Nevýrazně růžové až nahnědlé plody čínského liči se do našich obchodů nedováží z asijských plantáží, ale tato exotická úroda pochází převážně z Madagaskaru. Podmínky afrického kontinentu v domácích podmínkách dosáhnete jen stěží, ale přece jen můžete zkusit zasadit semeno zbavené slupky kolmo vzhůru tak, aby špička vyčnívala z půdy ven vzhůru. Abyste alespoň v počátcích zajistili rostlince rovnoměrnou vlhkost vzduchu, uřízněte spodní část PET lahve a nad semínkem z ní vytvořte miniskleník. Vnitřní vlhké klima tak napomůže vyklíčení semene. Přibližně za měsíc po vyklíčení můžete láhev odstranit, ale semenáček udržujte stále vlhký pomocí zvlhčovače. Máte-li vytápěný skleník, bude se vám pěstování liči dařit lépe. Prvních plodů se dočkáte za šest nebo až dvanáct let, ale za pokus to určitě stojí.
Kdysi exotické plody avokáda již u nás nadobro zdomácněly. Avokádo se dokonce u nás již běžně pěstuje jako pokojová rostlina, kterou musíme nechat přes zimu v místnosti, která nemá méně než 10 stupňů Celsia. Avokádo bychom měli sázet v období února až dubna. Pecka z avokáda se sází stejně jako u liči – špičkou vzhůru, ale pozor, nikoli do substrátu, ale do vody. Jak to provést, aby se semínko „neutopilo“? Pěstitelé exotických rostlin vymysleli jednoduchý způsob: ze strany do semínka zapíchnou tři párátka jako když se z kaštanů „staví“ zvířátka a tuto trojnožku z jedné třetiny ponoří do vody. Jakmile se objeví kořeny, semínko se přesadí do směsi písku a zahradní zeminy v poměru 1:1. Avokádo se zalévá jako běžně pěstované pokojové květiny odstátou vodou, ale jako většina z nich i avokádo potřebuje vegetační klid, proto přes zimu zálivku omezíme. Na léto jej můžeme dát ven, nejlépe do polostínu. Živiny doplníme přihnojením v třítýdenním intervalu speciálním hnojivem pro palmy. Avokádo poměrně rychle roste, což může být v menším bytě problém. Po roce jej klidně na jaře seřízněte, rostlina rozvětví a zkošatí. A kdy začne sklizeň? Když se vám podaří udržet vyšší vlhkost vzduchu a avokádo přečká zimu bez zdravotních šoků, za další dva roky se nějakého plodu můžete dočkat.
Téměř všedním ovocem je ananas. Čerstvý je na trhu skoro celý rok, proto není obtížné získat sazenice. Jeho původním domovem jsou rovníkové plantáže, kde je suché a velmi horké podnebí. V našich podmínkách se ananasu bude nejlépe dařit ve vytápěném skleníku. S pěstováním začneme co nejdřív po nákupu co nejčerstvějšího exempláře. Chochol zelených listů ukroutíme z vrcholu zdužnatělého plodenství a dáme do sklenice s vodou. Poté, co pustí kořínky, jej zasadíme do slabě kyselé půdy, kterou získáme smícháním substrátu pro azalky a rododendrony s běžnou zahradnickou zeminou v poměru 1:2. Sazenice vykvétají za rok až rok a půl a plody dozrávají čtyři měsíce po odkvětu.
Snadné pěstování a zaručenou sklizeň nabízí mochyně peruánská. Stačí zakoupit několik plodů a drobná semínka vysít do substrátu. Nejvhodnější dobou pro výsev je prý v dubnu. Se semínky nešetřete, neboť mochyně je rostlina dvoudomá a k opylení potřebuje rostlinky samčí i samičí. Při pravidelné zálivce semínka za několik týdnů vyklíčí. Počátkem června pak sazenice přesaďte buď na záhon nebo do velkého květináče. Počítejte s tím, že mochyně doroste do výšky jednoho metru a plodit začne až na podzim, koncem října až začátkem listopadu. Chladno rostlinám neublíží, proti velkým mrazům je ochráníte přihrnutím zeminy a pak bez potíží i přezimují. A následující rok se opět můžete těšit na sklizeň.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Ian Maguire