První sníh na sebe jistě nenechá dlouho čekat a tak je třeba se co nejdříve pustit do prací, kterými trávník připravíme na zimu. Čím více se mu budeme věnovat teď na podzim, o to méně starostí s ním budeme mít na jaře. Podzimní měsíce jsou vhodným obdobím i pro zakládání trávníků a jejich regeneraci. Co vše je tedy potřeba udělat?

Provzdušnění trávníku

Na začátku podzimu je dobré zopakovat stejné zásahy, jako na jaře – vhodná je vertikutace a případně i aerifikace. Půda je totiž po létě vyčerpaná, nadměrně stlačená a neproudí do ní proto dostatek kyslíku. Vertikutátorem ji tak dobře provzdušníme – na malé plochy postačí vertikutační hrábě, na větší pak využijeme travní frézu, která provzdušňuje půdu hlouběji než jen pár centimetrů. Tím, že s pomocí vertikutátoru přesekáme travní výběžky, podpoříme tvorbu nových výhonků.

Výživa travního drnu

Na podzim nesmíme zapomenout dodat trávníku správnou výživu. Ideální je aplikace plného kombinovaného hnojiva, protože trávník byl v předešlém období často sekán a čerpal tak z půdy velké množství živin. Tyto živiny potřebné pro jeho růst je nezbytné v podzimním období do půdy dodat, aby bylo přezimování trávníku úspěšné. Existuje dokonce speciální podzimní hnojivo obsahující vyšší množství draslíku. Pokud přidáme hnojivo do trávníku po provzdušnění, hezky se zacelí.

V případě, že chceme na podzim upravit nevyhovující půdní reakci, provedeme vápnění. Optimální pH půdy je 5,5 – 6,5. Pro vápnění je vhodný mletý vápenec, ale ještě lepší je dolomitický vápenec, jež navíc obsahuje hořčík. Nikdy však nehnojíme a nevápníme trávník současně. Nemícháme ani vápenatá hnojiva s průmyslovými hnojivy.

Odstranění plevele

Dvouděložné plevele, které v trávnících nacházíme, nejsou ani hezké, ani účelné. Trávníku odebírají vodu i živiny a postupně jej z porostu vytlačují. Září je tak z hlediska biologie jejich vývoje ideální dobou pro jejich likvidaci a potlačení. Zaplevelené travnaté plochy je proto dobré ošetřit chemickými přípravky, které jsou běžně dostupné.

Oprava trávníku

V případě, že najdete v trávníku silně poškozená místa, měli byste provést přísev stejnou travní směsí, kterou jste trávník zakládali. Do konce října je pak možné ještě zakládat nové trávníky – pokud by došlo k rychlému ochlazení, bude trávník vzcházet až na jaře příštího roku.

Poslední úprava trávníku

Podle toho, jaké budou klimatické podmínky, můžeme ještě v listopadu naposledy trávník posekat. Dobré je také odstranit spadané listí a další organické zbytky. Než nastoupí zima, můžeme na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu, který pomůže vyrovnat povrch a trávník vyživí. Jestliže se v trávníku vyskytují myši, naklaďte do nor za suchého počasí otrávené nástrahy.


Rotační sekačky s pojezdem jsou rychlé a pohodové stroje. Práci s nimi bez problémů zvládne i něžné pokolení. Zdroj: Mountfield 

- jpa -