Ridery versus zahradní traktory
Klasické zahradní traktory jsou vhodné na velké pozemky, ale s členitějším terénem si neporadí. Od toho jsou tu ridery (rajdry), což jsou menší řiditelné motorové sekačky na trávu s pojezdem. Jsou vhodné pro sečení trávníků a dalších ploch od 1000 do 3000 metrů čtverečních a poradí si s max. 15 stupňovým stoupáním terénu. Od zahradních traktorů se liší lehčí konstrukcí, ale většinou i menším výkonem. Klasické ridery jsou de facto základními verzemi zahradních traktorů, které kromě sekání trávy umí ještě spoustu dalších užitečných věcí a jsou tak skvělými zahradními pomocníky v průběhu celého roku.
I základní typ rideru však svými vlastnostmi překonává ty nejlepší rotační sekačky – a to jak kvalitou provedení práce, tak i rychlostí, s níž danou práci zvládne. Nemluvě pak o pohodlí, které ridery při práci poskytují. Stroj se řídí vsedě pomocí volantu a jeho rychlost se pohybuje mezi 5 až 10 km/h. Pod sedadlem je ukrytý ručně nebo elektricky startovatelný benzinový motor pohánějící zadní kola. Žací mechanismus se nachází mezi nápravami, nebo úplně vepředu (tzv. frontridery).
Výhody riderů
Ridery jsou tedy v porovnání se zahradními traktory menší, ale o to obratnější. Zanechávají za sebou posečený pás šířky většinou od 60 do 100 cm. Bez problémů se s nimi otočíte kolem stromů, s některými se dokážete otočit dokonce i na místě, vyhnete se jakýmkoliv překážkám a díky jejich malé šířce s nimi projedete i skrze zahradní vrátka. Pohodlně s nimi posekáte trávu i pod svěšenými větvemi stromů a všude tam, kde se s traktorem nedostanete. Některé ridery, kterým se říká miniridery, jsou vybaveny extrémně malým poloměrem otáčení (30 cm a méně) a je s nimi možné objíždět i malé stromky, keře i jakkoli tvarované záhony. Nejrozšířenější miniridery jsou poháněny jednoválcovými čtyřtaktními motory a jejich výkon je do 10 kW. Žací ústrojí riderů je možné zdvihat i spouštět, aby bylo dosaženo požadované výšky sečení. Výška střihu se nastavuje centrální páčkou a obvykle je od 2 do 9 cm. S riderem tak docílíte i perfektního střihu golfového trávníku.
Počet nožů je důležitý
Ridery se mohou lišit počtem žacích nožů a podle počtu nožů se mění šířka záběru a roste hodinový výkon stroje. U jednonožových riderů je žací ústrojí umístěno symetricky v podélné ose stroje, případně je vysunuto k jedné straně. Tak je umožněno sečení podél zdí, obrubníků apod. Nože u dvounožového žacího ústrojí se otáčejí proti sobě, čímž je využito aerodynamického proudu vzduchu k výhozu trávy. Existují ještě i větší třínožové ridery (frontridery), jejichž šířka záběru může být až 120 cm. Za hodinu máme s takovýmto riderem posečenu plochu velikosti fotbalového hřiště. Jde však již o drahé profesionální stroje.
Příplatek za komfort
V současné době se můžeme setkat s různými modely riderů nejrůznějších značek. Cena se tak kromě kvality a výkonu motoru může odlišovat použitou technologií pohonu, jenž ovlivňuje zejména pohodlí uživatele. Ridery pořídíte od 40 do cca 120 000 korun. Levnější ridery jsou vybaveny upravenou automobilovou mechanickou převodovkou s ručním řazením tří až pěti rychlostí vpřed a jednou zpátečkou. Pořídit si však můžete i dražší typ s tzv. variátorem, u něhož se rychlost vpřed i vzad mění automaticky dle posunu řadicí páky. Rychlost se ovládá hloubkou sešlápnutí nožního pedálu. Tyto modely riderů oceňují především ženy, kterým dělá často řazení problém. Nejdokonalejší, ale také nejdražší jsou ridery s hydrostatickým přenosem výkonu, tedy hydrostatickou převodovkou, kdy je rychlost řízena vahadlovým pedálem. Nedochází tak k žádnému škubání a jízda je plynulá.
Výbava riderů
Ne všechny ridery jsou vybaveny sběrným zařízením. Většina z nich však trávu seče a následně vhání ventilačním systémem do sběrného koše na zádi. Ten může mít objem až 300 litrů a vyprazdňování bývá prováděno pákou ze sedadla řidiče, nebo stále častěji elektricky či hydraulicky stiskem tlačítka. Že je koš zaplněn, je ohlašováno zvukovým signálem. Některé modely pak i mulčují. Mulčování posečené trávy se hodí zvláště v teplých dnech, kdy mulč chrání trávník před nadměrným vysycháním a vrací mu živiny. Ridery s označením 3v1 umí pomocí zadního deflektoru vyřádkovat trávu tak, aby bylo možné ji sušit na seno. Ridery mohou být vybaveny také tempomatem, který oceníte při sečení velkých rovinatých trávníků či hřišť.
Výkon běžného rideru s jednoválcovým motorem ani konstrukce rámu stroje neumožňuje připojovat závěsné vozíky, zametací válce, čističe trávníku, radlice či dokonce sněhové frézy, jako je tomu u zahradních traktorů. Pro tyto případy je třeba se zaměřit na komfortnější a dražší typy riderů, které na připojení další zahradní techniky již pamatují. Mezi praktické celoroční příslušenství patří například pohodlný přívěsný vozík, účinný odmechovač či sněhová radlice s ocelovou výztuží. S použitím dalšího příslušenství jsou tak i ridery schopny vykonávat mnoho dalších prací na zahradě.
- jpa -