Materiál ohniště

Klasikou je keramika, beton či ocel, které zaručují dobré vzdušnější řešení. Do malých prostor se hodí kovové či terakotové krby, jejichž výhodou je mobilita. Tyto krby je vhodné po použití uschovat do zastřešené místnosti. Naopak na velké zahradě užijete cihly či kámen.
Koupíte-li zahradní krb již hotový, bude nejčastěji z betonu s povrchovou úpravou (kamenná drť, kombinace s kovem).

Rošty a další příslušenství

Ohniště se neliší jen použitým materiálem, ale i použitým roštem. Kvalitní výrobek jej má v ceně. Lepší modely mívají dokonce krycí dvířka, nebo jsou doplněné udírnou. Z dalších vychytávek můžete pořídit kámen na pečení pizzy, podmisky na chleba, jehly apod.

Jak si venkovní ohniště postavit sám

• Možností, jak může vypadat finální výsledek, je mnoho. Vše záleží na vaší chuti a inspiraci a také na účelu vaší stavby. Pojďme se pro ilustraci podívat, jak lze zahradní ohniště vyrobit.

• Nejprve si důkladně změřte místo, kde chcete ohniště stavět. Rozměry vám pomohou při vybírání stavebního materiálu.

• Naznačte si tvar budoucího ohniště. Nejčastěji bývají obdélníkové, ale můžete si vytvořit vlastní plán pro kulaté, oválné, čtvercové či jiné ohniště výhradně dle vašich představ.

• Zamyslete se, jaký materiál na výstavbu použijete. Ohniště by mělo odrážet styl vaší zahrady. Berte v potaz vzhled vašeho domova, především exteriéru. K tradičním domům se dobře hodí červené cihly, k moderním domům se více hodí bílá, ale opět se jedná jen o vaše osobní preference.

• Dalším krokem je správný výběr mřížky. Na výběr máte tepané či litinové v závislosti na velikosti a tvaru krbu. Můžete vytvořit samostatnou varnou plochu na jedné straně ohniště (jako by zboku), nebo může být mřížka klasicky uvnitř. Železné grilovací rošty jsou k dostání v mnoha velikostech a tvarech, opět doporučujeme změřit si prostor, který na mřížku máme.

• Poslední krok je dobrovolný, ale velmi výhodný. Nakreslete si plán. Uveďte rozměry, tvary, materiál. Stavba vám pak půjde lépe od ruky a budete mít větší přehled, co už máte hotovo a co je teprve třeba udělat. Takže hurá do toho!

Kde venkovní ohniště koupit

Pokud si na vlastní výrobu netroufnete, můžete venkovní ohniště koupit. Mountfield nabízí přenosné Ohniště Modern, které je odolné vůči povětrnostním vlivům a dá se jednoduše přenášet. Dalším produktem je venkovní topeniště s grilem, kde krom jiného můžete smažit a opékat i na běžné kuchyňské pánvi. Cena je závislá na množství vychytávek, začíná na cca 3 000 Kč.


Venkovní ohniště a topeniště UNI-FB700, Mountfield

Zahradní krby, ohniště a topeniště nabízí mnoho firem po celé ČR, široká nabídka je také v e-shopem. Další možností je nechat si udělat ohniště na míru.


Zahradní ohniště / krb i s posezením, Krby Tuma

Prefabrikované ohniště většinou koupíte rozložené. Počítá se se zálohou na paletu, která je vratná po vrácení na prodejně, a pohybuje se kolem 300 korun. Palety mají rozměr 120 x 80 centimetrů, výška balení bývá 1-2 metry. Na odvoz vystačíte s přívěsným vozíkem. Hmotnost krbu se pohybuje kolem 300-600 kilogramů.


Betonové ohiště CS-Beton dokonale souzní s okolní dlažbou, případně celým zahraním posezením.

Nezapomeňte pro krb připravit místo. Důležitý je nutný pevný podklad, ideálně dlažba. Ohniště by mělo být v závětří, nerušit sousedy kouřem a komín by měl být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Ideální je stín, případně s přístřeškem. Myslete rovněž na odkládací plochy.

Montáž zvládnete sami. Kovové ohniště smontuje i jeden člověk, na betonové potřebujete cca 3 lidi. Neměli byste potřebovat žádné další nářadí.


Kdo touží po elegantním ohništi do moderní zahrady, může sáhnout po ohništích Wodtke

Tip!

Při nákupu dávejte pozor na laciná ohniště, která slouží v podstatě jen jako větší gril. Ohniště musí vydržet vytápění dřevem a běžné venkovní podmínky. Levné předměty bývají určeny pouze na vyhřívání uhlím. Opravdu odolný krb má mít ohniště obložené šamotem, případně dva pláště, spodní přívod vzduchu do ohniště a popelník, který usnadňuje obsluhu a čištění. Z plochy ohniště by při běžném provozu neměly vypadávat uhlíky.

Autor: Martina Gillichová