Stejně jako je velmi dobrým pomocníkem v kanceláři drtička papíru nebo v kuchyni drtička odpadků, na zahradě to je drtič zahradního odpadu a dřeva. A právě o něm si nyní něco málo povíme. Stručně řečeno, drtiče a štěpkovače slouží k jednoduché, rychlé a poměrně levné ekologické likvidaci zahradního odpadu všeho druhu.
Rozdrcený materiál je pak vynikajícím základem ke kompostování, mulčování stromů a keřů nebo také vhodným palivem. Výrobci těchto strojů říkají, že se jedná o "péči zahrady po vzoru přírody". Jak tomu rozumět? Je to jednoduché - všechny hodnotné živiny z organických odpadů totiž díky drtičům můžeme směle vrátit do biologického koloběhu látek, když je použijeme jako hnojivo.
Jemně rozdrcený materiál můžeme nasypat pod stromy a keře, kde jednak hezky vypadá a jednak chrání stromy před vysycháním i růstem plevele. Rozdrcený zahradní odpad, mezi který počítáme větve, plevel, kořeny i spadané ovoce, zároveň zlepšuje kvalitu půdy a rozkládá se mnohem rychleji na bohatý humus na živiny, než by tomu bylo u celých větví a dalších shrabků ze zahrádky.
Drtiče se většinou dělí do několika kategorií. Některé větší kolosy jsou určeny spíše pro firmy a průmyslovou výrobu, jiné menší se hodí výhradně do domácího užívání. Některé stroje jsou poháněny benzínovým motorem, většina jich však má motor elektrický. Takový drtič je možné pořídit už asi za tři a půl tisíce korun, výkonnější a propracovanější výrobky pak stojí okolo osmi až deseti tisíc.
Většinu drtičů a štěpkovačů zakoupíte i se sběracím vakem a bezpečnostními brýlemi, mnohé jsou opatřeny také přídavnými kolečky pro snadnou manipulaci a přesun po zahradě.
Autor: efa
Foto: archiv firem Alko, Gloria, MTD