Tato drobná rostlina s tmavými zelenými silnými dužnatými listy, která se dorůstá asi jen patnácti až dvaceti centimetrů, sice bývá pěstována jen jednu sezónu během květu, pokud se však o ni dobře staráte, může vám zdobit domácnost i několik let, a každoročně navíc vykvést.

Kolopejka neboli Kalanchoe, které je asi 200 druhů, patří mezi Tlusticovité. Pochází z Madagaskaru a v evropských interiérech se začala pěstovat až před zhruba sto lety. Mnoho lidí si ji oblíbilo zejména díky drobounkým žlutým, oranžovým, růžovým nebo červeným kvítkům, které tvoří husté trsy.

Nejraději má Kalanchoe běžnou pokojovou teplotu, spíše ale o něco chladněji, tak okolo 17 stupňů Celsia. Ocení dostatek světla, z dosahu přímých slunečních paprsků je však vhodné ji odstranit a přemístit do polostínu. Stejně tak by neměla být v bezprostřední blízkosti topných těles, i když sušší vzduch jí nevadí.

Naopak jí nesvědčí ani nadměrná zálivka a rosení, výrazně nesnáší přemokření, neboť by se jí mohly na listech objevit tmavé skvrny a mohly by jí uhnívat kořeny a následně i stonky s listy. Ze škůdců mohou rostlinu napadnout mšice nebo červci. Ublížit by rostlině mohl také lesk na listy.

Kolopejku si můžete, jak již bylo na začátku naznačeno, nechat jen jednu kvetoucí sezónu, pokud se pokusíte uchovat ji do další zimy, pak rostlinu na jaře po odkvětu přesaďte do rašelinového substrátu s příměsí písku a pravidelně ji zatemňujte, aby měla den dlouhý jen 10 až 12 hodin.

Kalanchoe můžete i množit, a to během léta stonkovými nebo vrcholovými řízky, které zasadíte přímo do zeminy, kde by měly do dvou týdnů zakořenit. Hnojit není během fáze nekvetení potřeba, v době, kdy kvete, ji stačí přihnojovat jednou za měsíc.

Autor: efa