Stačí trochu elánu a nápadů a můžete se s chutí pustit do práce.
Než přikročíme k samotné realizaci, je třeba si naplánovat, jak by měla naše zahrada snů vypadat. Důležité je přitom vzít v úvahu nejen rozmístění budoucí terasy, bazénu, skalek a cestiček, ale také jednotlivé nároky rostlin a dřevin, bez kterých se žádná pořádná zahrada neobejde. Navíc je nutné předem eliminovat veškeré problémy a komplikace, které se mohou objevit jak při budování, tak i při samotném užívání zahrady. Pokud nedisponujeme potřebnými znalostmi, můžeme využít i služeb zahradního architekta.
Jakmile máme plánek hotový, můžeme přistoupit přímo k terénním úpravám.
Členitost terénu totiž nemalou měrou určuje celkový dojem ze zahrady. Proto zcela rovné plochy se často alespoň trochu modelují tak, aby zahrádka nebyla zcela plochá a nepůsobila příliš sterilně. Naopak, máme-li zahradu umístěnou ve svahu, budeme tvrdě bojovat za každý rovný plácek. Jednou z nejpoužívanějších možností je vytvoření teras. Jednotlivé terasy na sebe navazují a mohou být pro snažší pohyb propojeny schodištěm. Okraje teras je ovšem třeba důkladně zpevnit a zajistit proti sesunu tak, že terasu podezdíme, případně máme-li dostatek materiálu, můžeme vytvořit u terasy terénní vlnu či skalku. Při budování teras nesmíme také opomenout vyřešit problém s odtokem přebytečné srážkové vody a případným odplavováním úrodné půdy. Terasy jsou nejen zajímavou kompozicí při řešení zahrady, ale vytváří i příjemné místo pro odpočiněk, grilování čí posezení u skleničky s přáteli, které by rozhodně nemělo na zahrádce chybět.
Další terénní úpravou, která nás čeká, je vyhloubení místa pro bazén, jezírko, či alespoň malinkou tůňku, jež poskytují příjemné osvěžení nejen v horkých letních měsících. A to i když voda v nich není určena přímo na koupání. Ke kouzlu zahrady totiž patří příjemné vlhké ovzduší, a tak by žádná zahrádka neměla zůstat bez vody, pokud nám to podmínky alespoň trochu dovolí. Ať už se rozhodneme pro bazén či jiný typ vodní nádrže, musíme vykopat dostatečně hlubokou jámu, která nám umožní uskutečnit na vodní hladině naše plány. U jezírek je také potřeba si předem rozmyslet, jakými rostlinami je budeme osazovat, neboť právě od toho se odvíjí potřebná hloubka. Před vyložením dna geotextilií musíme budoucí jezírko zbavit kamínků a zarovnat od dalších nepravidelností. Nesmíme zapomenout ani na vodorovné srovnání břehů a samozřejmě na zavedení přívodu a odpadu vody.
Po zakončení všech terénních prací se už můžeme pustit do dokončovacích a estetických zahradních úprav jako je obkládání teras a bazénů, zatravňování ploch, zakládání záhonů a skalek či budování chodníčků mezi jednotlivými částmi.
Přitom musíme mít stále na mysli, že hlavním ideálem je vytvořit zahradu, která nám zajistí dostatečný prostor k relaxaci a zároveň působí příjemně i na naše estetické cítění.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy A-StudioDoležal