Turkestánský brest (botanicky Ulmus pumila celer) pochází ze Sibiře, čímž je dána jeho vysoká odolnost. Jedná se o opadavou listnatou dřevinu, která dorůstá do výšky až 4 metry. Jako rostlina do živých plotů je oblíben zejména proto, že až neuvěřitelně rychle roste. Roční přírůstky se pohybují v rozmezí 1,2 až 1,8 metru a přitom se bohatě rozvětvuje. Za 2 až 3 roky tak máte plnohodnotný živý plot.

Turkestánský brest

Plot z turkestánského brestu sice není stálezelený a na zimu listy opadávají, je ovšem natolik bujný a větve propletené, že vytváří dostatečnou vizuální clonu i během zimy. Zvláště je-li vysazen tzv. do sponu.

Turkestánský brest

Výsadba a pěstování

Turkestánský brest vysazujeme na jaře v období od března do května nebo na podzim v říjnu a v listopadu. Rostlinky vysazujeme ve vzdálenosti 30 až 40 cm – na jeden běžný metr živého plotu budete potřebovat 3 – 4 rostliny. Pokud chcete plot hustší, je ideální vysazovat rostliny do sponu – tedy do dvou řad vzdálených 25 až 30 cm a rostliny sázet na střídačku. Brest snáší jakoukoliv půdu, i poměrně chudou na živiny. Půda by měla být především dobře propustná.  

Turkestánský brest

Před výsadbou je dobré nechat kořeny jeden den ve vodě, aby pořádně nasákly vodu. Vyhloubíme sazecí příkop 50 cm široký a 30 až 40 cm hluboký. Vyhloubenou zeminu můžete obohatit rašelinou nebo kompostem, u těžkých hlinitých půd k ní přidejte písek. Po výsadbě rostliny silně zalijte a povrch zakryjte 5 cm silnou vrstvou mulčovací kůry.

Vysazujeme jednoleté rostliny vysoké 60 až 80 cm, které je však nutné po výsadbě zakrátit zhruba na 15 cm, aby došlo k větvení a houstnutí plotu už od nejnižších pater.

Po výsadbě je nutná pravidelná zálivka, dokud rostliny dobře nezakoření. Jakmile jsou rostliny již adaptované na stanovišti, dobře si poradí i s dlouhodobějším letním suchem. Pravidelnou zálivkou lze ovlivňovat také rychlost přírůstků. Plot v konečné požadované velikosti pomaleji přirůstá, když je přísun vody omezen. Pokud naopak chcete růst urychlit, zaléváme pravidelně. Stanoviště by však nemělo být přemokřené.

Turkestánský brest

Tvarování a řez

Brest je potřeba pravidelně upravovat řezem. Rostlina snese jakkoliv hluboký řez a velmi dobře se tvaruje. Drobné lístky zaručují atraktivní vzhled i po úpravě. Již při výsadbě myslete na to, že budete potřebovat přístup k plotu z obou stran, ze zahrady i ze strany sousedního pozemku. Ideální vzdálenost pro výsadbu od hranice pozemku je 1,5 metru.

Na jaře po výsadbě ořežte rostliny asi 15 centimetrů nad zemí, aby se výhonky rozvětvily. V létě zkraťte dlouhé větvičky ještě jednou, minimálně na polovinu, a na podzim opět. Při posledním řezu koncem podzimu zarovnejte všechny výhony na stejnou výšku.

První je rok je nutné vytvořit plot dostatečně hustý. Nenechte jej vyrůst výš než jeden a půl metru. Další rok na jaře ho můžete nechat dorůst až do dvoumetrové výšky, na konci jara jej lze opět tvarovat.

Sazenice Turkestánského brestu si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě brestu také další rostliny vhodné na živé ploty a spoustu dalších rostlin, semínek a cibulek.

Přečtěte si také 
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu

- PR článek -