Zimní zahrada v dřívějších dobách symbolizovala určitý reprezentativní prostor, kterým se vyjadřoval blahobyt a solventnost rodiny, která si ji pořídila. Dnes si může zimní zahradu u rodinného domu pořídit téměř kdokoliv bez ohledu na společenské postavení, ale určitě půjde také o ekologické povědomí těch, kteří už ji mají nebo ji hodlají vybudovat.
Dnešní moderní zimní zahrady naplňují především naše záměry pěstitelské a relaxační. Vtipným řešením propojení rodinného domu se zimní zahradou získáme další metry obytného prostoru, v němž můžeme v příjemném prostředí trávit svůj volný čas. Zvláště v zimním období chceme alespoň částečně prozářit a proteplit své obydlí. Prosklená místnost plná rostlin nám zaručeně dopřeje stále zelenou přírodu na dosah ruky i v chladném zimním prostředí.
Novodobá renesance zimních zahrad přišla jako velká vlna v 80. letech minulého století zejména díky moderních technologií v oblasti konstrukcí a materiálů. Moderní prvky ovládly také doplňkovou techniku, jako je klimatizace, stínění a hlavně vytápění. Na zlevnění provozu celoročně obývané zimní zahrady se může výrazně podílet kvalitní skleněná výplň, která nepropustí teplo ven. Bude tak mít nesporný vliv na úsporu nákladů při vytápění. Za všeobecný standard je považováno sklo s koeficientem prostupu 1,1. Tento požadavek splňují izolační trojskla s dutinou vyplněnou inertními plyny.
Orientovat se při plánování té své prosklené oázy klidu vám pomůže například rodinná firma Petr Loužecký, která se zabývá výrobou a montáží zimních zahrad z hliníkových systémů už od roku 1995. Na jejich bohaté zkušenosti se můžete spolehnout a určitě budete spokojeni.
Zimní zahrady z hliníkových systémů
Při výrobě zimních zahrad se hojně využívá hliníkových systémů, jejichž podstatnou výhodou je materiálová stálost. Hliník má přednost všude tam, kde lze předpokládat značné zatížení v podobě vlhka. Pokud budete chtít vytvořit moderní a opticky co nejvíce odlehčenou konstrukci s velkými plochami skla a minimem příček a nosníků, je nejvhodnější celohliníková konstrukce. Ta totiž dovoluje i při relativně úzkých profilech vytvořit mnohem větší prosklení bez členění, než například u konstrukce z plastu.
Firma Petr Loužecký nabízí svým zákazníkům širokou paletu možností povrchových úprav v kompletní barevné škále RAL včetně eloxu a dřevodekoru. Povrchová úprava hliníku chromátováním a následně práškovou vypalovací barvou – komaxitem - nejenže prodlouží životnost hliníkového profilu, ale nadlouho vylepší vnější vzhled materiálu. Údržba je velmi jednoduchá. Podobně jako plast i hliník nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Čistí se jen běžnými čisticími prostředky.
Plánování zimní zahrady
Zakázková výroba firmy Petr Loužecký je skvělá volba pro zákazníky, kteří mají individuální požadavky. Kritéria se odvíjejí z odlišností architektonického stylu domu, účelu jaký má zimní zahrada naplnit nebo také podle umístění.
O umístění a celkovém konstrukčním řešení zimní zahrady rozhoduje celá řada faktorů závislých na konkrétním místě a prostředí. Než se pustíte do stavby zimní zahrady, je dobré seznámit se s fyzikálními zásadami pro využívání sluneční energie a specifického mikroklimatu v zimní zahradě, které mají obecnou platnost.
Nesprávné začlenění zimní zahrady do celkového dispozičního řešení domu může způsobit řadu nepříjemných situací, zejména pokud jde o režim vytápění jednotlivých místností. Obzvlášť lákavá může být východní strana domu zejména ráno, kdy se přímo nabízí její ranní využití jako jídelny, ovšem odpoledne a večer bude zastíněná a tedy sluncem nevyhřívaná. Nevhodné je také umístění zimní zahrady sice na nejpřitažlivější stranu domu, pokud bude chybět návaznost na ostatní frekventované místnosti, tedy obytnou kuchyň či obývací pokoj.
- PR článek -