Nejdřív je na řadě úřad
Kde bude chata stát už je jasné, přece na „naší“ zahradě. Měli bychom vědět, že velikost chatky přímo souvisí s povinností ohlásit stavbu stavebnímu úřadu. Podle zákona je potřeba ohlásit stavbu zahradní chatky o velikosti větší než 25 m2. Před ohlášením stavby je však nutné požádat příslušný stavební úřad o vydání územně plánovací informace, či územního rozhodnutí, které může být nahrazeno územním souhlasem obce.
Základem je základ
Technické požadavky pro stavbu zahradní chatky začínají u základů. Před vlastní montáží chatky je nutno mít připravené podloží vyrovnané do roviny podle vodováhy. Pouze štěrkový zásyp pro obyvatelný zahradní domek nestačí. Ten je vhodný spíše pro domek na nářadí o velikosti zastavěné plochy do 10 m2. Chatky montované z dřevěných dílů technologií „pero na drážku“ se staví na podloží ze štěrkového lože se základovými pásy z betonových dlaždic, monolitů nebo dřevěných hranolů. Další možností je vyztužená betonová deska, která se izoluje IPA lepenkou. Až už zvolíme jakékoli provedení základů, vždy si zajišťujeme jejich stavbu sami. Firma chatku jen dopraví a na místě pak smontuje.
Dřevěná nebo zděná?
Na tuto otázku si odpoví každý sám podle své kapsy. Mezi finančně nenáročné stále patří dřevěné chatky, které mohou být zateplené nebo odizolované od podlahy až po strop. Zděné stavby se pohybují od dvěstě tisíc výš. S přibývajícím komfortem sociálního zařízení, obyvatelného podkroví, izolačních okenních skel a dalších doplňků se cena úměrně zvyšuje i na více než šestset tisíc. I s „dřevěnkou“ se však nemusíme nijak omezovat. Zákazník může změnit sílu stěn, délku prodloužení přesahu střechy, doobjednat či změnit okenice, prosklené dveře či rozměry terasy. Vždy záleží jen na předchozí dohodě s dodavatelskou firmou, která většinou vychází zákazníkům vstříc.
Chaty rámového provedení, kdy s těnu tvoří šroubovaný rám z hranolků a venkovní strana je opticky upravena palubkami teplo neudrží. I tak nejlevnější typ chatky bez povrchové úpravy obnáší třicetitisícovou investici. Zateplené typy dřevěných zahradních chatek konstrukčně vycházejí z nezateplených. Stěna je rovněž tvořena rámem, na něž jsou palubky připevněny jak z venkovní, tak i z vnitřní strany. Prostor mezi palubkami vyplňuje izolace Orsil, chráněná parotěsnou a paropropustnou fólií. Takto odizolovány jsou stěny a strop. Zateplení podlahy je u většiny typů chatek zpoplatněnou položkou navíc.
Nejlevnější chatu pořídíte bez montáže
Nejlevnější srubovou chatku OLGA o rozměrech 228x208x232 má v nabídce firma Delta Svratka. Konstrukce je z vysušeného a opracovaného smrkového řeziva, bez impregnace a povrchové úpravy. Dveře ani okna nejsou zasklena, podlaha je standardně z neošetřených palubek a střecha je pokryta lepenkou. Zákazník může volit mezi sílou stěny mezi 28 mm nebo 34 mm (možno i 45 mm) a střešní krytinou. Místo lepenky je možnost volby mezi bitumenovým barevným šindelem nebo kanadským šindelem, ale pouze za příplatek. Stavebnice je dodávána rozložená, v demontovaném stavu, s podrobným montážním postupem. Zákazník proto může ušetřit výdaje za montáž, kterou přizpůsobí svým časovým možnostem a dokonce nemusí shánět ani spojovací materiál a kování oken a dveří. Vše je rovněž součástí dodávky.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Delta Svratka, Mondy Home