Možná to sami máte dennodenně před očima. Okousaný salát, rajčata, natě mrkví, cukety, ředkvičky, zničené jahody i okrasné květiny a tak dále a tak dále. Jeden slimák dokáže během jedné noci sežrat potravu odpovídající asi čtvrtině jeho tělesné hmotnosti! Pokud nevyrazíme do boje, jsou schopni nám sežrat celou zahradu. Od jara až do podzimu tak mnoho zahrádkářů nedělá nic jiného, než vymýšlí jak co nejefektivněji tyto neřády vypudit ze zahrady. Asi každý už slyšel různé zaručené a 100% fungující metody. Mnohé však kromě toho, že zabíjí slimáky, mají i negativní vliv na půdu, nebo ostatní živočichy, kteří zahradu obývají. Která z metod je tedy bezpečná a skutečně funguje?

Útok přišel ze Španělska

Abychom byli konkrétní - v našich zahradách dnes nejčastěji bojujeme ne s českými slimáky plzáky lesními (Arion rufus), ale s mnohem žravějšími plzáky španělskými (Arion lusitanicus), kteří se k nám připlazili až z prosluněného Pyrenejského poloostrova. Poznáme je podle rezavé či nahnědlé barvy a v českých zahradách představují hrozbu číslo jedna. Většina zahrádkářů však všechny tyto plže hází do jednoho pytle a tak získali obecné označení slimáci.


Plzák španělský (Arion lusitanicus), Foto: Ing. Josef Gall, Agromanuál.cz

Důležitá je prevence!

Plzáci španělští v našich podmínkách většinou nepřežijí zimu a na jaře jsou pak mladí jedinci velice zranitelní. Tuto dobu je třeba využít, protože veškeré zásahy proti jsou nejúčinnější. Všichni slimáci milují vlhkost, teplo a tmu – proto se s nimi také nejčastěji setkáváme po dešti nebo v noci. Je tak třeba se pokoušet na zahradě vytvořit takové prostředí, které jim zkrátka nevyhovuje. Je dobré například zalévat rostliny až přímo u kořenů a nezvlhčovat zbytečně okolí. Kompost je třeba umístit co nejdále od záhonů a předtím, než jej použijete, jej raději přesejte a zkontrolujte. Slimáci mají rádi nejrůznější úkryty, proto je třeba ze zahrady odstranit nejrůznější desky, velké kameny, nádoby, kupky trávy a zkrátka zlikvidovat veškeré temné a vlhké skrýše. Také vysoká tráva představuje ideální útočiště, proto ji pravidelně sekejte. Na slimáky však můžete také vyzrát tím, že právě tato lákavá místa využijete a uděláte z nich přirozené lapače, které je však nutné často kontrolovat. Slimáky láká i mulč, proto jej nechejte před použitím mírně proschnout.

Sbírání je sázka na jistotu

Nejjednodušším a také nejefektivnějším způsobem, jak redukovat počty plzáků je jejich ruční sběr. Ideální je vypravit se na sběr po dešti, nebo v nočních hodinách, kdy slimáci vylézají ze svých úkrytů a míří na hostinu – tedy na vaši úrodu. Živé plže sbírejte do kyblíků a poté je odneste někam hodně daleko, kde budete mít jistotu, že se nevrátí. Rozhodně je nesypte pouze za plot, tady byste měli 100% jistotu, že je máte druhý den na zahradě znovu. Ruční sběr je sice pracný - v plné sezóně je třeba slimáky sbírat i dvakrát denně - ale nic vás nestojí. Bohužel jsou známy případy, kdy bylo na zahradě za jeden večer nasbíráno několik kilo těchto škůdců a nijak to zahradě neulehčilo, druhý den tam byli další slimáci, v podobném počtu. V takovém případě je třeba vyrazit do boje se silnějšími zbraněmi.


Foto: gadar.cz

Pro silnější povahy – slimáčí odvar

Někteří lidé mají odzkoušen nepříliš humánní, ale účinný způsob, jak se zbavit slimáků. Jakmile je máte nasbírány do nádoby, zalijte je vařící vodou, čímž je rychle usmrtíte a dáte základ pro přípravu odvaru z mrtvých slimáků. Slimáky nechejte ve vodě několik dní kvasit a vznikne vám opravdu odpudivý lektvar, který však nebude odpudivý jen pro vás na pohled, ale především pro slimáky. Pokud tímto odvarem polijete kraje záhonů, nebo kompost, mělo by je to odradit od návštěvy.

Solení je účinné, ale…

Mnoho lidí stále praktikuje metodu solení slimáků. Ano, je sice účinná a slimáky zabije, ale má několik podstatných nevýhod. Nejenže je tento způsob poměrně pracný, protože musíte posolit vždy konkrétního slimáka, je také hodně drastický. Posolený slimák umírá velmi pomalu a bolestivě, jeho tělo se po kontaktu se solí začne rozpadat. Solení není dobré používat na zahradě – málokdy se vám totiž podaří posolit jen konkrétního slimáka a docílíte pouze toho, že si přesolíte půdu. Sůl je dosti účinný herbicid a tak by se vám mohlo stát, že byste kromě slimáků vyhubili i veškerou vegetaci. Na přesolené zahrádce toho moc neporoste.

Pasti, pasti, pastičky – pivo i granule

Na slimáky můžete nastražit také několik důmyslných pastí. Vytvoříte je z nádoby naplněné vodou a nějakou neodolatelně lákavou návnadou. Slimáci na připravený dlabanec přijdou až z velké dálky. Vlezou do zapuštěné nádoby a tam se utopí. Za výhodu takovýchto pastí je považována jejich účinnost, ale na velkou zahradu je zapotřebí jich připravit hned několik. Pasti je třeba každý den kontrolovat a vyprazdňovat. Osvědčené jsou například konzervy se zbytky psího nebo kočičího žrádla i nabobtnalé psí granule. Za jedno z největších lákadel je však považováno pivo. Slimáci jsou pravděpodobně skrytí alkoholici, protože na pivní nástrahy pořádají doslova nájezdy. Bohužel je potřeba dát piva do nádoby dostatek, aby se v něm plži utopili a ne si jen „cucli“ a vesele pokračovali dál. Skvělým řešením jsou například PET lahve, do nichž z boční strany vystřihnete ovál a ve vodorovné poloze je umístíte do záhonu a napustíte z poloviny pivem. Ráno se budete divit, jaký slimáčí mejdan u PETky v noci proběhl. Kdo by neměl to srdce nalévat slimákům pivo, může vyzkoušet roztok vody a kvasnic.

Věčně hladové kachny a přirození nepřátelé

Další možností, jak se efektivně zbavit plžů na zahradě, je předhodit je drůbeži. Ne všechna drůbež je však žere. Někteří zahradníci si pochvalují i husy a slepice, jiní zase tvrdí, že tyto opeřence slimáci vůbec nezajímají. Pokud tedy chcete jít na jistotu, pořiďte si kachny nazývané „indický běžec“, pro něž jsou slimáci opravdovou lahůdkou. Slimáky údajně rády zobou i čínské kachny. Plži mají také spoustu přirozených nepřátel, kterým je tedy dobré na zahradě přivítat a nevyhánět. Pochutnají si na nich holubi, kosi, užovky, ropuchy, rejsci, ježci i ještěrky. Dalším milovníkem slimáků je krtek, ale toho si do zahrady jistě zvát nebudete. Ještě jeden tvor z živočišné říše nám může proti plzákům pomoci a to hlístice (Phasmarhabditis hermafrodita), která je přirozeným parazitem plžů. Seženete ji v obchodě ve formě tekutého přípravku Nemaslug, který nalijete do záhonů. Mikroskopické, asi 1 mm veliké hlístice se již o vše potřebné postarají.

S chemií na slimáky opatrně

Pokud nic nepomáhá, můžete vyzkoušet chemické prostředky, které koupíte ve specializovaných obchodech. Vždy je však třeba dávat pozor, aby chemie neuškodila kromě slimáků i půdě. Užíváním chemických prostředků byste mohli ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrady. Velmi dobré výsledky v boji proti slimákům mají granule s názvem Ferramol. Jde o modré granule na bázi fosforečnanu železitého. Ten se běžně vyskytuje i v přírodě a tak není nebezpečný pro domácí zvířata, ale slimáky dokonale hubí.

Obecně bychom měli dávat přednost přípravkům na bázi sloučeniny železa a fosforu. Vyhnout bychom se naopak měli nervovému jedu, jako je methiocarb, který ohrožuje a hubí i všechny další živočichy. Někteří zahrádkáři si zvykli používat granule Vanish, které jsou sice účinné, ale nejen proti slimákům. Jejich používání vyžaduje velkou obezřetnost, protože mohou otrávit vše, co je pozře. Tento přípravek se rozhodně nedoporučuje používat v záhonech se zeleninou. Na mladé slimáky působí jako nervový jed také kofein, proto je možné kolem záhonů vysypat kávovou sedlinu, rozlít instantní kávu nebo kofeinový nápoj. Možná je i postřik.

Vytvořte jim bariéry

Záhony je možné před slimáky chránit také mechanicky – vytvořením bariér, které jsou pro ně jen obtížně překonatelné. Jelikož slimáci potřebují pro svůj pohyb vlhko, rozhodně jim cestu znepříjemníte takovou překážkou, jako je zátaras ze suchých prken, plechu nebo pletiva. Ideální je, pokud má zátaras okraj zahnutý směrem ven, který nedokážou překonat. Další možností je rozsypat kolem záhonů suché materiály, jako je slámy, piliny či vaječné skořápky. Říká se, že často pomáhají i různé aromatické rostliny, které nemají plzáci v lásce a odpuzují je. Jde o tymián, levanduli, kopr, česnek, řeřichu, šalvěj, pelyněk či hortenzii. Objevily se však případy, kdy slimáci uspořádali nájezd i na tyto jinak neoblíbené druhy. Ale za zkoušku nic nedáte.

Další známé rady – fungují?

Boj se slimáky se zdá být nekonečný a tak řada zahradníků neustále experimentuje a vymýšlí způsoby, jak se slimáků co nejefektivněji zbavit. Známé jsou například metody sypání vápna, polévání čpavkem, sypání sazí, rozsypávání psích chlupů i krmení slimáků vločkami. Pokud máte také svůj osvědčený způsob, jak s nimi zatočit, podělte se s námi!

- jap -