Všichni už netrpělivě čekáme na první teplé sluneční paprsky a rozkvět prvních venkovních květin. Ano, ty na záhonku působí mnohem optimističtějším dojmem, ale pokud už nechceme čekat, až si příroda usmyslí, nezbývá nám, než se vydat do květinářství nebo některého zahradnického marketu. Dobrou náladu navodí řezané jarní květiny, nebo rostlinky vypěstované v květináčích.
Za hlavní posly jara jsou považovány sněženky a bledule. To jsou ovšem květiny, které se pro interiérovou dekoraci nehodí, mnohem více jim svědčí pobyt venku. Existuje však ještě spousta dalších květin, které jsou s jarním obdobím a Velikonocemi neodmyslitelně spjaty a můžeme s nimi v interiéru doslova čarovat.
Jarní aranžmá
Skvěle naaranžovat jdou jak květiny v květináčích, tak i květy řezané. Květináčové rostliny se na jaře velmi často prodávají společně s nějakou dekorací, ale jednoduché květinové aranžmá si můžeme vyrobit i doma. Někdy stačí jen pestrobarevná stuha, kterou ovážeme kolem květináče, nebo pěkný zápich (ozdoba na špejli), kterou přidáme do hlíny. Skvělé jsou například cibuloviny, protože v námi vytvořeném jarním aranžmá stále rostou, a každý den tak nepatrně proměňují jeho vzhled. Pokud jde o květiny řezané, tak ty stačí dát do nějaké hezké vázy a udělat z nich dominantní prvek pokoje. Jarních květin existuje spousta druhů a k dostání jsou v těch nejrůznějších barvách. Je tak možné je báječně využívat k doladění interiéru. Pěkně vypadá, i když použijeme jednu dominantní barvu a doplníme ji třeba zelenou nebo bílou.
Mezi typicky jarní rostliny patří například gerbera, narcis, tulipán, pryskyřník, nebo hyacint. A která jarní květina je vaše nejoblíbenější?
Primule (Primula juliae)
Primulka, prvosenka jarní, nebo lidově také petrklíč je jedním z typických poslů jara. Nejčastěji se s ní můžeme setkat venku na záhonech, ale je k dostání i v malých květináčích. V dnešní době existuje okolo 500 druhů primulek. Vyskytují se v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Primule tak můžeme skvěle sladit s interiérem, hezky zaplní prázdný parapet nebo lodžii. K výhodám primulek patří fakt, že je můžeme po odkvětu přesadit přímo na zahradu. Pokud se o tyto vytrvalé rostlinky budeme dobře starat, můžeme se na jejich květy těšit i příští rok.
Narcis (Narcissus)
Jedněmi z nejoblíbenějších jarních květin jsou narcisy, které jsou určeny především k řezu, ale vyskytují se také zasazené s cibulkou v květináčích. Tyto vytrvalé rostliny známe v typické žluté a bílé barvě, někdy se však objevují také smetanové v kombinaci s oranžovou. V současnosti existuje okolo 10 tisíc odrůd narcisů (trubkovité, velkokorunné, malokorunné, plnokvěté a četné hybridy). Květ na tuhém dutém stonku má trubkovitý tvar, je opatřen pakorunkou a krásně voní. Celá rostlina je jedovatá, proto by se neměla dávat do vázy s jinými druhy květin, které by rychle uvadly. Nejjedovatější je cibulka.
Tulipán (Tulipa)
Právě tulipány se s narcisy perou o první pozici na žebříčku oblíbenosti jarních květin. Tyto vytrvalé cibulovité rostliny mají totiž velmi široké použití a dnes se pěstují v těch nejrozmanitějších barvách. Rozlišujeme tulipány rané, středně rané a pozdní, samotných druhů tulipánů dnes existuje okolo 150 – známé jsou formy plnokvěté, papouškovité, bijbloemen, bizzare atd. Některé druhy tulipánů krásně voní, tulipánové květy se tak těší značné oblibě. Na jaře jsou vyhledávanou květinou jak k řezu, ale je možné je ponechat i s cibulkou.
Gerbera (Gerbera)
Gerbera je vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a silným stonkem, na němž je jeden květ. Květina má jednoduchý tvar a možná právě proto je velice působivá. Půvabné jsou řezané, ale i ty v nádobách, zvláště pak miniodrůdy. Gerbery se pěstují v nepřeberném množství barev, nejčastěji se setkáme s gerberami v pastelových barvách a odstínech od bílé, přes růžovou, žlutou, oranžovou, červenou až po temně rudou i také v jejich kombinacích. K dostání jsou také zvláštní odrůdy, jako Spider se zašpičatělými a jazykovitými květy, zajímavá je rovněž gerbera s názvem Pasta, která má zakroucené jazykovité květy, jež skutečně připomínají těstoviny.
Hyacint (Hyacinthus)
Tato cibulovitá rostlina se vyznačuje nádhernou příjemnou vůní. Hyacintem si tak můžeme navodit jaro nejen vizuálně, ale vychutnávat jej i dalším smyslem, tedy čichem. Protože hyacinty nikdy nedosáhly takové obliby, jako narcisy a tulipány, nesetkáme se u nich s takovým množstvím kultivarů. Původně kvetly jen modře, ale dnes jsou k vidění prakticky ve všech pastelových barvách, převažuje růžová a fialková. Za jejich nespornou výhodou je považována snadná možnost rychlení u určitých odrůd. Do květinových aranžmá se nejlépe hodí robustnější odrůdy.
Pryskyřník (Ranunculus)
Další typickou jarní květinou, kterou krásně rozzáříme interiér, je pryskyřník. V dnešní době je známo na 400 druhů pryskyřníků, některé rostou jako nežádoucí plevel, jiné jsou vhodné k řezu, nebo slouží jako hezká ozdoba okrajů zahradních jezírek. Květina má zvlněný stonek, jednoduchý kulatý tvar a vyskytuje se v mnoha barvách. Dokáže tak zpestřit každý kout. Výběrem vhodných květů je možné vytvořit atraktivní aranžmá, pryskyřník skvěle vypadá například v kombinaci s gerberou.
- jap -