Pokud vybíráte zahradní lehátko, musíte si ujasnit, kolik času na něm budete trávit. V dnešní době už jsou na trhu kousky, které mnohdy předčí svými vlastnostmi i klasický interiérový nábytek. Vybírejte proto pečlivě, se zvážením takových věcí, jako je poloha, ve které chcete odpočívat, tvrdost lehátka, jeho očekávaná životnost, vaše velikost, zda je chcete přemisťovat či nikoli, anebo třeba materiál lehátka. Je to věda, pojďme se tedy podívat na dostupné varianty podle jednotlivých vlastností.

Jestli víte dopředu, že rádi lenošíte s nohama nahoře, budete se poohlížet po zahradním nábytku, který vám to umožní. V současnosti jsou k dostání lehátka, která jsou polohovatelná. A čím více poloh, tím lépe pro vás. Nastavit už si můžete sklon hlavové opěrky, snížit nebo zvýšit nohy, a dokonce lze upravit i opěrky na ruce. Nezapomeňte vzít v úvahu i to, že budete chtít lehátko třeba přesouvat. Pokud je necháte celou sezónu na místě a na zimu ho jenom přemístíte někam dovnitř, můžete vybrat subtilnější, těžší a klidně méně skladné. Lehčí a skladnější kousky budou výhrou pro ty, kteří chtějí lehátko po dané chvilce klidu poskládat a uklidit. Také nezapomeňte koukat na velikosti lehátek, ať odpovídá vaší výšce a šířce.


Hampton - pojízdné polohovatelné lehátko z teakového dřeva
Kvalitní týkové dřevo s charakteristickým žilkováním je díky přirozeným éterickým olejům chráněno před nepřízní počasí. 22 900 Kč, Kettler

Záleží na vás, zda sáhnete po měkčím nebo tvrdším řešení. K většině lehátek, pokud již není v ceně, se dá již dokoupit polstrovaný polštář. Vyznavači tvrdšího odpočinku sáhnou pravděpodobně po lehátku s dřevěnými lamelami nebo po kovovém s hodně vypnutou textilií, měkčí povahy po polstrované verzi. Polštáře k lehátkům jsou samozřejmě voděodolné a povlaky se vyrábějí z textilie s takovou úpravou, aby nechytala špínu, vodu a něco vydržela. Pokud necháte lehátko s polstrem měsíc ležet na dešti, asi nebudete nadšeni výsledkem, trochu vody po koupeli v bazénu však s přehledem zvládne.


Denver - polohovatelné hliníkové lehátko
Za svůj efekt(iv)ní design vděčí Denver pečlivě zvolené a harmonické kombinaci materiálů; desku stolu, opěrky rukou a ukončovací lišty zdobí hřejivé přírodní teakové dřevo, které designéři zkombinovali s lehkou hliníkovou konstrukcí a výpletem z tkaniny Textilene, 13 900 Kč, Kettler

Životnost je kategorie sama pro sebe. Obvykle zde platí přímá úměra. Tedy, čím více budete investovat, tím déle vydrží. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo a výrobce moc dobře ví, proč nasadil cenu, jakou nasadil. Ta se odrazí i od použitého materiálu.

Již několik sezón se veliké oblibě těší umělý ratan. Ten je na zahradu skutečným požehnáním. Dobře vypadá, dá se sehnat v přehršli barev a zpracování a hlavně je to plast. To znamená, že vůbec nemusíte řešit jakékoli povrchové úpravy, voděodolnost, déšť a údržbu. Začalo pršet? Až přestane, tak ho přetřete hadrem a hurá pokračovat tam, kde jste skončili. Z umělého ratanu se navíc dělá i další zahradní nábytek a mnoho výrobců nabízí celé sety, takže můžete vše krásně sladit.


I takto může vypadat zahradní lehátko, lehátko Love Seat včetně polstrování, 29 900 Kč, Kettler

Pokud nepatříte mezi příznivce umělých materiálů, je zde další příjemná varianta, dřevo. Určitě se shodneme, že dřevo je elegantní, do přírody se výborně hodí a vypadá prostě dobře. Dřevěná lehátka seženete s povrchovou úpravou nebo bez ní. V druhém případě stačí lehátko přetřít teakovým olejem a je na nějakou dobu vystaráno. Teakovým olejem by se měla dřevěná lehátka obecně udržovat alespoň jednou ročně. Záleží, jak se na něm moc potíte. Doporučuje se tak čas od času ošetřit alespoň ty vodou nejzatíženější části. Nejčastěji se pro výrobu dřevěných lehátek používají tvrdá tropická dřeva.


Edmonton - pojízdné polohovatelné lehátko z akátového dřeva, pojízdné 7 490 Kč, Kettler

Třetí velmi žádaná a pevná varianta jsou kovová lehátka. Dle použitého materiálu se liší váhově, krásně ale ladí ke kovovému zahradnímu nábytku a dlouho vydrží. Pokud chcete investovat do tisíce korun, setkáte se nejčastěji s variantou kov (použitý na kostru) – textil (na sedák) anebo plast. Kovová lehátka levnější cenové kategorie jsou povětšinou z hliníku. Nejčastěji tak lehátko končí se rzí, ohnutými trubkami anebo s potrhanou textilií, to pokud vydrží kovové části. Klasická plastová lehátka příliš nevydrží a občas se stačí trošku lépe najíst, aby vám přivodila mindrák. Velice rády totiž praskají. A mění barvu. Pokud nebydlíte ve skleníku, budete moci sledovat, jak mění barvu z bílé na žlutou, ať je myjete, čím chcete.


Calvia - kovové polohovatelné lehátko, 7 990 Kč, Kettler


Zahradní lehátko Sunny sice nenabízí možnost polohování, zato nabízí dostatek místa pro 2 osoby, příštřešek a jednoduché přemístění s pomocí koleček, 2 999 Kč, DS-company

- lub -