Pobyt na čerstvém vzduchu pro pokojové rostliny zvolna končí. Jen málo druhů snáší teploty pod 10 oC, proto pokojovky a květiny v nádobách stěhujeme zpět domů. Předtím je dobře prohlédneme, abychom mezi ostatní květiny nezanesli nějakého škůdce nebo chorobu. V polovině měsíce začínáme s omezováním zálivky u kaktusů, sukulentů, juky a ibišků. S vodou šetříme také u citrusů. A při větrání dejme pozor na průvan! Ani léta pěstovaný fíkus si na něj nikdy nezvykne a shodí listy.

Letničkami osázené balkóny už pomalu dokvétají. V truhlících a nádobách nemusí „strašit“ nevzhledná torza, ale můžeme je ještě nahradit některou z nízkých chryzantém, které pokvetou až do zámrazu. Větší nádoby osázíme minijehličnany, vřesovci nebo vřesy.

Zeleninové záhony čekají na sklizeň nebo naopak, ještě je stále co sít. Například pro jarní sklizeň přiséváme špenát a pro výsadbu česneku, který sázíme koncem měsíce, chystáme záhony. Sklízíme polopozdní košťáloviny, plodové a tykvovité zeleniny, sušíme cibuli, kukuřici, z keřů obereme poslední lusky fazolí. Pozornost věnujeme škůdcům. Když na pozdním zelí najdeme housenky běláska zelného nebo dokonce vyžrané chodbičky housenkami můry zelné, mícháme postřik se smáčedlem (pár kapek Jaru). Nejúčinnější je zásah na počátku líhnutí přípravky Decis Flow 2,5 nebo Karate 2,5 WG, které jsou účinné na oba škůdce.

V ovocné části zahrady sklízíme podzimní jablka, hrušky a švestky a koncem měsíce i vlašské ořechy. Po sklizni ořešáky prohlédneme a odstraníme všechny suché větve. Jakmile začne mráz, bude na řez už pozdě. U všech ovocných dřevin části napadené chorobami a plody bezpečně likvidujeme. (Větve je nejlépe spálit, nahnilá jablka kompostujeme s nehašeným vápnem). Rybíz a angrešt, slivoně, třešně a višně   můžeme již preventivně stříkat proti štítence zhoubné. Kdo plánuje novou výsadbu stromků, měl by si připravit jámy a podpůrné kůly.

Pro pěstitele vinné révy začíná nejradostnější období, čas sklizně. Dozrává většina stolních odrůd, o které nás mohou připravit buď nenechaví ptáci nebo nedočkaví konzumenti. Úrodu proti ptačím vetřelcům chráníme sítěmi nebo síťovanými sáčky.

Podzimní barvy v okrasné zahradě nejvíce hýří na vřesovišti. Právě teď nadešel jeho čas, kdy teple medové tóny přechází přes bronzovou až po karmínovou červeň, doplněné pestrobarevnými javory a stálezeleným Hebe. Tady potěšíme duši i oko, ale už nyní bychom měli myslet na jaro. Do hrnků vysadíme namořené cibuloviny pro zimní a jarní rychlení, které založíme venku, přikryjeme je, a za sucha zaléváme, aby zakořenily. Na záhony sázíme drobné cibuloviny (ladoňky, ladoničky, modřence a bledule), tulipány a narcisy. Podzimní vláhu využijeme k rozsazení trvalek i výsadbě nových. Stejně tak je vhodný čas k doplnění listnáčů, stálezelených dřevin, azalek a obnově trávníku. Ten bývá často z podzimních výsevů lepší než na jaře. Koncem měsíce můžeme již ze země vybrat hlízy mečíků a jiřinek. Odlomíme celou lodyhu, hlízy očistíme od zbytků zeminy a necháme je důkladně oschnout. Správně usušené hlízy by měly o třetinu zmenšit svůj objem.

Autor: Irena Forejtová