Ale co dělat, aby zahrada přečkala nepříjemné ranní mrazíky, jarní výkyvy teplot i déšť a vítr? Jednoduše ji zahalte do peřiny. Samozřejmě, že nemáme na mysli duchnu po babičce, ale nejrůznější textilie a fólie.
Geotextilie – textilie s širokým využitím
Že nemáte příliš tušení, co to taková geotextilie vůbec je? Pak vězte, že jde o syntetický materiál, který může být netkaný, tkaný nebo pletený. Má skutečně široké využití, setkáte se s ní nejen v zahradě, ale také ve stavebnictví a podle způsobu použití je lze rozdělit hned na několik typů, a to na geotextilii separační, ochrannou, filtrační, zpevňovací nebo drenážní. Svou oblíbenost získaly především kvůli výborné pevnosti a to i v tahu, pružnosti a tolik potřebné propustnosti vody. Na rozdíl od přírodních textilií mají dlouhou životnost a vyznačují se rezistencí vůči bakteriím i napadením plísněmi, což je v zahradě téměř nezbytné. Oceníte také jejich odolnost jak v kyselém, tak v alkalickém prostředí. Neuškodí jim ani rozpouštědla, jediné, co jim neprospívá, je dlouhodobé sluneční záření. Jejich využití je závislé mimo jiné i na jejich barvě. Černou textilii využijte na záhonech k ochraně proti úporným plevelům, udržuje také kořeny rostlin v optimální teplotě i vlhkosti a zabraňuje vysychání půdy v horkých letních měsících. Stejnou službu vám udělá zelená geotextilie. Bílá textilie odráží sluneční paprsky a bude vám nejužitečnější k zastínění rostlin a záhonů, které nemají přijít do styku s přímým slunečním zářením. Hodí se i na zakrytí skleníků, chrání před přílišným přehřátím půdy, ale zároveň vytváří ty nejpříhodnější podmínky pro růst a vývoj sazenic a rostlin. Použít jí můžete také na přikrytí čerstvě vysetých záhonků, jako ochranu před hladovým ptactvem.
Ovšem tím široké spektrum možností, jak využít geotextilii, v žádném případě nekončí. Využít jí můžete dále také:
- jako ochranu proti nežádoucímu rozrůstání kořenového systému rostlin, nebo proti prorůstání kořenů do dalších záhonků, zpevněných teras či cest,
- jako podklad do dětského pískoviště, který nezdolají ani mravenci, ani plevel a navíc zabráníte promíchání písku se zeminou pod ním. Druhým kusem textilie můžete pískoviště přikrýt, abyste zabránili nezvaným zvířecím návštěvníkům v jeho znehodnocení,
- coby ochranu proti vzniku eroze, máte-li zahradu nebo její část ve svahu,
- na ochranu dna bazénu proti poškození,
- jako podklad pod jezírkovou folii,
- jako stínící plachtu v horkých letních měsících. Po jejím natažení na rostliny zabráníte jejich spálení žhavými slunečními paprsky. V zimě jí oceníte zase coby ochranu kořenů rostlin před zmrznutím a to jak na záhonech, tak v květináčích. Využít jí můžete i jako ochranu stromů před vyhladovělou zvěří.
Geotextilie Typar Pro 2x25m, DuPont, 1800 Kč za roli
Speciální druhy geotextilie
I ve výrobě textilií přicházejí odborníci neustále s novinkami, které nám mají usnadňovat práci na zahradě a v domácnosti. Jednou z nich je bezesporu zavlažovací textilie Aqua Sorb (Fibertex), která vám udělá stejnou službu jako zavlažovací systémy. Pokud na delší čas odjíždíte z domova a potřebujete zalévat rostliny, pak jednoduše všechny rostliny postavte na tuto folii, samotnou folii jedním koncem vložte do belíku s vodou, do truhlíku nebo do vany a o ostatní už postará folie sama. Přivede dostatek vody ke květinám a zabrání tak jejich vysušení. Po použití jí nemusíte vyhazovat, lze jí použít několikrát. Zavlažovací textilie je dodávána v rolích o velikosti 0,5 x 2,5 m za cenu zhruba 360 korun.
Dalším velmi šikovným pomocníkem pro vás bude travní geotextilie. Jde o textilii, do níž jsou již přímo zatkána travní semena. Folii po zakoupení jednoduše rozbalíte a připevníte k povrchu za pomoci skob, které si můžete buď sami vyrobit, nebo objednat spolu s textilií. Po pokládce je nutné zalít semena dostatečným množstvím vody a pak už jen čekáte, až tráva vyroste v té správné hustotě i kvalitě.
Kvalitní geotextilie vyrábí a na náš trh dodává společnost Fibertex a má v tom skutečně letité zkušenosti. Své služby všem nadšeným zahrádkářům i kutilům a stavebníkům nabízí již dlouhých čtyřicet let. Například geotextilie Universal je určena pro plochy vystavené vysokému zatížení, jako jsou příjezdové cesty, parkovací plochy, skladovací plochy a zabraňuje tvorbě vyjetých kolejí. Fibertex Patio je potom určena pro plochy vystavené lehčímu zatížení, jako jsou terasy a chodníky.
Fibertex Patio
Fibertex Universal
Fólie a fóliovníky
Stejnou službu jako geotextlie vám udělají i ostatní fólie. Ty mohou být vyrobeny jak z kovu, tak z plastu, z juty nebo síťoviny. K dostání jsou průsvitné i tmavé. Kašírovaná s výstužnou mřížkou se používá k výrobě fóliovníků, neboť se vyznačuje velkou pevností i odolností vůči teplotám a to v rozpětí od -40 až do plus 60 stupňů. Zajímavou pro vás docela jistě může být solární fólie, kterou zakryjete vodu v bazénu a zabráníte tak nejen napadávání nečistot do bazénu, ale také ztrátám vody zapříčiněných odpařováním. Díky bublinkovému provedení se pod ní také ohřívá voda. Jutová textilie se nejčastěji používá k ochraně kořenové části rostlin i samotných rostlin před mrazy. Pruhy juty slouží dobře jako ochrana stromů a keřů před okusem zvěří, nebo je lze využít ke stažení jehličnanů na zimu, čímž zabráníte zlomení větví velkou váhou sněhu.
Připravila: Petra Matišková
Foto: archiv firem