Pro rostliny pěstované formou hydroponie jsou vhodné jakékoliv nádoby z nepropustného materiálu, který nerezaví. Sklo není příliš vhodné, protože příliš mnoho světla kořenům rostliny nesvědčí. Existují i speciální dvouplášťové nádoby určené přímo pro pěstování hydroponií, kde vnější nádoba slouží jako zásobárna vody pro vnitřní nádobu. Zde by bylo vhodné také vyvrátit hojně šířený mýtus o pěstování rostlin ve velkém množství vody. Opak je pravdou! Rostliny pěstované ve vodě potřebují přibližně 3 centimetry vody. Pokud by byly všechny kořeny ponořeny ve vodě, mohly by bez přísunu kyslíku uhnít. Základem je roztok s živinami, kořeny však potřebují ještě nějaký substrát jako oporu – štěrk, perlit nebo porézní kuličky z pálené hlíny tzv. keramzit.
Vzhledem k tomu, že voda ani substrát pro hydroponie neobsahují žádné živiny, je nutné je pravidelně hnojit speciálními hnojivy pro hydroponie, které uvolňují živiny do vody podle potřeby.
Jak s pěstováním hydroponií začít? Pokud výhonek vhodné pokojové rostliny vložíme do nádoby s vodou, snadno zakoření. Zpočátku necháme rostlinku ve stínu, až v okamžiku, kdy kořeny zesílí a vzrostou, můžeme rostlinu přemístit na slunné stanoviště. Rostliny přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny zaplní celý květináč. Postup je stejný jako u přesazování běžných rostlin.
I rostliny, které jsme dosud pěstovali v zemině, lze přesadit do hydroponické nádoby. Pokud jsou již rostliny zcela vzrostlé, utrpí přemístěním do vody patrně otřes a je třeba je na dobu přibližně tří měsíců umístit do tepla a vlhka. Staré kořeny všechny postupně odumřou a nahradí je mladé, již přivyklé novému prostředí.