Možná jste to už zažili na vlastní kůži. Platit dva byty je hloupost a tak jste si do vašeho bytu našli podnájemníka. Chvíli jste se tak mohli radovat, jak se vám účelně podařilo vyřešit váš problém. Radost ovšem netrvala dlouho, protože nájemník nejdříve začal platit se zpožděním, nebo jen částečně a nakonec jeho platby ustaly úplně. Dlužníka se vám sice nakonec podařilo z vašeho bytu vystěhovat, nebo možná odešel sám, ale vám po něm zůstaly jen dluhy a oči pro pláč. Říkáte si, mávnout nad tím rukou, nebo danou věc začít řešit soudně?
Vaše šance na úspěch
Mějte na mysli, že se jedná o vaše peníze a ty mít nebo nemít je velký rozdíl. Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí, jestli budete případ chtít řešit soudní cestou. Z právního hlediska máte nárok se vašich peněz domáhat. Navíc v případě, že máte řádně sepsanou nájemní smlouvu, jsou vaše šance na úspěch poměrně vysoké. Proti neplatičům se tak rozhodně doporučuje důrazně bojovat.
Ohrožení vlastní hypotéky
Počty neplatičů nájemného poslední dobou dost narůstají, stejně tak jako počty zoufalých majitelů nemovitostí, kteří se díky nim dostávají do nemalých a vleklých finančních problémů. Škody mohly vzniknout neuhrazením nájmu, nebo třeba nedoplatkem za spotřebu energií. Tato situace je obzvláště nepříjemná pro lidi, kteří pravidelně hradí hypotéku, a takovýto finanční výpadek jim může značně zkomplikovat možnost splácení jejich vlastního závazku. Tito majitelé nemovitosti navíc ani nemohou užívat svůj majetek. Další náklady pak většinou musí vynaložit ještě na výmalbu nebo dokonce rekonstrukci bytu, který po sobě dlužník zanechal. Jak by se tedy mělo v takovém případě postupovat, aby se člověk domohl svých peněz?
Soudně nebo dohodou
Samozřejmě nejjednodušší a také nejlevnější variantou vyřešení sporu je domluva mezi oběma stranami. Majitel nemovitosti by si měl s dlužníkem domluvit splátkový kalendář, započítat do něj i kauci a dluh tak postupně umořovat. Většinou to ale tak jednoduché není a dlužník se majiteli vyhýbá nebo se zdráhá na čemkoliv domluvit. V tom případě je nejlepší, když se věřitel obrátí se svým problémem na soud.
Pozor na vyšší soudní poplatky
Pokud jste se už rozhodli, že podáte na dlužníka žalobu, je třeba nashromáždit veškeré důkazy, jako je nájemní smlouva, vyúčtování energií, výpisy z účtu, které jsou dokladem o platební morálce dlužníka a především také o výši dlužných částek. Dobré je také, když můžete doložit fotodokumentaci bytu a předávací protokol k bytu. Pro sepsání žaloby využijte služeb právního zástupce, který váš případ individuálně posoudí a reálně zhodnotí, jakou máte šanci na úspěch. Po vyčíslení pohledávky a podání žaloby k soudu, je třeba uhradit příslušný soudní poplatek, který se pohybuje ve výši 2% z žalované částky – tedy v případě, že využijete elektronického podání, tzv. elektronického platebního rozkazu. Od září 2011 budou soudní poplatky zvýšeny.
Pomalu, ale přece
Může se stát, že podáte žalobu, ale dlužník na výzvy soudu stejně nereaguje a ani si nepřebírá poštu. Dalo by se říct, že se vám a vašemu jednání vlastně vysmívá. Můžete si být však jistí, že jednou ho ten smích přejde. Například až u něj zazvoní exekutor, který je vybaven rozsáhlými pravomocemi. Nakonec zjistíte, že váš dlužník nebyl ani žádný chudák, který by na zaplacení nájmu neměl peníze, ale prostě ho bavilo bydlet zdarma. Takto vykutálených lidí je čím dál více a většina z nich spoléhá na to, že se majitelé domů nebudou aktivně bránit a nad dluhem jednoduše mávnout rukou…
- jap -