Rozmarýn pochází ze Středomoří, a kdo zavítal např. do Chorvatska, měl určitě nejednu příležitost přesvědčit se o tom, že se tam této silně aromatické rostlině výborně daří. Roste tam volně v trsech podobných levanduli a nádherně voní kafrem a borovicí. V optimálních podmínkách dorůstají některé odrůdy až do výšky 2 metrů.
V našich podmínkách je ideální pěstovat rozmarýn v nádobách, nejčastěji pěstovaným druhem je rozmarýn lékařský (latinsky Rosmarinus officinalis) nebo také rozmarýn převislý. Oba druhy jsou citlivé na tuzemské zimy, které sice poslední dobou nejsou tak tuhé, ale každopádně ani teploty mírně pod nulou rozmarýnu nesvědčí. Proto je ideální pěstování v nádobách, které s příchodem teplejšího počasí dáme na balkón nebo na terasu. Na jaře, kdy už se přes den trochu otepluje, můžeme dát rostliny na pár hodin na slunce a poté je zase schovat dovnitř. Rozmarýnku lze také pěstovat celoročně v interiéru jako bylinku na parapetu, která je stále po ruce při vaření.
Výsadba a pěstování
Rozmarýn vysazujeme na jaře od dubna do června na slunné stanoviště. Zejména mladé rostliny jsou citlivé na mráz, takže s výsadbou raději počkáme až po ledových mužích. Rostlina potřebuje humózní písčitou půdu – ideální je směs rašeliny, písku a jemné čerstvé zeminy. Nádobu volíme dostatečně velkou, aby měla rostlina prostor se rozrůstat, ale také měla dostatek živin z půdy. Na dno nádoby uděláme drenáž z kamínků, aby mohla přebytečná voda odtékat. Rozmarýn zaléváme až je zemina vyschlá, v žádném případě nepřeléváme a nenecháváme stát květináč v misce s vodou.
Rozmarýn převislý je velmi atraktivní rostlinou také do truhlíku, kdy chceme využít spíše jeho vůni a dekorativnost a občas si uštípnout nějaký ten lístek do kuchyně. Rostlina rychle roste a velmi dobře se tvaruje pouhým zaštipováním výhonů, takže si ji můžeme tvarovat do libovolných délek.
Rozmarýn kvete pozdě zjara bílými, nachovými nebo i modrými květy. Aromatické lístky, které se následně využívají jako koření v kuchyni, odebíráme opatrně a nikdy ne více než jednu třetinu. Rostlina by jinak byla oslabena a mohla by zahynout.
Využití rozmarýnu
Využití této bylinky je opravdu široké. V kuchyni najde uplatnění čerstvý rozmarýn při grilování, pečení nebo nakládání masa, sýrů, zeleniny apod. Rozmarýn má také léčivé účinky - používá se jako přísada do regeneračních koupelí na podporu krevního oběhu a srdeční činnosti, stimuluje mozkovou činnost, zvyšuje bdělost a podporuje trávení.A zapomenout nesmíme ani na jeho nezaměnitelnou vůni připomínající kafr a kadidlo. Bylinka v květináči může provonět pokoj nebo se její éterické oleje používají do vonných olejů, mastí, krémů apod.
Rostlinky pro výsadbu nakupujte raději ze zahradnictví, od prověřených pěstitelů, ať máte jistotu, že budou sazeničky dost silné a zdravé. Na stránkách Zahradnictví Starkl najdete také tipy na pěstování a rady, jak o rostlinky pečovat.
Přečtěte si také
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -