale také co se týče možností dalšího rozvoje. Pro výstavbu rodinného domu jsou ty nejmenší pozemky s 300 metry čtverečními předem určeny pro řadovou zástavbu. Oproti tomu parcely o rozloze 800 m2 a více jsou nejčastěji voleny pro samostatně stojící dům. Když tedy budete pozemek vybírat, měli byste si předem ujasnit, k jakému účelu jej chcete využít, tedy co konkrétně na něm chcete stavět.
Nezapomínejte na to, že ze zákona není možné zastavovat pozemek celý. Je nezbytné, aby byl dům od hranice pozemku vzdálen minimálně dva metry, od cesty pak dokonce metry tři. Pozornost je nutné věnovat také vzdálenosti mezi sousedními domy, která nesmí být kratší než sedm metrů. Při výběru pozemku se zaměřte i na jeho terén, tedy sklon. Čím je terén více svažitý a prudší, tím bude stavba domu náročnější, bude déle trvat a bude samozřejmě také dražší. Nejlepší je tedy vybírat si pozemky s rovným terénem.
Vyřizování formalit
Každý, kdo chce stavět dům, musí mít na to povolení od nejrůznějších úřadů. To platí i v případě, že ve vybrané lokalitě již vlastníte pozemek. Stavby, jejichž zastavěná plocha má mít více než 150 metrů čtverečních, musí mít oficiální stavební povolení. To však zdaleka není vše. Stavebnímu povolení předchází ještě celá řada vyjádření jednotlivých úřadů – jde o povolení týkající se elektrických, plynárenských či vodárenských sítí, telekomunikací, požární ochrany, hygieny a dalších. Na základě vaší správně vyplněné žádosti pak na příslušném stavebním úřadě získáte oficiální stavební povolení. Co by měla taková žádost obsahovat? Kromě základních iniciál by to měla být čísla pozemků sousedních nemovitostí a údaje o projektantovi, který zhotovil přiloženou projektovou dokumentaci povolované stavby. Vyplnění žádosti tak není radno podceňovat, proto si veškeré potřebné údaje včas sežeňte. Získávání stavebního povolení je běh na dlouhou trať, celý proces může trvat několik týdnů i měsíců. K úředním formalitám proto vždy přistupujte s předstihem, protože by vám později mohly komplikovat a brzdit průběh dalších prací.
Časový harmonogram
Než se pustíte do samotné stavby, musíte také detailně prozkoumat podmínky, za jakých bude budova vznikat. Na jejich základě si poté nechte zpracovat kvalitní studii o proveditelnosti, která vám odpoví na základní koncepční otázky ohledně investičního záměru, technického řešení, finančního plánu či na to, jaký dopad bude mít stavba na životní prostředí. Společně s tím je třeba také zvážit, jak energeticky náročný bude samotný provoz stavby a podle získaných údajů se pak vytvoří energetický koncept. Na základě studie by měl vzniknout rovněž nějaký časový harmonogram celé stavby. Dokument zpracovává odborník na inženýrskou činnost a projektování, který vlastně poukáže na reálné překážky, jež by se mohly v průběhu stavby objevit. Vytvoří také přehled týkající se finančních, technických a administrativních náležitostí, jež bude nutné zajistit.
Odstranění nedostatků stavby
Ještě než se pustíte do stavby vašeho domu, můžete si předem prohlédnout veškeré možné varianty jeho umístění a řešení. Specializované projektové a inženýrské společnosti totiž nabízí realistické počítačové vizualizace, které pomohou odhalit případné nedostatky projektu. V případě, že se díky vizualizaci na ně ještě v přípravné fázi přijde, mohou se včas a snadno odstranit. Vizualizace umožňuje zákazníkovi udělat si přesnou představu o výsledném díle. Konečná podoba stavby mu bude představena hned v několika možných variantách. Zde je prostor pro případná přání a preference zadavatele, podle nichž se návrh stavby může pozměnit. Na rozdíl od technických výkresů umožňuje počítačová vizualizace realistickou představu o tom, jak bude dům vypadat. Tyto vizualizace však nejsou určeny jen pro exteriéry, ale dostupné jsou rovněž i pro interiérová řešení.
- jpa -
Titulní foto: Shutterstock