Na území České Republiky spadne ročně přibližně 1/3 až 1/2   potřebného množství vody. Nejen v období sucha, kdy spadne jen minimum srážek, potřebuje dobře rostlý trávník závlahu. V případě, že bychom spoléhali pouze na dešťové kapky, mohli bychom o něj přijít. Pro trávník je nejdůležitější nejen celkové množství vody, ale také rovnoměrnost a pravidelnost závlahy. Ze zdrojů užitkové vody pro zavlažování trávníku můžeme použít dešťovou vodu, vodu z vodovodního řádu, ze studny nebo třeba z potoka, řeky či vodní nádrže. Rostliny obecně nejlépe snášení vodu dešťovou – ne jinak je tomu u trávníku. Dešťová voda je v podstatě zadarmo, pouze musíme vyřešit problém s jejím shromažďováním v dostatečném množství. V případě, že jsme si jisti čistotou vody z potoka nebo rybníku, můžeme využít také tento zdroj. Voda ze studny může obsahovat minerální látky, které nejsou pro závlahu zcela vhodné. S příliš studenou studniční vodou je nejvhodnější zavlažovat brzo ráno nebo naopak až večer.   Voda z vodovodního řádu je i přes vysokou cenu pravděpodobně nejčastěji používaným zdrojem zvláště ve městech.

Pokud při zavlažování využíváme dešťovou, studniční vodu nebo vodu z rybníku, potřebujeme čerpadlo. Na trhu je široká škála čerpadel různých druhů, výkonů i cenových úrovní. Můžeme dokonce zavěsit tlakové čerpadlo na okraj sudu s dešťovou vodou a čerpat přímo z něj do zalévací sprchy. Některými čerpadly lze čerpat i vodu obsahující drobné mechanické nečistoty. Pokud jsme daleko od zdroje elektrické energie, nabízí se samonasávací čerpadla s benzínovým motorem.

Zahradu nebo trávník lze zavlažovat třemi základními způsoby – kapénkovou závlahou, postřikem a mikropostřikem. Postřikovače lze dále rozdělit na postřikovače rozprašovací, kdy je zavlažovací postřik neměnný a ustálený, a postřikovače rotační s postřikem proměnlivým nebo rotujícím. Podle umístění rozlišujeme postřikovače statické nadzemní a podzemní výsuvné, u kterých dojde k vysunutí automaticky tlakem vody. Z praktického i estetického hlediska jsou lepší postřikovače výsuvné, které jsou nad povrchem pouze v činnosti a neznesnadňují sekání trávy. Mikropostřiky a kapánková závlaha jsou vhodné zejména na menší nepravidelné plochy s nízkou výsadbou, na zeleninové záhony, květinové záhony, rostliny v truhlících nebo živé ploty.

Jak zavlažovat
Systém zavlažování může mít mnoho podob - ruční zavlažování s konvičkou nebo zahradní hadicí, rozvody vody vedené pod povrchem s přípojkami na hadici a postřikovač nebo plně automatizované zavlažovací systémy. Dříve než se pustíme do budování nějakého závlahového sytému, měli bychom si celý prostor, který budeme chtít zavlažovat, nakreslit. Vynechat plochy, které zavlažovat nebudeme (dům, chodníky, jezírko, bazén apod.) a zároveň vyznačit místa s možností připojení k vodě (vodovod, studna, vrt, zásobárna dešťovou vodou). Před pořízením jednotlivých součástí zavlažovacího sytému bychom měli znát velikost ostřikované plochy a dosah jednotlivých postřikovačů. Ty by měly být rozmístěny tak, aby se jednotlivé ostřikované plochy překrývaly, ale zároveň nestříkaly až na sebe. S rozích pozemku by měly být postřikovače s rozsahem 0 – 90º, na volném prostranství 0 – 360º.

U větších travnatých ploch nebo zahrad je vhodnější poradit se s odborníky a nechat si vytvořit automatický závlahový systém s počítačem, který celé zavlažování řídí a vlhkostním a srážkovým čidlem, které v případě, že by další naprogramované zavlažování bylo nadbytečné, zamezí přívodu vody.

Články s podobnou tématikou
Trávník po zimě
Zahrada během stavby