Plastový nábytek
Lehkost a snadnou manipulovatelnost plastového nábytku zastiňuje měkkost materiálu a rychlé blednutí barvy na slunci. Chcete-li využít současných akcí a pořídit si zahradní nábytek ve výprodeji, sáhněte buď po kvalitním, dražším, tvrdším a odolném plastu nebo raději vyberte úplně jiný materiál (dřevo, kov).
Dřevěný nábytek
Pro dřevěný zahradní nábytek platí přímá úměra – čím tvrdší dřevo, tím delší životnost a vyšší cena. Levnější nábytek se u nás vyrábí například z měkčího dubového či smrkového dřeva. V obchodech narazíte i na křesla a stoly ze švédské borovice, která odolá slunečním paprskům i kapkám deště.
Exotické dřevo
Výjimečnými vlastnostmi disponují mahagonové dřevo a teak. Mahagon je velice tvrdý, rezistentní a voděodolný materiál, jenž se používá mimo jiné i k výrobě lodí a sudů. Odolává hnilobě, rozkladu i zamoření škůdci a navíc perfektně drží tvar, nekroutí se ani nesmršťuje. Teak je asijský strom, jehož dřevo obsahuje kaučuk a teakový olej, díky čemuž odolává povětrnostním vlivům. Nábytek z teaku jako jeden z mála můžete nechat bez obav venku přes zimu. Nevadí mu střídání teplot ani vlhkost. V létě jím tedy bez obav obklopte váš bazén a dopřejte si příjemný odpočinek.
Dřevěný nábytek vyžaduje péči. Exotické dřevo je dražší než tuzemské, ale například teak stačí natírat speciálním olejem, aby nezešedl. Levnější nábytek z tuzemského smrku či borovice je třeba jednou za pár sezon (cca 3–5 let) obrousit a znovu nalakovat.
Ratanový nábytek
V současnosti v obchodech narazíte spíše na umělý ratan než na přírodní. Umělé proutí z polyetylenu většinou doplňuje kovovou či dřevěnou konstrukci. Materiál svou strukturou věrně napodobuje vlastnosti a vzhled ratanového proutí, o něco lépe však snáší zimu, vlhko i horko.
Kovový nábytek
Kovový zahradní nábytek sice není na dotek tak příjemný jako dřevěný, na druhou stranu se snáze nosí i skladuje. Z hliníku se spíše vyrábějí jen konstrukce, které doplňuje již zmiňovaný ratanový výplet a dřevěné područky. Stolky pak mívají desky ze skla. Nábytek z hliníku se snadno udržuje a v létě mu nevadí déšť ani slunce. Ocelové konstrukce nábytku bývají vyplněny pevnou mřížkou z tahokovu. Kovový nábytek musí být vždy ošetřený kvalitním nátěrem proti korozi.
Jak zahradní nábytek uskladnit
Ideální prostor pro zazimování nábytku představuje suchá, vzdušná a tmavá místnost. Dobře poslouží sklep, garáž i zahradní domek. Nemáte-li takové místo k dispozici, opřete venku nábytek tak (o zeď, plot), aby vodorovné plochy nebyly příliš vystaveny působení vody. Vyvarujte se balení do neprodyšných plachet, pod kterými se stůl i židle zapaří a poškodí.
Už víte, u jakého stolku budete v létě odpočívat a hostit přátele? Firma Mountfield nabízí zahradní nábytek všech zmiňovaných materiálů a navíc s příjemnou slevou. Přijďte si vybrat!
- PR článek -