Možná si říkáte, že právě Vy byste na takový inzerát vůbec nereagovali, ale najde se spousta lidí, kteří podobné nabídky ve velkém využívají. Mezi laiky se toho totiž o směnkách mnoho neví a lidé mnohdy podepíší to, co se jim v danou chvíli zdá být výhodné. Tento cenný papír samozřejmě přináší jisté výhody a může dobře posloužit, ale stejně tak i uškodit. Jedná se sice o nejrychlejší hotovostní půjčku bez nutnosti prokazování příjmů a náhledu do registrů, ale zároveň jde o nejrizikovější formu půjčky s nejvyšším úrokem. Vždy se proto vyvarujte unáhlenému podepisováním půjček u nebankovních institucí a rovněž i bezhlavému podepisování směnek.
Jak vypadá platná směnka?
Podle zákona je jasně stanoveno, jak má směnka vypadat po formální stránce a jaké má mít náležitosti. Žádný zákonem stanovený údaj na ní nesmí chybět, ale ani přebývat. Její konkrétní podobu však nijak neupravuje. Pokud se vám tedy stalo, že jste večer v hospodě při partičce pokeru nad kamarádem vyhráli nějaký větší finanční obnos a on se posilněn alkoholem rozhodl, vám vystavit směnku a napsal ji fixem na obyčejný ubrousek, rozhodně ho nezahazujte. Jestliže byla směnka sepsána po formální stránce správně a má veškeré náležitosti, pak je platná.
U směnky nezáleží na faktu, jestli je napsána přímo na stole, pivním tácku či krabici od bot. Vždy ovšem musí být písemná, přičemž text je možné napsat ručně, na stroji či na počítači. Ústní formu zákon nepřipouští. Směnku tedy můžete mít doma v jakékoliv hodnotě i podobě, obecně se však předpokládá, že je tento dokument sepsán na papíře a proto je podle zákona definována jako cenný papír. Nejčastěji směnky využívají podnikatelé, banky, finanční instituce, ale i běžní občané k jednoduchému a rychlému zajištění půjček.
Směnečný formulář
V praxi se pro sepsání směnky používají směnečné formuláře. Dají se koupit v papírnictví a hodí se jak pro laiky, tak i pro odborníky. Formulář má rozměry 29 x 10 cm a jeho výhodou je to, že již obsahuje předtištěné, zákonem předepsané údaje, které je nutné vyplnit. Jestliže jste se rozhodli vyplnit formulář ručně, použijte na to pero či propisku. Velmi důležité jsou na směnce podpisy, které není možné nahradit razítkem ani jakýmkoliv jiným způsobem. Není však nutné, aby podpis výstavce směnky (tedy osoby, která směnku vystavuje) byl notářsky ověřen. Důležité však je, aby byl podpis napsán vlastní rukou a umístěn pod textem směnky.
Povinnosti dlužníka
Svým podpisem se dlužník zavazuje zaplatit majiteli směnky (případně i třetí osobě) v uvedený den a na uvedeném místě danou dlužnou částku. Směnka může nahrazovat také hotové peníze, protože ji věřitel může komukoliv „prodat“ i před datem splatnosti a získat tak hotovost. Také se věřiteli nabízí možnost touto směnkou zaplatit nějaký svůj jiný dluh. Dlužník směnky je pak již povinen zaplatit uvedené peníze novému majiteli směnky.
Směnka - pro a proti
Směnka má řadu výhod, ale bohužel i nevýhod. Výhodou například je, že vymáhání dluhu soudní cestou je pro věřitele mnohem jednodušší a rychlejší, než je tomu v jiných případech. Věřitel totiž není povinen prokazovat vznik závazku, stačí mu předložit originál směnky a prokázat se u soudu jako její právoplatný majitel.
Až doposud byly nezaplacené směnky jakousi vzácností, dlužníci jsou si totiž vědomi, jaké zásadní a někdy až fatální důsledky by mohlo nesplacení dluhu mít. V poslední době se však čím dál více setkáváme s případy, kdy dlužníci podepisují směnky, aniž by si dostatečně uvědomovali, jaký právní dopad může jeden jejich podpis mít.
Mnohé nebankovní subjekty v dnešní době bez podepsání směnky nikomu peníze nepůjčí. Kvůli tomu tak rapidně přibývá směnečných žalob a také dlužníků především z nepodnikatelské oblasti. Právě ti mívají díky jednomu jedinému neuváženému podpisu mnohdy až existenční problémy. Obvykle totiž nemají dostatek finančních prostředků na to, aby mohli okamžitě vyrovnat své závazky – soud ukládá povinnosti zaplatit dluh do 3 dnů od převzetí směnečného závazku. Když dluh neuhradí, mohou očekávat exekuci, s čímž souvisí také navýšení dlužné částky o náklady na práci exekutora.
Půjčovat si na směnku?
V životě mohou nastat situace, kdy pro vás bude podpis směnky jediným možným východiskem. Nejčastěji se jedná o podpis zajišťovací směnky pro banku, u níž si berete hypotéku. Může však dojít i k jiným případům, u nichž je vždy třeba pečlivě zvážit, jestli je vhodné a především nutné směnky podepisovat. S půjčkami se zejména před Vánoci vždycky doslova roztrhne pytel, ale pozor si na ně dávejte během celého roku. Kvůli nebankovním půjčkám zajištěným směnkou můžete ve výsledku přijít o mnoho peněz nebo v nejhorším případě i o střechu nad hlavou!
- jap -