Důkladná příprava = kvalitní trávník

Trávník zakládáme zpravidla pro delší časové období a případné chyby při založení se nejen obtížně opravují, ale později trvale ztěžují následné ošetřování trávníku. Proto přípravě pozemku věnujeme mimořádnou pozornost. Před začátkem vlastních terénních úprav pozemku zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele. Pro tento účel jsou vhodné totální herbicidy typu Roundup (nebo levnější Dominator), které spolehlivě zničí jak nadzemní část tak i kořeny vytrvalých plevelů. Nemusíme se bát, že travní semeno pak nevzejde, protože herbicidy účinkují pouze na širokolisté plevele.

Dobrá výživa je základ úspěchu

Trávník vyžaduje dobře propustnou, nesléhavou půdu s obsahem humusu. Můžeme ji získat buď úpravou stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo navezením některého z dodávaných hotových trávníkových substrátů. Před výsevem pohnojíme pozemek některým z kombinovaných hnojiv, jimiž je trh dostatečně zásoben. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem (na menších plochách prknem), abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku.

Ještě než zasejeme

Aby trávník dobře sloužil účelu k jakému je určen, vybereme takovou travní směs, která odpovídá typu trávníku.   Na trhu je mnoho různých druhů travních směsí podle jejich užití. Poznáme je podle pojmenování. Pro rekreační trávníkové plochy jde hlavně o travní směs hřištní nebo parkovou, zahradní a případně i golfovou. Tyto směsi jsou v převážné míře tvořeny jílkem vytrvalým, který bezpečně odolává sešlapávání a rychle regeneruje a kostřavou červenou, odolnou proti přísušku. Vždy však kupujeme travní směs jen v odpovídající hmotnosti balení, které odpovídá naší potřebě, protože travní semeno poměrně rychle pozbývá klíčivosti. Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2.

Jak vysévát trávník

Po odplevelení pozemek urovnáme hráběmi a můžeme začít s výsevem. Travní směs řádně promícháme a vyséváme rozhozem. Pro snazší a rovnoměrné setí je vhodné travní osivo smíchat se stejným množství pilin nebo písku stejné zrnitosti nebo velikosti pilin. Tím dojde k rovnoměrnějšímu rozhozu směsi a současně i k úspoře osiva. Po rozhozu osivo jemně zahrabeme hrabičkami nebo jen zasekáme a osetý povrch jemně utužíme. Pokud jsme dosévali větší plochy, musíme provést první seč ručně nebo lištovou sekačkou, rotační sekačka by mohla jemné rostlinky vytrhat.

Šťavnatý pažit potřebuje zalévat

Od výsevu až po zakořenění rostlin zavlažujeme pozemek mírnými dávkami vody, aby půda neproschla. Rovnoměrné vzcházení, usnadní a podpoří pokrývka plochy prodyšnou tkaninou Agril. Případné zaplevelení vzešlého trávníku omezíme častým sečením a pro likvidaci širokolistých plevelů - včetně sedmikrásky, pcháčů nebo pampelišky - použijeme herbicidní postřik, přibližně dva měsíce po zásevu, kdy se tráva začíná rozrůstat a odnožovat.

Aby trávník zůstal pěkně zelený

Z dokonalého trávníku se budeme těšit jen tehdy, budeme-li o něj dbát celou sezónu.

Pravidelné kosení, přihnojování dle potřeby a důsledné odstraňování plevelů prostředky Lontrel 300 a Starane EC, (které jsou na trhu v malospotřebitelském balení pod označením Agrofit kombi či Bofix), budou tím nejlepším, jak docílit kvalitního trávníku.

Autor: Irena Forejtová