Zlodějům často usnadňují práci právě majitelé domů a bytů, jejichž chování by se přinejmenším dalo označit za lehkovážné. Často dělají takové chyby, které doslova bijí do očí a je tak jen otázkou času, kdy k nim zavítá nějaká nezvaná návštěva. Zloději se dnes zkrátka nezastaví snad před ničím. Nemají problém vloupat se do domu či bytu i za přítomnosti majitelů a v klidu si prohlédnout, co by se jim hodilo. Je tak třeba věnovat dostatek pozornosti prevenci, zbytečně na sebe neupozorňovat a nevěřit zažitým mýtům.

Vždy je co ukrást

Jestliže si říkáte, že doma nic cenného nemáte, pak vězte, že mnohým lupičům stačí ke spokojenosti pár stovek ležících na stolku, které upotřebí pro nákup drog, nebo je nahážou do výherních automatů. Takzvané „bytaře“ k loupeži nemusí motivovat vaše cennosti, velká suma peněz zašitá v polštáři, nebo drahá elektronika. Stačí jim málo – drobnosti, které leží na povrchu nebo kabelka visící přes opěradlo židle. Zloděje často zajímá i staré vybavení domácnosti, které obratem prodají v nejbližší zastavárně. Pokud se tedy uklidňujete tím, že by k vám zloděj nešel, protože u vás není co ukrást, nechte se vyvést z omylu. Škody na majetku tak sice nebývají závratné, ale třeba taková oprava nebo výměna poškozených dveří vás pak může přijít na několik tisícovek. A pocit, že se vám někdo přehraboval v osobních věcech, také není zrovna příjemný.

Když jsem doma, zloděj si netroufne

Právě vloupačky za přítomnosti obyvatel patří k novým trendům, za rok se takto odehraje až 10% krádeží. Nejčastěji k tomuto druhu vloupání dochází v době svátků, oblíbený je například Štědrý den, kdy zloději ví, že se ve večerních hodinách celá rodina sejde v jedné místnosti a nemyslí na nic jiného, než je večeře a dárky. Tím nejjednodušším řešením, jak se v tuto dobu vyhnout nezvané návštěvě, je zamykat se, i když jsme doma. Skvělým řešením jsou pak také kvalitní bezpečnostní dveře, které spadají pod třetí nebo čtvrtou bezpečnostní třídu. Pachatelé si často pro své aktivity vybírají noční hodiny, využívají tak toho, že lidé spí. Mohou tak bezostyšně loupit v obýváku, zatímco majitelé domu klidně spí v ložnici. Zloději často vnikají do domů a bytů skrze dětský pokoj, protože vědí, že děti většinou spí hlubokým spánkem a jen tak něco je nevzbudí. A kdyby se přece jen dítko probudilo, zloději jsou si vědomi toho, že se raději ve strachu schová pod peřinu, než aby se o něco pokusilo.

Jak si zloděj vybírá oběť?

Možná už vás taky někdy napadla otázka, jak zloděj zjistí, že právě u vás bude mít žně? Někteří si vybírají své cíle podle dětí před školou. Vyhlédne si dítě, které má nejmodernější mobil, značkové oblečení, drahou elektroniku a podobně. Pak jej sleduje až domů a většinou se ukáže, že jeho rodiče jsou úspěšnými podnikateli. Následně už jen stačí monitorovat pohyb v domě. Za několik týdnů zloděj přesně ví, ve kterou hodinu zůstává dům opuštěný a jestli rodina pravidelně odjíždí na víkendy pryč. Časy, kdy zloději dávali pod rohožku sušenky, aby zjistili, zda jsou majitelé doma, už je dávno pryč.

Jedete na dovolenou? Soused jako hlídač nestačí

Je určitě hezké, když se můžete spolehnout na pomoc souseda, v době vaší nepřítomnosti. Než odjedete na dovolenou, domluvte se s ním, aby vám pravidelně vybíral poštovní schránku a odklízel sníh přede dveřmi. Váš dům tak bude budit zdání, že je neustále obýván, ale pozornému zloději bohužel stejně nic neunikne. Stačí mu pozorovat dům a činnosti kolem něj pár dnů a hned je mu vše jasné. Nakonec si zjistí, kdy váš soused odchází do práce, kdy jezdí nakupovat a v kolik uléhá ke spánku.

Jak snížit riziko vloupání?

Pokud chceme výrazně snížit riziko vloupání do domu či bytu, musíme nemovitost patřičně zabezpečit. Tím nejúčinnějším řešením jsou certifikované bezpečnostní dveře třetí nebo čtvrté bezpečností třídy. V případě, že bydlíte v nižším podlaží, nebo v rodinném domě, je vhodné zabezpečit také okna a balkónové dveře bezpečnostními fóliemi nebo mřížemi, které zloděje značně zdrží. Zlodějům můžete také připravit „uvítání“, které je rozhodně nepotěší. Ideální je hlučný alarm, který je vyděsí. Vhodný je bezpečnostní systém, který umí odesílat sms a informuje o vniknutí na pozemek nebo do domu policii. Řádění zlodějů je také možné zdokumentovat díky bezpečnostním kamerám i diskrétním fotopastím. Je třeba být před zloději vždy o krok napřed.

Pojištění proti zlodějům

Pojistili jste dům či byt před zloději? V takovém případě jistě odcházíte z domu s klidným svědomím, že máte vše zabezpečeno. Ale pozor! Je třeba se informovat o výlukách v pojistných smlouvách! Jedině tak předejdete případnému velkému rozčarování při jejich plnění. Pokud se vám do bytu vkrade zloděj, ale nic si z něj neodnese a byt pouze poničí, může se vám stát, že vám pojišťovna v tomto případě nezaplatí ani korunu. Některá pojištění domácnosti proti odcizení věci totiž obsahují právě tzv. výluky. Než pojištění podepíšete, vždy si smlouvu důkladně prostudujte – zejména tedy pojistné podmínky. Jestliže najdete poznámku, že věci zničené zlodějem během loupeže pojištění nekryje, poohlédněte se po jiné nabídce.

Dále je důležité pojistku alespoň jednou za dva roky revidovat. Je dobré tak učinit také v případě, že jste jednorázově navýšili hodnotu své domácnosti. Podle průzkumu se však na to ale dost zapomíná, každá pátá domácnost v České republice má smlouvu starší 12 let.

- jpa -

Ilustrační foto: Next