Podle čeho vybrat zahradní posezení

Zahradní nábytek není záležitostí na jednu sezónu, i proto byste jej měli vybírat pečlivě a tak, aby co nejvíce odpovídal vašim potřebám. V nabídce najdete mnoho typů sedacích souprav - některé jsou určeny přímo na zahradu, jiné se hodí spíše na balkon či terasu a také dost záleží na počtu míst, konstrukci i materiálu. 

Zahrada nebo terasa?

Při výběru určitě bude hrát roli místo, kam budete chtít posezení umístit. Pokud máte například zastřešenou terasu s pevným podkladem (beton, dlažba, dřevěná podlaha atd.), můžete se poohlédnout nejen po klasických dřevěných či kovových posezeních, ale třeba také po ratanu, který je náchylnější vůči vlivům počasí a i vzhledem k polstrování a materiálu jako takovému by neměl být na dešti. Zvolit ale lze i umělý ratan, který vydrží i horší rozmary počasí.

Pevná podlaha je také ideální pro kovový nábytek, který mívá úzké nohy a není vhodný do měkkého travnatého podrostu, kam by mohly nohy zajíždět. Na nezpevněnou zahradní plochu se hodí spíše dřevo nebo již zmiňovaný umělý ratan, případně kovový nábytek s mohutnějšími nohami. V případě dřevěných sestav je pak zapotřebí dobrá povrchová úprava, odolný je také plast, který se ale může při častém používání zlomit. Cenově ale bývá nejvýhodnější. 

Typ sedací soupravy

Základem posezení je vždy stůl, ale sednout si k němu můžete třeba do křesílek, židlí z masivu, skládacích židlí nebo také na zahradní lavice. Při výběru si proto nejprve řekněte, zda chcete používat nábytek spíše jako jídelní nebo pro relax a odpočinek. Důležitým aspektem je i to, zda bude mít posezení své stálé místo, nebo jestli s ním chcete často manipulovat a pokaždé jej sklízet. 

V takovém případě doporučujeme skládací nábytek, který lze snadno uložit a není příliš těžký. Oproti tomu jsou kovové soupravy nebo stoly a židle z masivu zbytečně těžké na to, abyste je často stěhovali. 

Velikost a počet míst k sezení

Určitě vás bude zajímat i velikost. Samozřejmě záleží na tom, zda chcete jen malý stolek na kávičku nebo pořádný stůl, na němž pohostíte i větší návštěvy. V základu lze pořídit menší stolky se dvěma židlemi či křesílky, ale nejvyužívanějším typem posezení je sůl se čtyřmi židlemi. 

Standardem jsou i šesti až osmimístná posezení. V případě ratanového nábytku mohou být sety i větší, které doslova zrcadlí obývací nábytek. Můžete se tak setkat s většími pohovkami, dvoukřesílky a podobně. Takové sety je možné sestavit dle preferencí a prostorových možností. Při výběru místa k posezení počítejte i s rezervou pro pohyb kolem stolů a židlí i s tím, když budou židle odsunuté, abyste se pak zbytečně nemačkali. 

Materiály zahradních sedacích souprav

Velkou roli hraje při výběru materiál. Ten je důležitý z hlediska k údržby, životnosti, váhy, ale samozřejmě také vzhledu. 

Plastové soupravy

Plastový zahradní nábytek je nejzákladnějším druhem nábytku pro venkovní posezení. Je lehký, snadno omyvatelný a samozřejmě také levný. Nemusíte se bát jej nechat venku na dešti, problém ale může znamenat silný vítr a také slunce, které může časem změnit barvu nábytku. 

Zahradní sedací soupravy
Plastová sedací souprava Vida XL

Není ale plast jako plast a i u těchto souprav najdete kvalitní kousky, které mají dlouhou životnost. Plastová posezení seženete v mnoha barevných kombinacích a designech. Mezi jeho hlavní výhody patří kromě nižších cen i snadná manipulace a údržba. Nevýhodou je oproti tomu nižší nosnost, horší stabilita, náchylnost k prasknutí i blednutí barev vlivem slunce. 

Údržba: Jak udržovat plastový nábytek? Základem je samozřejmě pravidelné mytí, obzvláště u bílého nábytku je to potřeba, protože je náchylnější k zešednutí či zežloutnutí. O plast ale lze pečovat i jinak. Existují speciální jemné čističe, které nejen, že plast dobře a šetrně vyčistí, ale zároveň mu pomohou zachovat si barvu a lesk. Určitě ale nepoužívejte žádné písky, drátěnky a cokoliv dalšího, co by mohlo plast poškrábat. 

Kovové zahradní soupravy

Kovové sedací soupravy jsou elegantním nábytkem, který se hodí na terasy i do venkovního prostředí. Jedná se o velice kvalitní nábytek s dlouhou životností, který vám vydrží roky. Samozřejmě záleží na konkrétním provedení, typu kovu i povrchové úpravě. Kovový nábytek může mít různou podobu - například skládací židle, zámecký typ posezení, děrované židle a stoly a oblíbená je i kombinace se skle nebo textilií.

Zahradní sedací soupravy
Zahradní sedací souprava z hliníku, JYSK

Některé kovové soustavy jsou co nejvíce odlehčené, aby se s nimi dobře manipulovalo, jiné jsou mohutnější a k častému přenášení nevhodné. Pokud zvolíte tento materiál přímo do zahrady na trávník, dbejte na to, aby stůl i židle měly silné nohy. Elegantní kovový nábytek má často nohy úzké, které se snadno boří do země. Pokud byste dali přednost lehkému hliníku, zkontrolujte si, jakou má takový nábytek nosnost. 

Zahradní sedací soupravy
Kovová rohová sedací souprava Ambia Garden, XXXLutz

Údržba: U kovového nábytku hodně záleží na tom, o jaký kov se jedná a jakou má povrchovou úpravu. S kvalitní povrchovou úpravou stačí nábytek jen otřít od povrchových nečistot a s klidem v srdci je můžete nechat celoročně venku. Pokud se jedná o skládací kovový nábytek, čas od času je třeba jej promazat, aby pohyblivé spoje nevrzaly a snadno se s nimi manipulovalo. Skvělou volbou jsou obaly na nábytek, které jej proti povětrnostním vlivům ochrání v době, kdy jej nepoužíváte. 

Přečtěte si také článek
Kovový zahradní nábytek je krásný, odolný a téměř bezúdržbový

Dřevěné soupravy

Klasikou českých zahrad je dřevo. Také aby ne, je to přírodní materiál, který vypadá v zahradě přirozeně, je stabilní a má dlouhou životnost. Vybírat můžete z různých typů dřeva i odstínů nátěru a každý kus bude vždy originál. V případě dřevěných souprav je klasikou stůl a 4 až 8 židlí, oblíbené jsou ale také dřevěné lavice, které mohou mít skládací nohy, aby se například přes zimu lépe skladovaly. Setkat se můžete také se skládacími židlemi, oblíbené jsou i tzv. piknikové stoly. Jedná se o jeden kus nábytku - stůl spojený se dvěma lavicemi, na které se vejde více lidí. 

Zahradní sedací soupravy

Dřevěná zahradní sedací souprava z akácie, VidaXL

Dřevěné soustavy můžete pořídit už s nátěrem, lze ale také koupit posezení bez nátěru, které pak můžete podle svých preferencí natřít vlastní barvou, aby vám ladilo i s ostatním vybavením. Výhodou dřeva je stabilita, vysoká nosnost i přírodní vzhled, nevýhodou je pak údržba. Nábytek je třeba natírat pravidelně, aby odolal povětrnostním vlivům. 

Zahradní sedací soupravy
Dřevěná zahradní sedací souprava Papaya ze dřeva akácie, Hezkynabytek.cz

Údržba: U dřevěného nábytku je údržba nejsložitější a zároveň nezbytná. Před prvním použitím se doporučuje natřít nábytek olejem. I když tak může být ošetřen z výroby, není jisté, zda a případně kdy naposledy k tomu opravdu došlo. Preventivním nátěrem nic nezkazíte. Olejem pak čas od času přetřete zahradní sedací nábytek pravidelně. Dřevo by mělo být vybaveno také impregnací. Pozor na rozdílnou péči u různých druhů dřeva. Vždy se raději zeptejte při nákupu. 

Přečtěte si také
Dřevěný zahradní nábytek je dobrá volba, když vsadíte na kvalitu

Ratanové soupravy

Obzvláště na terásky a balkony je oblíbený ratan. Působí přírodně a zároveň pohodlně, je lehký a variabilní. Objevuje se v kombinaci s kovem, sklem i textilií a najdete jej v mnoha barevných kombinacích. Přírodní ratan je však náchylný k plísním a špatně snáší vlhko. Lepší volbou je proto umělý ratan, který na pohled vypadá stejně, ale vůči povětrnostním vlivům je imunnější. 

Zahradní sedací soupravy
Sedací souprava z umělého ratanu

Výhodou je velké množství variací - židle, křesílka, dvousedačky i velké pohovky a k tomu stoly a také houpací křesla či závěsná křesla. Ratanové posezení lze doplnit libovolně barevnými polštáři. Nevýhodou ratanu i umělého ratanu je to, že je náchylný k mechanickému poškození a rozplétání. 

Zahradní sedací soupravy
Ratanová sedací souprava, Hezkynabytek.cz

Údržba: U přírodního ratanu se doporučuje pouze lehké otírání nečistot s malým množstvím tekutiny. Umělému ratanu voda nevadí, vystačíte si například i s jarovou vodou a navlhčeným hadříkem. Ratan je však náchylnější k teplotám, od výrobce by proto měl být k dispozici štítek s informacemi o správném skladování. Určitě nenechávejte ratanový nábytek na mrazu, vadí mu také teploty vyšší než 40 °C. 

Text: Eliška Střelková

Foto: archiv firem