Žampióny jsou výborným doplňkem jídelníčku a jsou svým složením velmi podobné masu a zelenině. Obsahují bílkoviny, vitamíny, draslík (který podporuje činnost srdečního svalu), ale osvědčily se také jako vhodný doplněk redukčních diet. Výběr není omezen pouze na žampióny bílé, ale můžete pěstovat také hnědé žampióny.
Vyplatí se dodžet postup
Substrát, který lze zakoupit skoro v každém květinářství nebo zahradnické prodejně, je vlastně souprava fermentovaného substrátu, žampiónové sadby a krycí zeminy. Po zakoupení substrátu si jej dovezete domů a pravděpodobně začnete studovat návod. Aby byly výsledky vaší pěstitelské práce co nejlepší, vyplatí se dodržovat doporučené podmínky pro umístění a postup. Ideálním místem pro žampióny je vlhký a teplý sklep bez přístupu hmyzu. Zpočátku nechejte substrát v igelitovém pytli (tak jak jste jej koupili) při teplotě 20 – 25 stupňů až do doby, než substrát proroste podhoubím, což bude trvat zhruba 18 až 20 dní. Poté vyřízněte na igelitovém pytli obdélníkový otvor o velikosti sáčku s krycí zeminou a zeminu na toto místo rovnoměrně nasypte. V další fází začne podhoubí prorůstat krycí zeminou, kterou je třeba rosit, ne však natolik, aby voda protékala do substrátu, a občas prohrabat, aby se promísila více a méně prorostlá místa. Po několika dnech byste měli přenést substrát na místo s teplotou 14 až 18 stupňů a přestat zalévat. Drobné houby, které se začnou objevovat již asi za týden, začněte zalévat až při velikosti 1 – 2 centimetry. Důležité je také houby při sklízení neořezávat nožem, ale vykrucovat.
Sklizeň přichází v několika vlnách, přibližně pěti, při kterých dodržujte stejný postup. Během tří měsíců tak můžete sklidit i 5 kilo žampiónů. A pokud by se vám zdálo, že ve vašem jídelníčku je již „přežampiónováno“, můžete úrodou potěšit rodinu, přátele nebo sousedy.
Ti z vás, kteří sklep nemají, nemusí zoufat. Žampióny lze dobře pěstovat také například na balkóně, kde se náletu mušek ubráníte pomocí igelitového miniskleníčku. Je potom pouze na pěstiteli, do jaké výšky nechá žampión dorůst.
Substrát, který již neplodí houby rozhodně nevyhazujte – výborně se hodí na pěstování rajčat nebo paprik, protože obsahuje 2,5 % dusíku, což je třikrát více než byste našli v chlévské mrvě.