Strunové sekačky se vyplatí používat v případě, že vaše zahrada není rovná, ale má horší terénní podmínky. Jsou ideální v těžce přístupných terénech, na kamenitém podloží, na svazích nebo na sekání příliš vysoké trávy. Dostanete se s nimi všude i na místa, na která už rotační sekačka nestačí. Jsou vybaveny silným motorem, takže jsou vhodné i k sekání vzrostlé trávy či plevele. Pomocí jejich plastové struny nebo nože snadno vyžnete trávu i z málo přístupných míst. Vašemu trávníku pak k dokonalosti už nic nebude chybět.

Výhodou strunových sekaček je jejich nízká hmotnost. Je to důležité z toho důvodu, že člověk nese při obsluze celou jejich váhu a v náročném terénu je každý gram cítit několikanásobně. Obsluha je velmi snadná, proto sekání zvládne naprosto každý. V současné době si můžete vybrat z celé řady modelů strunových sekaček, většina z nich byla výrobci perfektně ergonomicky vyladěná. Mají nastavitelnou rukojeť pro lepší pohodlí při práci a také nastavitelnou teleskopickou tyč, díky čemuž můžete velikost sekačky přizpůsobit své výšce. Tyč se dá navíc nastavit do několika poloh, čímž vám budou zpřístupněna i jinak těžce dostupná místa. I pod nízkými keři, živým plotem nebo pod verandou bude tráva hezky zkrocená. Vibrace byly navíc sníženy na minimum, proto je práce s těmito sekačkami lehká a příliš vás neunaví. K dalším vychytávkám patří například elektronická regulace motoru nebo vodítko na ochranu rostlin. Strunové sekačky navíc nejsou ani náročné na údržbu.

Elektrická, motorová nebo AKU?

Při výběru druhu strunové sekačky se řiďte podle velikosti plochy, kterou s ní budete sekat. Také zvažte, kolik práce s ní budete potřebovat udělat a podle toho si vyberte sekačku s odpovídajícím typem a výkonem motoru. Velmi žádané jsou elektrické strunové sekačky, ale pokud nemáte na zahradě přístup k elektrické energii nebo za sebou prostě nechcete pořád vláčet přívodní kabel, můžete zvolit sekačku s benzínovým motorem nebo s akumulátorem.

Elektrické strunové sekačky postačí pro plochu maximálně 600 m2. Jsou vybaveny jemnější a tenčí strunou a tloušťce přibližně 1,6 až 2 mm. Motor má výkon od 150 do 1000W a záběr struny od 15 do 30 cm. Celková váha stroje většinou nepřekročí 3 kilogramy. Pokud ano, jsou sekačky dodávány i s pojezdovým mechanismem a také s otočnou hlavou pro lepší dosečení v okolí záhonků a zídek.


Elektrický turbotrimmer EasyCut 400 od společnosti GARDENA je lehká a praktická sekačka, která se dokonale hodí na delší okraje trávníků a špatně přístupná místa, 1 290 Kč

Do míst, kde není dobrý přístup elektrického proudu, využijete motorové vyžínače, což jsou vlastně malé strunové sekačky. Hodí se i pro sečení větších ploch, kde není trávník pravidelně udržován a také na špatně dostupná místa, jako jsou svahy, sady a podobně. Dalo by se říct, že udělá stejnou práci jako klasická kosa, akorát mnohem rychleji a bez námahy. Struna má tloušťku 2,4 až 3 mm se záběrem 20 až 40 cm, obsah motoru je kolem 20 až 25 ccm. Benzínové vyžínače bývají vybaveny nastřikovačem paliva, který usnadňuje snadné startování stroje i poté, co byl dlouhodobě odstaven.


AL-KO BC 4125 - výkonná motorová kosa s kovovým trojzubcem pro práci u zdí, plotů a jiných překážek, 4390 Kč

Akumulátorová strunová sekačka je vhodná k okrasnému sečení trávy nebo sečení trávy podél předmětů, kde nelze použít rotační sekačku. Její použití je snadné, ekologické a bezpečné, slučuje v sobě tichost elektrických sekaček a bezkabelovou dostupnost sekaček benzinových. Jsou určeny převážně na menší plochy. Nevýhodou těchto sekaček je vyšší cena a omezená životnost akumulátorů. Vybrat byste si proto měli model, který je vybaven snadno vyměnitelnou baterií a na jedno dobití vydrží alespoň 20 minut.


Lehký, snadno použitelný akumulátorový turbotrimmer AccuCut 400 Li od společnosti GARDENA se zvláště hodí pro sekání dlouhých okrajů trávníků a špatně přístupných oblastí, 2 650 Kč

Jak vybrat vyžínač?

Pokud jste se rozhodli pro nákup elektrické či motorové strunové sekačky, měli byste navštívit autorizovanou specializovanou prodejnu, kde vám pracovníci rádi poradí, který z vystavených strojů se nejlépe hodí na vaši zahradu. O kvalitě daného stroje vám hodně napoví délka záruční doby. V západní Evropě je standardně dána pětiletá záruka, ale u některých prodejců v Česku se setkáte dokonce až se 7letou zárukou. Důležité je se prodejce zeptat, jak je na tom s případným servisem a náhradními díly. Pokud firma nemá vlastní servis, raději se obraťte jinam. V případě poruchy vaší sekačky tak předejdete problémům a lépe se vám budou shánět náhradní díly.

Při použití strunových sekaček byste měli dávat pozor na svou bezpečnost, rozhodně se vybavte ochrannými pomůckami – minimálně tedy brýlemi.

- jap -

Foto: archiv firem