V současných moderních zahradách mají stále dvouletky své místo, i když sušení léčivých bylinek je spíše zábavou než nutností. Kdo nemá vzpomínky z dětství na rozkvetlé předzahrádky před okny chalupy, získá jasnou představu o venkovské zahradní architektuře například na jižní Moravě. Tam dodnes před brankami domků rostou slézové růže spolu s diviznami a vpodvečer ze zahrad voní floxy, chejr a hvozdíky.
Mezi dvouletky patří mnoho překrásných druhů s rozsáhlým výběrem barev. Například maceškám, v jednobarevných odstínech či různobarevných kombinacích, se nevyrovná ani jeden druh letniček. Velkokvěté dvoubarevné macešky, především kultivary ze série Jolly, jsou velmi atraktivní, vhodné pro pěstování na záhoně i v květináčích. Odrůda 'Ruby' zaujme krásnou tmavě růžovou barvou a světlemodrá maceška s tmavými horními plátky 'Weseler eis Blue Lasur' je značně odolná k nízkým teplotám a na jaře kvete jako jedna z prvních. Mrazuvzdorné velkokvěté macešky Viola x wittrockiana, takzvané švýcarské obří, za příhodných podmínek mohou ještě letos na podzim vykvést. Za zmínku stojí jednobarevná odrůda „Tmavě fialová“, připomínající samet, nebo si můžeme vybrat z ostatních nových odrůd: ' Alpensee ' s tmavomodrým květem, žlutou s okem ' Firnengold ' , zajímavou vínově červenou macešku ' Lucern ' nebo krémově bílou ' Firnenschnee '.
V nárocích na půdu i zálivku jsou macešky skromné, vyhovují jim běžné podmínky. Mají rády slunnou polohu a vyniknou hlavně ve větších skupinových výsadbách.
Vděčným doplňkem trvalkových záhonů jsou prosté sedmikrásky a pomněnky. Nenáročná sedmikráska (Bellis perennis) kvete časně zjara až do příchodu prvních mrazů. Je rozšířena po celé Evropě až po Kavkaz a tak není divu, že je velmi odolná. Stačí ji vlhčí půda na slunci či v polostínu. Kvete bíle nebo růžově a dobře vypadá ve skupině nebo jako obruba záhonu. Vysoký krasavec s nápadně puntíkatými růžovými zvonky - náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) - dorůstá výšky jednoho metru, proto se nejlépe hodí jako solitéra do vlhčích stinných partií s propustnou živnou půdou. Množí se semeny, která vyséváme v květnu a na stanoviště vysazujeme během srpna. Kvete v červenci následujícího roku.
Mezi dvouletky patří i další druhy, z nichž modrou barvou hýří zahradní zvonky, růžovou něžné hvozdíky a o vůni se stará chejr a slézová růže. (Jediná povolená odrůda slézové růže ' Černá krajová ' nás překvapí téměř černošarlatovým květem). U plotu nebo na suché stráni se bude dařit majestátním diviznám. Téměř kdekoli roste zajímavý a léčivý ostropestřec se skvrnitými listy či stříbřité penízky měsíčnice, které se pěkně vyjímají v suché kytici.
Těšit se z dvouletek můžeme již letos, i když první rok ještě nevykvetou. Je právě čas zasít pomněnky, macešky, sedmikrásky a chejr. Drobná semena sejeme mělce, na slunný záhon bohatý na živiny a až do vzejití semínek udržujeme v půdě rovnoměrnou vlhkost.
Autor: Irena Forejtová