Toto působivé aranžmá je sestavené z kokedam stejné velikosti osázených vždy několika rostlinami Asparagus Densiflorus Sprengeri. Ve trojici je skrytá síle tohoto aranžmá. Ve výsledku je velmi působivé a neotřelé.

 
Foto: cultivatednest.com, deco.fr

Co tvoří základ kokedamy

Kokedama je vlastně kulatý základ obsahující takovou půdní směs, ze které je rostlina schopna brát živiny pro svůj růst a zároveň v ní udrží vlhkost rovněž nezbytnou pro pěstování většiny druhů pokojových rostlin. Jakýsi hliněný domov pro květiny ve tvaru koule obalený mechem, tak by se ve stručnosti dala kokedama popsat. Uvnitř koule je japonský jíl. Koule je obalena mechem a pak obvázána provázkem, pevnou nití atp. Obtočení musí být pevné, jednak aby vše drželo pohromadě a rovněž proto, aby se nic neuvolnilo ani poté, co rostliny zavlažíme.

Kokedama představuje velmi jednoduchý způsob, jak oživit prostor anebo jak využít prázdná místa pod stropem, pokud je ten váš příliš vysoký. Rostliny ale nemusí vždy nutně levitovat, aby okouzlily hned na první pohled.

V tomto případě je kokedama upevněná na starém sítku. I tak je celé aranžmá velmi poutavě zpracované.

 
Foto: mister-moss.com, thepaintedrabbit.wordpress.com

Jak se kokedamy zalévají

Ani zálivka u tohoto způsobu pěstování rostlin není obtížná. Zavěšené nebo položené rostliny se jednoduše sejmou ze závěsu nebo z podnosu a namočí se do odstáté vody v kbelíku. Substrát obalený mechem vodu nasákne, přebytečnou vodu necháte okapat a pak rostlinu i s obalovým materiál opět zavěsíte nebo uložíte na své místo.

I masožravé rostliny se dají zavěsit a vypadají kouzelně. Možná by to chtělo jen nějaké předchozí zkušenosti s pěstováním tohoto rostlinného druhu, hlavně kvůli frekvenci zavlažování. Skvělý efekt v tomto případě vytváří červená nit, kterou je kokedama obmotaná. Ta fantasticky koresponduje s červeným žilkováním láček masožravých rostlin.

Text: Zuzana Bohdalová