Květiny k jídlu
Moderní kuchyně prosazuje konzumaci mnoha kvetoucích květin. Nejoblíbenější jsou růže, sedmikrásky, měsíček, fialka, macešky, pampeliška, ibišek, chryzantéma, ale také květy slunečnice, bezu, cukety a dýně.
Fuchsie jsou zatím poměrně neznámé na našich jídelních stolech, ale nemusí to tak být, protože některé kultivary mají jedlé květy i plody, a dokonce i listům se připisují léčivé vlastnosti.
Které z druhů fuchsií jsou vhodné?
Z více než tisícovky druhů a kultivarů se pro pěstování jedlých plodů hodí botanické druhy, které pocházejí převážně z peruánských And. Například Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka, F. magellanica 'Globosa' a 'Tresci', F. procumbens, F. splendens 'Karl Hartweg', F. venusta a F. magellanica. Plody fuchsie chilské (Fuchsia magellanica) mají chuť hroznů, fuchsie ohnivé (F. splendens) mají zase příchuť citronu.
Plody se sklízejí na konci léta. Jsou šťavnaté a chutné a mají v závislosti na odrůdě různou barvu. Nejintenzivnější chuť mají tmavé plody.
Jak vypěstovat plody?
Fuchsie potřebují dostatek vzduchu, prospívá jim časté větrání a světlé stanoviště bez přímého slunce. Zemina musí být kyprá a porézní podobně jako lesní půda. K pěstování lze použít již hotový substrát, nejlépe směs pro balkónové či pokojové květiny. Měla by dobře absorbovat vodu, ne ji však zadržovat příliš, kořeny pak nemohou dýchat a odumírají. Půda má být lehce kyselá až neutrální, s Ph mezi 6,5 až 7. Pravidelná zálivka stačí zhruba jednou za 3-4 dny. Za vegetace fuchsiím prospívá mlžení listů, zvláště za horkých letních dnů.
Jako všechny rostliny ozdobné květem jsou i fuchsie poměrně náročné na živiny, především s vyšším obsahem dusíku. Hnojení ukončíme v září, aby měly fuchsie čas před přezimováním ještě vyzrát.
Důležitý střih
Pokud chcete dosáhnout bohatých květů a odstraňujete odkvetlé květy pravidelně, plodů se nedočkáte. U fuchsií pěstovaných na „ovoce“ je velmi důležitý řez. Je třeba zdvojnásobit počet nových výhonků, které budou mít plody, proto se rostlina sestříhá o třetinu v jarním období. Může se také radikálně sestříhat na výšku 10 cm, je-li to nutné.
Sklízíme úrodu
Plody se sklízejí tehdy, když jsou měkké a dobře chutnají. Používají se hned po sklizni, protože dlouho nevydrží. Pokud je chcete použít později, zamrazte je, spotřebujte na džem, do salátů nebo na koláč.
Jak se dělá marmeláda z fuchsií
Suroviny:
1 kg zralých plodů, půl kila cukru, 2 lžíce vody nebo jablečného džusu, šťáva z poloviny citronu
Příprava:
Svařte vodu s citronovou šťávou a cukrem na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Nálev nechte vychladnout a přidejte plody fuchsie. Džem vařte pozvolna, nejdříve na mírnějším a teprve na závěr zvyšte plamen. Jakmile začne kapka marmelády na talířku želírovat je marmeláda hotová. Nalijeme ji za horka do sklenek, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Autor: Irena Forejtová Foto: wikimedia, pbase