Kosatce jsou velmi oblíbenou květinou dnes, stejně jako ve starověku, kdy byly spolu s liliemi a růžemi dokonce ozdobou zámeckých zahrad. Kosatce nejsou ani tak náročné na péči, ovšem vyžadují slunné stanoviště. Každý druh potom vyžaduje jinou půdu – do suchých, kamenitých záhonů se hodí kosatce bradaté (iris barbata), ve vlhkých zahradních zákoutích se výborně daří kosatcům sibiřským. Vysoký kosatec žlutý se dá pěstovat i v mělké vodě.

Nejčastěji pěstované kosatce v našich zahradách jsou hybridy Iris barbata, tedy kosatce bradatého. Tyto hybridy lze dále podle doby kvetení a výšky rozdělit do 3 skupin. Nízké zahradní kosatce (označované též jako zakrslé nebo Nana) začínají kvést koncem dubna a dorůstají výšky pouze kolem 30 centimetrů, a proto se vysazují zejména do menších zahrad a skalek. Středně vysoké zahradní kosatce (označované jako Media) začínají kvést začátkem května a dorůstají do výšky 40 až 70 cm. Vysoké zahradní kosatce, které označujeme také Elatior, mají krásné velké květy a dorůstají do výšky nad 70 centimetrů. Kvetou spolu s mákem východních a šalvějí koncem května.

Péče o rostliny během roku
Kosatce bradaté nevyžadují žádnou zvláštní péči, daří se jim i v kamenitých půdách s nízkou půdní vlhkostí. Jejich dlouhé kořeny se bujně rozrůstají pod povrchem půdy, proto bychom neměli rostlinu okopávat, abychom kořeny nepoškodili. Po odkvětu květy samy neopadnou, je nutné je ustřihnout, také proto aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen.
Kosatce bradaté nesnesou přemokřenou půdu, při výsadbě tedy pozor na sázení do prohlubní, kde by se mohla po dešti držet voda. Vyberte raději vyvýšené místo a do půdy vmíchejte trochu hrubšího písku, aby mohla voda dobře odtékat. Vhodná doba pro výsadbu kosatců nastává krátce po jejich odkvětu.
Brzy na podzim bychom měli kosatce přihnojit komplexním minerálním hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Pro vlhkomilné druhy kosatců najdeme ideální podmínky na záhonech v blízkosti vody, nesmí však stát přímo ve vodě.

Články s podobnou tématikou
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Zahrada plná pivoněk