Domov znamená především klid a bezpečí, proto je důležité jej chránit vhodným pojištěním. Budeme tak moci klidněji usínat, protože kdyby se něco stalo, tak víme, že se neocitneme bez střechy nad hlavou. Lidé však pojištění domácnosti často podceňují, průzkum České asociace pojišťoven zjistil, že až 30% domácností v České republice není dostatečně pojištěno. Málokdo však ví, jak se vyhnout případným chybám a jak domácnost správně a výhodně pojistit. Důležité je především správné nastavení pojistné smlouvy.

Vyberte dobře pojistný produkt

Spousta lidí si plete pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti, přitom jde o dva různé produkty. Pojištění nemovitosti ochraňuje samotnou stavbu, zatímco pojištění domácnosti zabezpečuje vybavení domu nebo bytu. Pokud tedy bude vaše domácnost zasažena řáděním přírodních živlů, vloupáním nebo nějakou havárií, budete mít díky pojištění domácnosti možnost vybavit vaše bydlení znovu ve stejné kvalitě. Třetím důležitým pojmem je pojištění odpovědnosti, které vám pomůže v případě, když vám například praskne přívod vody k pračce a vytopíte souseda. Tento typ pojištění pokryje jeho škody. V případě, že by se toto stalo a vy jste měli sjednáno pouze pojištění domácnosti, vyplatila by pojišťovna pouze škodu způsobenou na vašem majetku.

Dostatečně vysoká pojistná hodnota

Při sjednávání pojištění domácnosti je velmi důležitá takzvaná pojistná hodnota, tedy částka, kterou je nutné vynaložit za nové vybavení do celé domácnosti. Právě podle této hodnoty si stanovíte pojistnou částku, tedy nejvyšší možnou sumu, kterou vám pojišťovna může v rámci plnění vyplatit. Přesně stanovit pojistnou částku však není nic jednoduchého. Nejlepší je nechat si poradit od odborníka, čímž se vyhnete časté chybě, kterou je takzvané podpojištění nebo přepojištění. Podpojištění nastává v případě, že je stanovená pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí v domácnosti, člověk (pojistník) pak v případě pojistné události dostane méně peněz, než očekával. Přepojištění je pak druhým extrémem - jde o příliš vysokou pojistnou částku. K tomuto však nedochází příliš často, většinou dochází spíše k podpojištění. Mnoho českých domácností je tak pojištěno nedostatečně.


Foto: Milan Pacík, HZS Praha

Krytí rizik

Pokud si sjednáte základní pojištění domácnosti, tak pokrývá obvykle škody způsobené požárem, výbuchem, vichřicí, sesuvem půdy, havárií vodovodu, vloupáním, loupeží a vandalismem. Pokud ovšem chcete ochránit majetek před škodami způsobenými povodní nebo záplavami, je často vyžadováno další připojištění. Lidé by si měli vždy pečlivě prostudovat, co daná pojistka pokrývá a jaké má naopak výluky. Pokud chcete být opravdu pečliví, přečtěte si ve všeobecných pojistných podmínkách takzvaný výklad pojmů. Tak předejdete mnoha nedorozuměním. Pojistné smlouvy jsou totiž plné nejrůznějších pojmů a termínů, kterým člověk nezabývající se pojišťovnictvím může jen těžko rozumět. Některé nejsou ani součástí běžné slovní zásoby a mají v pojišťovnictví specifický výklad.

Nezapomínejte na asistenční služby

Pojem asistenční služba zná většina lidí spíše v souvislosti s povinným ručením a havarijním pojištěním. Málokdo ale ví, že pojišťovny poskytují asistenční služby také domácnostem. Pokud dojde v domě například k havárii technických sítí, pojišťovna domluví a zaplatí například instalatérské práce. Samozřejmě tak udělá jen do určitého limitu. Při uzavírání pojistné smlouvy se proto na rozsah asistenčních služeb nezapomeňte zeptat, stejně tak jako na limity plnění. Tyto informace se vám v případě různých havárií v domě můžou velmi hodit.

Svou domácnost zabezpečte

Součástí pojištění domácnosti je i krytí škod způsobených vloupáním, pojišťovny se proto při sjednávání pojištění zajímají o to, jak je dům chráněn proti zlodějům. Většinou se totiž setkávají s tím, že je ochrana nedostatečná a bývá podceňována. Zabezpečení domácnosti by mělo být úměrné hodnotě a charakteru jejího zařízení. Čím vyšší jsou limity plnění, tím lépe musí být daná domácnost zabezpečena. Pokud máte doma starožitnosti, obrazy a další hodnotné věci, musíte zainvestovat do bezpečnostních dveří s pokročilým uzamykacím systémem, vybavit okna bezpečnostními fóliemi, nebo mřížemi a zabudovat elektronický alarm. V případě, že tak neučiníte, pojišťovna vám věci nepojistí. Pokud dojde k vloupání a krádeži věcí a pojišťovna se dozví, že majitel zabezpečení zanedbal (například tím, že nechal otevřené okno), pojišťovna mu v plnění vyplatí podstatně nižší částku.

- jap -