Když jdete do obchodu s potravinami, také si vybíráte zboží podle jeho kvality a samozřejmě i ceny. Předraženým potravinám se velkým obloukem vyhýbáme a vybíráme takové, které si rozumí s naší peněženkou. Stejné je to s výběrem plynu a elektřiny, jejich dodavatele můžeme svobodně vybírat již několik let. Jako zákazníci nejsme povinni odebírat elektřinu nebo plyn od jednoho jediného dodavatele, ale můžeme si naprosto svobodně a dle svého uvážení vybrat, od jaké společnosti budete tyto energie pobírat.

Každá domácnost tak přechodem k jinému dodavateli může výrazně ušetřit. Průměrná česká rodině dokáže přechodem k jinému dodavateli ušetřit na energiích až 2 180 Kč! Bojíte se papírování a složitostí? Není třeba! Pro změnu nemusíte podstupovat žádné zbytečné formality, celý převod se dá vyřídit rychle a bez obtíží. Obecně se tak dá říct, že změnit dodavatele elektřiny a plynu je snazší, než změnit telefonního operátora.

Dodavatel versus distributor

Řada lidí nedělá rozdíly mezi dodavateli a distributory. To je třeba uvést na pravou míru – distributor je zkrátka ten, kdo vlastní „dráty“ a dodavatel ten, kdo s energií obchoduje. Nám jde však o to, změnit dodavatele (distributory ani změnit nelze). Pro tento krok se v letošním roce rozhodlo již 2,5 krát více lidí, než tomu bylo v roce minulém. Přestože ceny energií neustále rostou, velké množství lidí s výběrem nového dodavatele stále váhá. Někteří to dokonce úplně odmítají ze strachu, že nastanou nějaké komplikace. Změna dodavatele je ovšem jen administrativní záležitostí, není tak třeba se obávat, rozkopaného bytu z důvodu zavádění nových drátů, kopání plynového potrubí, výměny elektroměrů nebo jiných zařízení souvisejících s dodávkou energií. Jediná změna, na kterou je třeba se připravit, je nižší částka na faktuře za elektřinu nebo plyn.

V České republice existuje několik dodavatelů elektřiny a plynu, kromě ČEZu a RWE jsou to menší dodavatelé jako E. ON, Bohemia Energy, Lumen Energy, Centropol či RSP Energy. Všichni alternativní dodavatelé plynu a elektřiny musí být držiteli licence od Energetického regulačního úřadu, která zaručuje kvalitu poskytovaných služeb. Společnosti dodávající elektřinu a plyn jsou tak pod neustálým dohledem. Jejich výhodou je, že dokážou garantovat nižší ceny energií i do budoucna. Lépe a pružněji se přizpůsobují trhu s plynem a elektřinou, optimalizují stavy energií a neplatí tak zbytečné poplatky spojené s předzásobením či podzásobením.

Co se týče distributorů elektřiny a plynu, jsou v České republice hned tři. U elektřiny je to ČEZ Distribuce, E. ON Distribuce a PREdistribuce, u plynu pak RWE, E. ON a Pražská plynárenská. Za distribuci se samozřejmě také platí, ale tyto ceny tvoří jen část celkové platby za elektřinu nebo plyn. Jde například o poplatky za přepravu energií a jejich výši stanovuje Energetický regulační úřad.

Jak vypovědět stávající smlouvu?

Pokud jste se rozhodli, že dodavatele plynu nebo elektřiny opravdu změníte, není třeba se bát žádného náročného papírování. Většinu administrativy, která je s přechodem spojená, za vás vyřídí nový dodavatel – pokud mu k tomu ovšem dáte svolení. Stačí jednoduše ukončit smluvní vztah se stávajícím dodavatelem a uzavřít novou smlouvu s dodavatelem novým.

Za ukončení smlouvy ze strany zákazníka si nesmí obchodník účtovat poplatek a zákazník má kdykoliv možnost se vyvázat z dlouhodobých smluv. Při odstoupení je třeba počítat s výpovědní lhůtou, která je ve většině případů 3 měsíční a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. Asi 2 týdny před koncem výpovědní lhůty přijde novému dodavateli akceptace výpovědi od stávajícího dodavatele. Za změnu dodavatele se neplatí žádné poplatky – ani stávajícímu, ani novému dodavateli. Přejít k jinému dodavateli můžete kdykoliv, ale ne častěji než jednou za půl roku. Nic to nestojí, tak proč to nezkusit?

Jak správně vybrat dodavatele?

Jak zjistíte, jestli se vám vyplatí přejít k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu? Jak se vyznat v nabídkách jednotlivých společností? Tento problém vám pomůže vyřešit kalkulátor Energetického regulačního úřadu, který během několika vteřin vše spočítá a ukáže vám, se kterým dodavatelem se vám podaří nejvíce ušetřit.

Uzavření smlouvy s novým dodavatelem

Většina dodavatelů elektřiny a plynu má na svých webových stránkách uvedeno, co je třeba udělat pro to, abyste mohli odebírat energie právě od nich. Většinou stačí zavolat na bezplatnou zákaznickou linku nebo vyplnit on-line formulář, aby mohla být vytvořena nová smlouva. Následně vás bude společnost kontaktovat buď telefonicky, nebo vám již hotová smlouva přijde poštou. Vy ji budete muset opatřit podpisem a nejlépe poštou ji doručit zpět do společnosti. Ještě předtím si však znovu pečlivě přečtěte smluvní podmínky. Se smlouvou přijde nejspíše také plná moc, kterou je rovněž nutné podepsat, aby mohla společnost vaším jménem jednat s původním dodavatelem ohledně vypovězení staré smlouvy. Poté se už nový dodavatel bude moci o vše ostatní postarat sám.

Nezůstanu bez energií?

Tak to je další věc, které se vůbec nemusíte obávat, bez elektřiny a plynu nikdy nezůstanete. I kdyby se stalo, že by alternativní dodavatel zkrachoval, podle zákona se o vás musí okamžitě postarat tzv. dodavatel poslední instance. Tento distributor má povinnost dodat vám plyn nebo elektřinu za ceny, které stanovuje Energetický regulační úřad.

Vyhněte se podomnímu prodejci

Jakmile u vás zazvoní pracovník některé z dodavatelských společností a nabídne vám změnu dodavatele elektřiny či plynu, nikdy se zbrkle do těchto změn nepouštějte. Nabídku si dobře prostudujte a získané informace i ověřte na webových stránkách dané firmy. Nikdy nepodepisujte žádné dokumenty dříve, než uvidíte návrh smlouvy, obchodní podmínky a aktuální ceník. Někteří podomní prodejci totiž postupují velmi neseriózně a nabídnou zákazníkovi i takový produkt, který pro něj bude ve výsledku značně nevýhodný. Pokud jste smlouvu přeci jen podepsali, máte ještě možnost od ní do 14 dnů odstoupit.

- jap -

Foto: archiv firmy Junkers