Sice to vypadá, že léto je otázkou daleké budoucnosti, ale uvidíte, že se ani nenadějeme a budeme sedět na prosluněné zahradě a opékat buřty. Nepostradatelnou součástí zahrady tak bude zahradní nábytek, který je v současnosti k dostání v různých materiálech – dřevěný, ratanový, bambusový, kovový, kovaný a také plastový. V nabídce je tak široká paleta materiálů, že si vybere snad každý. Materiály jsou často také kombinované. Plastová židle může mít pevnou konstrukci z hliníku, nebo stůl s hliníkovou konstrukcí může být doplněn deskou z plastu apod.
My se však zaměříme na výhody a případné nevýhody nábytku plastového, který je rovněž k dostání v mnoha podobách a designech. Nejčastěji se však v obchodech se zahradním vybavením setkáme s nábytkem v bílé či zelené barvě, při troše štěstí můžeme narazit také na hnědou či červenou verzi. Naštěstí ale existují i výrobci, kteří na náš trh dodávají zahradní nábytek moderního svěžího designu a živých barev.
Set nábytku 2+1 NARDI ZIC- ZAC architekta Raffaela Galiottiho, 5 042 Kč
Z plastu se vyrábí židle, křesla, stoly, lavice, lehátka a další. Mnoho lidí si tento materiál oblíbilo pro jeho jednoduchost, vynikající skladovatelnost a bezúdržbovost. Výhodou je rovněž nízká hmotnost, díky které se dá s nábytkem snadno manipulovat a přemisťovat jej z místa na místo. V případě náhlé změny počasí to jistě oceníte. Bez většího úsilí jej tak můžete stěhovat třeba ze stínu na sluníčko, nebo schovat před deštěm. Vzhledem k přirozenému vzhledu materiálu, bude pěkně ladit s vaším domem a zahradou.
Dejte přednost kvalitě
U plastového nábytku je dobré si připlatit za kvalitu, nedoporučuje se kupovat příliš levné kusy, které se všelijak viklají již při prvním usednutí. Jde o židle vyrobené z trvanlivého nebo také zesíleného polypropylenu, kde by se však o slově „trvanlivý“ dalo polemizovat. Na jejich technickou funkčnost se tak nedá moc spolehnout. Varovat by vás měla již cena, takovéto zahradní plastové židle se dají pořídit za cca 100 Kč. V případě poškození se nevyplatí židle ani opravovat, mělo by to jen krátkodobý efekt. Pokud se vám podaří nábytek do zimy nezničit, budete jej muset před nepříznivým počasím schovat.
Plastový zahradní nábytek Giava Lux s vysokozátěžovými křesly, 5 650 Kč
Moderní plastový nábytek se dnes vyrábí převratnými technologiemi. Materiálem je vysoce jakostní polypropylen, který bývá často doplněn také skelným vláknem. Výsledkem je nábytek, který je velmi lehký a přitom dostatečně pevný a stabilní. Se svým levnějším kolegou tak nemá nic společného. Tento druh nábytku je odolný vůči vodě, klimatickým změnám, UV záření a dokonce i proti mrazům. Bez problémů vydrží teploty od + 60 až do - 30 stupňů Celsia. Přesto by plastový zahradní nábytek neměl být úmyslně vystavován dlouhodobému slunečnímu záření.
Nábytek na zahradu i na cesty
I kvalitní plastový nábytek v porovnání například se dřevem, pořád představuje finančně nejdostupnější řešení při zařizování zahrady. Nevyužijeme ho však jen na zahradě, skvěle se hodí také na terasy a balkony, je možné s ním vybavit cukrárny, venkovní zahrádky restaurací a podobně. Plastový zahradní nábytek můžete vzít s sebou také na cesty, skvěle poslouží jakožto kempinkový nábytek. Pokud jste si pořídili skládací židle, lehátka či stůl, snadno se vám vejdou do kufru automobilu při výletu do přírody.
Přestože se dnes vyrábí velmi kvalitní modely ze zesíleného plastu a nábytek je tak stabilní a relativně bezpečný, vyžaduje pro své umístění rovnou zpevněnou plochu. Na nerovných površích může být tento nábytek značně labilní a na to je třeba si dávat pozor. V době, kdy nábytek zrovna nevyužíváte, jistě oceníte jeho skladnost – židle se dají stohovat na sebe, nebo sklápět, ze stolu se dají odmontovat nohy. Zazimování plastového zahradního nábytku je tak velmi jednoduché.
Plastové zahradní židle Ikea
Péče o plastový nábytek
Plastový nábytek po sezóně postačí jen přetřít hadříkem, který namočíme do mýdlové vody a tím může naše péče o něj skončit. Pokud však chcete nábytku dopřát něco extra, pak existují speciální výrobky s ochranným a antistatickým efektem. Těmi nábytek nejen čistíme, ale také chráníme. Zvýšenou ochranu poskytne plastovému nábytku také čistič plastů s přírodním pomerančovým olejem. Rychle a efektivně zbaví nábytek špíny, mastnoty i prachu. Aby nedošlo k opětovnému zašpinění, je možné použít polituru na plasty, která zároveň vytvoří jakýsi ochranný film a zabrání tak poškrábání povrchu.
- jpa -
Foto: archiv firem