Balkónový relax
Kde jinde načerpat novou energii, optimismus a dobrou náladu než doma. Zeleň a nenáročná výsadba dokáže vykouzlit iluzi ostrova kdesi ve Středomoří, jen šumění moře si budeme muset domyslet. Někdy stačí jen tyto rostlinky pohladit, přivonět a zavřít oči.
Uklidňujícím dojmem působí voňavá visutá zahrádka sesazená do závěsných košů. Umístíme v nich bylinky, jako například šalvěj lékařskou, pelargónii vonnou, tymián, mateřídoušku, levanduli, rozmarýn, oregáno či smilek. Na výběr jsou i pestrolisté druhy bylinek. Například tymián s listem zeleným, žlutým nebo stříbrným s tymiánovou nebo citrónovou vůní. Stejně tak se v koši bude dařit mrazuvzdornému oregánu, jehož řluté, zelené nebo panašované listy pěkně voní a kdykoli máte po ruce čerstvé lístečky na pizzu. A komu by se nehodil rozmarýn rostoucí do výšky, může si pořídit plazivý. Celek doplní převislá „indiánská máta“, která však musíme stříhat, protože vytváří až dvoumetrové šlahouny. Přímořskou atmosféru doladí několik větších kamenů položených na podlaze a pak se již můžeme těšit na příjemně strávený podvečer s okouzlující vůní bylinek.
Zahrádka plná vůní
Na parapet, terasu či balkón se vždy nějaký květináč vejde. Chcete-li mít vlastní čerstvé koření udělejte si bylinkovou zahrádku. Pro uvedené bylinky stačí několik větších květináčů nebo truhlíků. Do větší nádoby vysadíme vavřín jako solitéru a protože je nejvyšší rostlinou, umístíme ho na slunce, ale tak, aby nepřekážel. Do jiné nádoby samostatně vysadíme mátu peprnou, protože její plazivé oddenky by brzy utlačovaly sousední bylinky. Mátě stačí polostín, proto ji klidně postavte pod vavřín. Na sluníčku se bude dařit rozmarýně, šalvěji i bazalce, typické citrónovou vůní.
Další oddíl bylinkové zahrádky vyhradíme trvalkám. Růžově kvetoucí dobromysl obecná je oblíbeným kořením italské, francouzské, ale i české kuchyně. Sušší stanoviště jí prospívá zrovna tak jako routě vonné. Nízký keřík tymiánu umístíme rovněž do samostatného truhlíku a obrubu osázíme voňavou mateřídouškou.
V bylinkové zahrádce nesmí chybět tradiční pažitka, kadeřavá petrželka a kopr. Těm se bude dařit v polostínu a vlhčí půdě. Pro anýzovou chuť i vůni vysejeme nenáročný kerblík setý. Jednoletá léčivka měsíček lékařský pomůže svými oranžovými sluníčky květů oživit jinak fádní „zelené“ bylinky. A máte-li ještě trochu prostoru vysaďte do hlubšího květináče jednu rostlinu libečku a komu nevoní její vůně, může vyzkoušet yzop lékařský . Drobné modročervené kvítky lákají včely a aromatická nať se užívá jako léčivka i koření do polévek, salátů nebo k masu.
Nenáročná péče
Bylinky rozmnožujeme buď dělením starších trsů anebo výsevem semen. Při výsadbě nezapomeňte na drenážní vrstvu, která zabrání přemokření kořenů. Na dno truhlíku nebo květináče se dává 5 až 6 centimetrů písku smíchaného s keramzitem. Zemina pro bylinky by měla být propustná. Písčitohlinitá směs je lepší pro mateřídoušku a tymián, bazalka a libeček potřebují výživnější a těžší směs zeminy. Některé bylinky, například levandule a yzop vyžadují zeminu s obsahem vápna, které snadno nahradíme přídavkem staré roztlučené omítky.
Autor: Irena Forejtová