Tulipa, jak zní latinský název tulipánu, má mnoho podob, odrůd i květenství. Tulipány mají rády světlo a sucho. Nejlépe jim tedy bude na suchém a slunném stanovišti. Starost o tulipány spočívá zejména v tom, že jim v období růstu poskytneme mírnou zálivku a stálou teplotu. Neuškodí ani pravidelné přihnojování. Po odkvětu je nutné květy seříznout a pokračovat v zalévání, až uvadnou i listy. Poté cibulky vykopeme, předsušíme a opětovně vysadíme až na podzim. Lze je s úspěchem pěstovat v záhoně i jako hrnkové květiny.

Zahradníci se možná chytnou za hlavu, ale příležitostní pěstitelé se starostí o tulipány příliš nezatěžují. Cibulky nechávají v zemi, květy neseřezávají a jaře jsou plni překvapení, co že jim to na zahrádce vyrostlo. I toto je cesta. Někdy se objeví tulipány dokonce i na dávno zatravněném záhoně. Pravdou je, že oslnivé pěstitelské výsledky při této metodě očekávat nemůžeme.

Množení tulipánů probíhá velmi jednoduše pomocí cibulek, které zasadíme v zahradě na slunné a suché místo.

Při pěstování tulipánů se obvykle nevyskytují vážnější problémy a péči o ně zvládne i pěstitel – začátečník. Občas se ale objeví zažloutlé listy nebo poupata, která se dále neotevřou. Žluté listy jsou většinou způsobeny chladným průvanem, nedostatečnou zálivkou nebo nedostatkem světla. Při zalévání se může stát, že jsou poupata smáčena vodou, nestačí se otevřít a odumírají. Pokud cibule vůbec nevykvetou, může být problém přímo ve velikosti a kvalitě cibulí. Pokud rostliny zahnívají je nečastěji problém v nadměrné zálivce, nebo v nádobě, ve které tulipány přechováváme. Nejsou-li v nádobě díry, kterými by mohla odtékat přebytečná voda, substrát se snadno přemokří.

Mezi nejoblíbenější barvy, se kterými se v zahradách setkáme, patří červená, žlutá, růžová a oranžová.