Pěstování ženšenu venku i v bytě
Ženšen pětilistý je vlastně liána z čeledi tykvovitých. Při pěstování v květináči vyžaduje oporu, ale můžete jej také pěstovat v zavěšených květináčích bez opory, a tak nechat tak rostlinu přirozeně vytvářet převisy. Vysazovat můžete od dubna až do listopadu.
Ženšen pětilistý je mrazuvzdorný, ovšem během zimy nadzemní části rostliny odumírají. Na jaře opět obráží z oddenků. Pro pěstování byste měli vybrat slunné stanoviště nebo polostín. Jak již bylo výše zmíněno, při pěstování v květináčích je dobré dopřát rostlině oporu, v záhoně můžete nechat ženšen bez opory růst přirozeně. Rostlina v tom případě neporoste do výšky, ale bude se spíše plazit a výhony polehávat.
Ženšen je vhodný i jako pokojová rostlina nebo balkónovka. V interiéru bude rostlina pěkně růst po celý rok, z balkónu byste ji měli na zimu schovat dovnitř.
Pokud chcete, aby ženšen pěkně rostl, je nutné jej pravidelně přihnojovat, nejlépe dlouhodobě působícím hnojivem.
Význam ženšenu pro lidské zdraví
Ženšen obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek (saponiny, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny, bílkoviny, antioxidanty) a pozitivně ovlivňuje imunitu lidského organismu i psychiku. Lidé v čínských provinciích, kde se čaj z ženšenových lístků pije pravidelně, se dožívají velmi vysokého věku. Proto je ženšen již dlouhá století považován za lék na dlouhověkost. Velmi příznivě však působí také na krevní tlak, srdce a hladinu krevního cukru, snižuje únavu a odbourává stres.
Nejčastěji se z lístků ženšenu pětilistého připravuje čaj, a to jak z lístků čerstvých, tak i sušených. Lístky se nechají asi 3 minuty louhovat ve vařící vodě. Hotový čaj je mírně nasládlý a vůní připomíná lékořici. Maximální denní dávka jsou 4 šálky čaje.
Čerstvé lístky lze také přidávat do salátů.
Na závěr by bylo ještě vhodné připomenout, že ženšen pětilistý není totéž co ženšen pravý. Jedná se vlastně o úplně jinou rostlinu. Ženšen pravý (ginseng) je rostlina z čeledi aralkovitých a někdy je nazýván také jako ženšen asijský nebo čínský. Zatímco o ženšenu pětilistého se využívají lístky, u ženšenu pravého je to kořen, který se suší nebo nakládá do nálevu. Ženšen pravý je v našich podmínkách velmi obtížné vypěstovat. Dobrou zprávou ale je, že obsah některých léčivých látek je u ženšenu pětilistého až 4krát vyšší než u ženšenu pravého.
Pokud byste si rádi pěstovali ženšen pětilistý sami a měli jeho čerstvé lístky stále po ruce, nic vám nebrání. Kupte si sazeničky, např. zde https://eshop.starkl.com/petilisty-zensen-jiaogulan-102600/ a pusťte se do toho.
Přečtěte si také
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -